Spolu s ním v postižené obci Lužice pracovali Josef Brožek, Jiří Dvořák, Zdeněk Kopecký a Petr Vančata ze Soběslavi. „Jednalo se o surovou, mechanickou práci. Čekalo nás odklízení železa, dřeva, skla, sutě. Cílem bylo vyčistit Důlní ulici,“ uvedl Michal Paleček. Ten si mimo jiné vybavuje jeden stísňující okamžik. Když hasiči poprvé vjeli do postižené vesnice, celý autobus ztichnul.

„Viděli jsme apokalypsu. Něco jiného je vidět záběry v televizi, něco jiného naživo. To je třikrát horší. Někteří kolegové říkali, že jim to připomíná válku v bývalé Jugoslávii,“ popsal Michal Paleček. Bylo patrné, kudy tornádo šlo. Na jednom domě chyběla střecha, na druhém celé patro a o sto metrů dál jen několik tašek…

Od pátku 25. června jsou nasazeni profesionální hasiči Jihočeského kraje na Moravě. Během víkendu přešli ze záchranných na likvidační práce, střídají se po 48 hodinách.
Jihočeští hasiči likvidují následky tornáda v Lužici na Hodonínsku

Budíček měli hasiči v šest ráno. V sedm hodin absolvovali poradu a vzápětí vyrazili na místo určení, kde čistili ulici do 20 hodin. Likvidační práce měly výborně propracovanou logistiku od nakladačů, přes nosiče kontejnerů až po zásobování jídlem a pitím. Zázemí, to znamená spaní a hygienu, měli táborští hasiči v sousedních Mikulčicích ve speciálním stanu.

„Na čištění ulice nás pracovalo asi třicet mužů ze všech jihočeských útvarů včetně dobrovolných hasičů. Byla to jedna z nejnáročnějších prací, jakou jsem zažil. Ani ne tak po fyzické stránce, ale pálilo slunce, bylo 35 stupňů Celsia, dusno. Měli jsme na sobě naše třívrstvé kalhoty, zásahovou obuv. Nikdy jsem nevypil tolik tekutin jako za ty dva dny, aniž bych šel na záchod. Všechno jsem vypotil,“ popisuje Michal Paleček.

#clanek|5814360# 

Dodal, že dva dny náročné práce byly tak akorát. „Asi bychom vydrželi více dní, ale hrozilo fyzické vyčerpání. Další skupina táborských hasičů na Hodonínsko odjede první červencovou sobotu,“ uvedl. On a jeho členové čety samozřejmě mluvili s místními lidmi, kterým tornádo vzalo doslova kus života.

Z činnosti SDH Košice v loňském a letošním roce.
Pandemie činnost košických hasičů zpomalila, ale nezastavila

„Lidé nám vyprávěli své příběhy, byla to pro ně jistá forma úlevy. Samozřejmě, že jsme na nich pozorovali smutek a lítost, ale také úsměv a velké odhodlání vesnici obnovit. Neviděli jsme tam člověka se sklopenou hlavou. Domorodci byli velmi srdeční, měli radost, že nás vidí, děkovali nám,“ svěřil se Michal Paleček, který už v osmnácti letech pomáhal při povodních v roce 2002. U hasičů pracuje od roku 2005. Na zkázu, kterou způsobilo tornádo, jen tak nezapomene…