Poznaly, jakou pomoc mohou od vojáků očekávat při nejrůznějších mimořádných událostech a naučily se, na jaké složky se rozděluje Armáda České republiky. A určitě už budou vědět, co dělají ženisté.

Práci svého útvaru jim přiblížil kapitán Tomáš Harastej: „Naše práce je specifická v tom, že musíme umět vlastně všechno. Ženisté jsou od slova inženýr, jsou to tedy ti, kteří budují a opravují cesty i mosty, zneškodňují nástražné výbušné systémy nebo překonávají překážky. Jejich úkolem je příprava území k obraně země – v případě ohrožení staví zátarasy, zákopy, zdržují postup nepřítele.“

Zdroj: Daniela Hölzelová

Vysvětlil také žákům, co znamená zkratka EOD, kterou mají někteří bechyňští vojáci na rukávové nášivce. „EOD – Explosive Ordnance Disposal – jedná se o pyrotechnickou jednotku, která stojí pravidelně tváří v tvář improvizovaným výbušným systémům, nevybuchlé munici a jiným útokům a hrozbám. A naši pyrotechnici je dokážou bezpečně zlikvidovat,“ dodal.

Zpěvák a herec Richard Krajčo si v druhém dílu psího příběhu poprvé zahrál s kolegou, který má rypáček.
Ve filmu Gump 2 hraje i prasátko Princ. Richard Krajčo i hlavní hrdina ho znají

Vojáci přivezli svá bojová vozidla a děti si je mohly důkladně prolézt a prohlédnout. Hned vedle nich byly připravené pyrotechnické prostředky, včetně robota a speciálního ochranného obleku.

„Tento pyrotechnický oblek váží 40 kg, ale ty novější, modernější už váží jen 25 kg,“ vysvětlil nadrotmistr Elexhauser. „Je tvořen z materiálu, který je odolný vůči ohni, uvnitř je kevlar, který tlumí účinek tlakové vlny, ohně, teploty a zároveň zachytí letící předměty, jako jsou střely z pistole nebo střepiny z výbuchu. Kdyby metr ode mě vybuchl ruční granát, tak přežiju. Budu mít jen lehce potrhané látkové části, na sobě jen nějaké otlačeniny,“ dodal.

Oslavy prvního máje roku 1948 v Táboře. Fotografie pochází z táborského atelieru Šechtl a Voseček. Zveřejňujeme je s laskavým svolením Marie Šechtlové.
POHLEDEM HISTORIE: Oslavy prvního máje roku 1948 v Táboře

Velké nadšení u dětí samozřejmě vyvolal robot. Děti se od pyrotechnika Elexhausera dozvěděly, jak pracuje. „Někteří roboti jsou tak malí, že podjedou i pod autem. My ho na dálku pošleme k podezřelému místu a on za nás udělá potřebnou práci, kterou bychom jinak museli dělat vlastníma rukama a ohrožovat tak své zdraví i život. S pomocí robota jsme schopni na vzdálenost 200 až 300 metrů například rozebrat tašku, posunout podezřelý předmět nebo tam dovézt trhavinu a řízeně to explozí zničit. V případě potřeby je robot schopen popotáhnout i člověka kousek po zemi,“ popsal.

Všechno, co děti viděly, si také mohly vyzkoušet. Na stanovišti přežití v přírodě rozdělávaly oheň bez sirek, orientovaly se v mapě a hledaly cestu domů. Vyzkoušely si také, jak lze postavit přístřešek a jak bezpečně přenocovat v přírodě. Co jíst a jak získat nebo připravit pitnou vodu i v místech, kde zrovna není k dispozici.

Pracovníci odboru komunikace ministerstva obrany završili pro tento školní rok prezentování projektu POKOS (Příprava občanů k obraně státu) na školách. S nastupujícím teplejším počasím se od května zaměří na akce na veřejnosti, jako jsou Dny otevřených dveří u vojenských útvarů, Dětské dny s armádou nebo rovnou oslavu 30. výročí založení Armády České republiky na pražské Náplavce. Po prázdninách se do škol zase vrátí a ve spolupráci s vojenskými útvary budou navštěvovat školy v jednotlivých českých regionech.

Na zdravotnickém stanovišti si všichni mohli natrénovat masáž srdce, která může zachránit život. Mimo to se naučili obvazovat poranění, dopravit zraněného na improvizovaných nosítkách k nejbližší pomoci a další důležité kroky první pomoci. Kromě toho všeho si děti odnesly zkušenost, kterou shrnul kapitán Harastej.

„V armádě je naprosto nutné, aby jeden druhému naprosto věřil. Armáda podporuje soudržnost, týmovost, důvěru a přátelství. Lidé musí přijmout zodpovědnost za sebe i za své kolegy. A to je právě to, co se mi na práci v armádě tolik líbí,“ uzavřel.