Avantgardní expozici lze vidět v otevírací době zámku, v červnu a září od čtvrtka do neděle, během prázdnin od úterý do neděle v čase od 9 do 16.30 hodin. Díla zde podle Nicole Stava z Panství Bechyně setrvají až do konce září.

„Představujeme mezinárodně uznávané umělce a umělkyně v oblasti současného sochařství, plastiky a instalace. Většina z nich vystavuje v českém prostředí vůbec poprvé,“ popsala s tím, že tvůrce soch v zámeckém parku většinou zastupují světové galerie a přední výstavní instituce.

Rozvíjí výstavní projekty

Rodina Stava je synonymem rodinné tradice a sběratelství v oblasti starého, a především avantgardního umění. Nicole Stava, která společně se sestrou Silvií vede firmu Panství Bechyně, která se dlouhodobě věnuje i uměleckému obchodu v mezinárodním měřítku, v posledních letech rozvíjí i podobné výstavní projekty. „Cílíme na přední jména v současném umění a chceme je ukázat i české veřejnosti. Letošní sezonu na zámku jsme věnovali výrazným pozicím současné sochy a objektu,“ vysvětlila Stava.

Zámeckou zahradu v Bechyni do konce září zdobí extravagantní díla známého českého sochaře Davida Černého.
Trabant s nohama či vztyčený prostředníček. Provokativní sochy zdobí Bechyni

Na expozici spolupracovali s berlínskou galerií König a historičkou umění a galeristkou Lucií Drdovou, která pomáhala s výběrem kolekce od etablovaných umělců. „Vznikla koncepce aktuální podoby zámeckého parku, která představuje úspěšnou dvojici Elmgreen & Dragset. „Ta aktuálně připravila výstavu v milánském Fondazione Prada. Dále tu máme mexického umělce Bosca Sodiho, jehož souborná výstava maleb a soch je součástí benátského bienále, či Rakušana Erwina Wurma,“ přiblížila Nicole Stava. Vystavená kolekce soch je prodejní. Loni v Panství Bechyně prezentovali průřez tvorbou českého sochaře Davida Černého.

Co v Bechyni například uvidíte?
Mramorový kaktus z roku 2017 - Švýcarská umělkyně Claudia Comte využívá nových technologií, aby abstrahované a biomorfní tvary transformovala do optických sekvencí a grafických vzorů. Jejich poselstvím jsou hlubší úvahy o klimatických změnách, ekologii a globálním znečišťování.
Letní sochařský park Bechyně 2022.Letní sochařský park Bechyně 2022.Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová
Bez názvu z roku 2018 (Párek s nohama), Strom z roku 2021 (Ruka a dvě salátové okurky) – Přední rakouský umělec Erwin Wurm tvoří sochy ve tvarosloví zdánlivě banálních předmětů běžné činnosti, které mu umožňují prozkoumávat vzájemné vztahy prostoru a diváka.
Letní sochařský park Bechyně 2022.Letní sochařský park Bechyně 2022.Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová
Modifikovaná sociální lavička z roku 2015 – Jeppe Hein je dánský umělec známý svou experimentální a interaktivní tvorbou. Spojuje sochařské, architektonické a technické momenty. Charakteristická je pro něj pomyslná jednoduchost a humor. Vychází z tradice minimalismu a konceptuálního umění 20. století.
Letní sochařský park Bechyně 2022.Letní sochařský park Bechyně 2022.Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová