V ranní mlze před restaurací Národ na prostranství u kulturního domu se setkává jedenáct členek Ráčka se svou vedoucí Danou Moravcovou. Děvčata jsou svátečně nastrojena, každá sukni a červené punčochy, vlasy úhledně učesané a spletené do copů, ve výbavě samozřejmě košíčky na koledu a pletené pomlázky zdobené barevnými stuhami.

Koně jako zpestření

Z oparu vyjíždí ve svém kočáru taženém koňmi vybavenými zdobným postrojem chovatel Radek Žák z Vesce, dívky napjatě očekávají až bělouš a hnědák zastaví u chodníku. „Moc se omlouvám, jeden se mi vyválel v bahně,“ hlásí z kozlíku důvod svého zdržení.

Zdroj: Lenka Pospíšilová

Jak přibližuje vedoucí dětského souboru Dana Moravcová, s majestátními zvířaty koledují každý rok. „Chodíme s koňmi každý rok, už kvůli dětem, je to pro ně totiž zajímavější,“ míní.

Na Velikonoční pondělí vyrazili do ulic Soběslavi na Táborsku krojovaní členové folklorního souboru Soběslavská chasa mladá.
V Soběslavi koledovali chasníci a děvečky v krojích. Na cestu si upekli bůček

Koledují pouze dopoledne a mají přesně stanovenou trasu. Tato pestrá společnost tak vychází přes náměstí, Bezděkovou ulicí, kolem hradu Hláska, na sídliště Míru i Svákov, po Bechyňské, Nové a Petra Voka zpátky. „O všem informuje předem, zveřejňujeme vše na naší facebookové stránce včetně plánku, aby se lidé mohli přijít podívat,“ naznačuje Moravcová.

Jde to i bez chlapců

Soběslavský soubor Ráček byl založený na podzim roku 2010 a zaměřuje se na udržování tradic a zvyků v okolí soběslavských blat. Chlapci by se prý souboru hodili, ale objedou se i bez nich. „V současnosti máme v souboru jen dívky, a tak koledujeme pouze v tomto složení,“ uvádí na vysvětlenou Dana Moravcová.

Jordánský zajíček se konal u táborské nádrže v neděli 9. dubna už pošesté. Téměř čtyřicet otužilců se od 11 hodin nořilo do vody.
Do Jordánu v Táboře naskákali velikonoční zajíčci. Byl mezi nimi jeden kohoutek

Folklorní soubor vystupuje nejen v Soběslavi, ale i širokém okolí. Na Velikonoce si děvčata připravila tradiční lidové říkanky a koledy. Kromě toho děti tancují na lidové písně, reprezentují soubor na různých přehlídkách, připravují vánoční vystoupení, těší také seniory v domovech, vystupují na festivalech, dožínkových slavnostech a setkání rodáků. Přímo v Soběslavi pořádají mimo velikonoční koledování i vynášení Morany. 

čtěte také:

ID 

ID 7550794