Hustý déšť, do kterého se lidé včera probouzeli, by neměl na vodních tocích napáchat žádné větší škody. Lesům by se však v těchto dnech měli občané vyhnout. Po Emmě se na Čechy valí Kirsten. Města jsou v pohotovosti, občané zabezpečují svůj majetek.
„Toho strachu už se nikdy nezbavíte,“ tvrdí Jan Říha z Plané nad Lužnicí. Ačkoli platí pro některé části jihočeského kraje pohotovost, Lužnice se tváří celkem klidně. „Dokud není voda na cestičce, nepropadáme panice. Jenže koryta řeky jsou zanesená a dneska stačí, aby dva dny intenzivně pršelo a hladina nebezpečně stoupá,“ usuzuje Říha, jehož dům stojí v zátopové oblasti.
„Průtoky stouply, ale není to nijak dramatické. Povodně na Lužnici nečekáme,“ zhodnotil Jiří Švarc z Povodí Vltavy. Podle jeho slov je řeka pořád v korytě.
Hustý déšť však ruku v ruce se silným větrem, který se podle meteorologů na nás žene, může mít dopad na bezpečnost lidí. „Rozhodně nedoporučuji v těchto dnech navštěvovat les. Po řádění Emmy jsou už leckteré stromy natržené a předvídaný vichr dílo zkázy jen dodělá. K tomu silný déšť podmáčel podloží, takže hrozí, že se budou stromy také vyvracet,“ upozornil Petr Matouš ze Správy lesů města Soběslavi. Při silném větru nelze v lese spoléhat ani na vlastní sluch. „Vichr nadělá sám o sobě velký hluk, takže padající strom těžko uslyšíte,“ míní Matouš.
„Do kompletní opravy po řádění Emmy mi zbývalo pár hodin, ale v noci začal liják,“ povzdechl si včera Ladislav Dolník

Ladislavu Dolníkovi odnesla vichřice minulý týden celou střechu. Náhlá průtrž mračen v ranních hodinách ukončila marnou snahu majitele o záchranu interiéru. „Vodu máme všude. Protéká po lustrech do místností a vše je podmáčené,“ stěžuje si Dolník. Z blížící se vichřice s poetickým názvem Kirsten však strach nemá. „Hrom dvakrát do stejného místa neuhodí. Střecha bude navíc teď už úplně v pořádku, pevná a nová. Jen jsem prostě měli smůlu,“ uzavřel majitel domu.
Také ve městech zaznamenali varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) . „Nebereme hrozbu rozhodně na lehkou váhu a připravujeme se,“ říká místostarosta Veselí nad Lužnicí Václav Matějů. Kromě stálého sledování zpráv ČHMÚ monitorují na radnici webové stránky Povodí Vltavy ale sledují také výskyt srážek po celé Evropě. „V souvislosti s výstrahou jsme uložili správcům městského majetku, aby zabezpečením objektů eliminovali případné škody. Ta prevence spočívá v pozavírání oken, zkontrolování střech, zda tam není něco povoleného, ale i v tom, že budou aktuální situaci sledovat a případně ji operativně řešit,“ ubezpečuje Matějů.
Ani v Domě sv. Františka, kde Emma zasáhla plnou silou, nechtěli nic ponechat náhodě. „Střechu jsme sice měli pod plachtou, ale v návaznosti na nepříznivé předpovědi přijela firma, aby dům zabezpečila,“ informoval ředitel Jaroslav Pflanzer. I k nim si bohužel včera v noci voda cestu našla. „Do horního patra nám voda natekla. Už je vše uklizeno. Okna v celé budově prošla revizí, střecha je ukotvená, tak doufám, že jsme v bezpečí,“ věří Pflanzer.