Samotná bitva přinesla císařským vojskům drtivou porážku, což zmínili i řečníci u pomníku s popisem události. Skupinka nadšenců z Tábora a Jankovské Lhoty připravila rekonstrukci krvavé bitvy. Došlo na vojenské střetnutí císařské armády se Švédy, které skončilo – jak jinak – kapitulací císařského maršála Hatzfelda.

Bitvy se zúčastnilo kolem 250 nadšenců, a kromě mušketýrů a pikenýrů také jezdectvo a obsluha čtyř kanónů. Došlo i na souboje muže proti muži. Jak za organizátory sdělila Lenka Kavková, diváci měli kromě zhlédnutí samotné bitvy také možnost si dopodrobna prohlédnout vojenské ležení. „Mohli si i promluvit s vojáky či vzít do ruky zbraně, které se v době třicetileté války používaly,“ dodala.

Z historie města Soběslav. Fotografie pochází z táborského atelieru Šechtl a Voseček. Zveřejňujeme je s laskavým svolením Marie Šechtlové.
Soběslav pohledem historie. Podívejte se do jejích uliček

Samotné bitvě předcházel pietní akt, po kterém následoval křest nově vydané knihy Lukáše Slámy Bitva u Jankova 6. 3. 1645, která byla společně s předchozími díly edice Útrapy a hrůzy třicetileté války na místě k zakoupení.

Došlo i na ukázku velkého regimentu, kdy všichni účinkující utvoří jednu velkou jednotku, pro přibližnou představu, jak taková jednotka v době bitvy u Jankova mohla fungovat a pohybovat se.

Soběslav v polovině 70. let minulého století.
Otevření pošty, prodejna drogerie či závody motokár. Soběslav před 46 lety

Závěrem na jankovském bojišti pak vojáci obou táborů představili účastníkům piety taktiku boje v 17. století a vysloužili si za to potlesk na otevřené scéně. Večer akce pokračovala šermířským plesem v Jankově.

Pietu i s bitvou společně připravili obec Jankov, město Votice, Císařský regiment z Tábora a Jankovští žoldáci z Jankovské Lhoty.