VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vichřice sebrala střechy i okno školy

Oldřichov - Oldřichovské děti nemusely za vzděláním docházet od roku 1889. Nyní školním autobusem dojíždí do Mladé Vožice

18.10.2013
SDÍLEJ:

FOTOGRAFIE z roku 1954 zachycuje děti z oldřichovské obecné školy. V této době tady učil František Šmíd. Foto: Archiv obce Oldřichov

V roce 1943 přišel po suchém létě také suchý podzim. Oldřichovští museli vybírat vodu z okolních rybníků a vyschla i školní studna. O pět let dříve od 4. do 6. dubna se nad obcí přehnala vichřice. Nadělala velké škody a místní skončili uvěznění ve svých domech. Byla tak silná, že ve škole vyrvala ze zdi okno i s rámem, z chalup odnesla střechy a v lese způsobila úplnou pohromu. Slavným dnem byl 7. březen 1931. Tři roky dohadů trvalo, než si lidé ve vsi poprvé posvítili elektřinou. Dva roky před touto událostí se všichni potýkali se silnými mrazy. Na ulicích byly dva metry sněhu a všude ohromné závěje.

Ke klíčovým milníkům Oldřichova patří také rok 1889, kdy zdejší děti již nemusely za vzděláním docházet do Nové Vsi a přímo v obci vznikla jednotřídní škola.

„Ve vsi nebyla škola a děti z Oldřichova i připojené osady Moraveč chodily do školy v Nové Vsi. Cesta z Oldřichova do Nové Vsi byla v zimě neschůdná a z Moravče navíc daleká," vypráví v almanachu vydanému ke stému výročí místního hasičského sboru v roce 2002 Jaroslav Wimmer a pokračuje: „Proto v roce 1885 obec požádala veleslavnou c.k. zemskou školní radu v Praze, aby byla v Oldřichově škola. Okresní školní rada v Táboře připojila k žádosti doporučení, když předtím zvlášť ustanovená komise obě trasy osobně prošla."

Souhlasí s žádostí

Další čtyři roky bylo ale ticho po pěšině. Teprve poté přišla zpráva, že školní rada s žádostí souhlasí. Mělo to ale podmínku: Oldřichovští směli zřídit prozatímní exponovanou stanici a jestli se osvědčí, bude teprve zřízena samostatná škola. Na tomto úspěchu měl podíl okresní školní inspektor v Táboře Václav Knotek, za což získal čestné občanství obce.

A tak se začalo v Oldřichově vyučovat. Nejprve ve stavení č.p. 6 Václava Adámka, zvaného Lamač. V březnu roku 1893 se expozitura stala samostatnou školou, ale jedna třída dětem nestačila. Proto se další zřídila v domě č. 18, který patřil Zemanovi.

Obec ale musela stále platit nájem. A tak zanedlouho místní konstatovali, že poplatky jsou neúnosné a rozhodli, že si postaví budovu vlastní. Stalo se tak dne 8. března 1894. „Stavbou byl pověřen stavitel Marinec z Tábora, stavba trvala dva roky a přišla na 10 tisíc 540 zlatých. Nová školní budova byla slavnostně vysvěcena 8. září 1895 a 13. září v ní bylo zahájeno vyučování. Nastoupilo do ní 113 žáků, z toho 104 z Oldřichova. V dalších letech školu navštěvovalo 120 – 132 dětí," zakončil své vyprávění Jaroslav Wimmer.

Škola, do které dříve chodívali žáci i z Moravče a Slapska, stojí na místě dodnes. Najdete ji u hlavní silnice ve středu obce. „Škola tady přestala fungovat roku 1973 a poté tam JZD mělo kanceláře. Národní výbor převedl budovu na družstvo. První patro je nyní prázdné a dole je sklad a prodejna smíšeného zboží. Děti dojíždí do školy v Mladé Vožici," upřesnila současnou situaci starostka obce Zdeňka Mrázková. Doplnila, že obec měla snahu asi před patnácti lety získat budovu zpět do svého vlastnictví, ale neuspěla. Nyní by pro ni už zřejmě nebylo využití.

Oldřichov
• ves bývala rozdělená na několik částí a každá mívala pána
• první písemná dochovaná zmínka o vsi pochází z roku 1352
• ve východní části obce stávala tvrz a v polovině 14. století ji vlastnili Jan a Blažej z Oldřichova. Tvrz zanikla roku 1465
• od roku 1990 je Oldřichov samostatný, náleží k němu osada Těmice 

MILOSLAV MATOUŠEK: Výprask jsme si zasloužili

Oldřichov – V letech 1947 – 52 usedal do lavice v oldřichovské škole Miloslav Matoušek (72).

Jak škola dříve vypadala?
Škola bývala dvoutřídní. Prvňáci a druháci byli společně a zbytek dětí v další třídě. Bylo nás ve třídě minimálně 25 a od šesté jsme všichni šli na měšťanku do Vožice.

Kdo vás učíval?
Byl to František Šmíd a poté pan učitel Kolář, který odešel do Hoštic a po něm paní Dvořáková. Řídící Šmíd tady byl až do konce. Našel si ženu ze vsi a neměl důvod jít jinam. Bydlel v bytě přímo ve škole.

Jak na ně vzpomínáte?
To víte, jak to dříve vypadalo na vesnicích. Bylo nás třeba šest v chalupě a měli jsme dvě místnosti. Záchod a koupelna to neexistovalo. Koupali jsme se v neckách. Ve škole ale záchody bývaly, ale určitě ne splachovací. Řídící Šmíd byl hodně přísný a Kolář zase naopak tolerantní. Ten byl vynikající. Podíleli se na dění v obci. Učitel na vesnici byl persona. Měl vzdělání a zařizoval různé věci pro obec. Náboženství nás docházel učit pan farář z Nové Vsi. Ten byl tedy hodně přísný.

Měli jste z něj respekt.
Ano, ale dělali jsme mu různé lumpárny. Měl takové lehounké plátěné autíčko a když do něj sedl, tak jsme z boku přiběhli a přizvedli mu zadní kolo. Když natůroval, tak jsme auto pustili, a pak jsme to chytli. Nafackoval nám pěkně. Televize nebyla, co jsme si tenkrát měli vymyslet.

Předpokládám, že vás stejně jako jinde tresty neminuly…
Dostávali jsme rákoskou přes ruce a přes zadek. Vždycky jsme si výprask zasloužili. Často jsme měli ve třídě honičky a lavice pak lítaly a prachu všude. Byly po dvou a zkosené ve třech řadách za sebou. Byl to cirkus. Občas nás napadlo zapálit kadidlo v lavici. To pěkně čmoudilo.

Autor: Kateřina Krejčová

18.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč

Zámečníci strojů Strojní zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V nástrojárně nabízíme místo strojního zámečníka s předpokladem postupu na místo kvalifikovaného nástrojaře., Nabízíme kvalifikovanou práci na údržbě a také na výrobě vstřikovacích forem,, jednosměnný provoz,, po adaptaci zajímavé mzdové ohodnocení,, 5 týdnů dovolené,, výhodné stravování v závodě,, příspěvky na penzijní připojištění,, příplatek za dojíždění,, a řadu dalších benefitů.. Pracoviště: Koh-i-noor mladá vožice a.s., 391 43 Mladá Vožice. Informace: Růžena Kalinová, +420 381 401 303,731 125 633.

Výroba - Výroba Brusič nástrojů a kovů 22 000 Kč

Brusiči nástrojů a kovů Brusič na plocho. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: K práci v nástrojárně přijmeme šikovného brusiče na plocho s alespoň 5 letou praxí., Nabízíme velmi kvalifikovanou a zajímavou práci na vstřikovacích formách,, po adaptaci zajímavé mzdové ohodnocení,, jednosměnný provoz,, 5 týdnů dovolené,, výhodné stravování v závodě,, příspěvek na penzijní připojištění,, příplatek na dojíždění, a další zajímavé benefity.. Pracoviště: Koh-i-noor mladá vožice a.s., 391 43 Mladá Vožice. Informace: Růžena Kalinová, +420 381 401 303,731 125 633.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 300 Kč

Pomocní montážní dělníci Operátor - montážní pracovník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12300 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení. Vhodné pro absolventy, OZP s max II. stupněm invalidity., Požadujeme manuální zručnost, práci ve 2-směnném provozu. Jedná se o montáž/demontáž počítačových tiskáren, vhodné zejména pro ženy., Zaměstnanecké výhody: 5 týdnů ŘD, příspěvek na stravování a další benefity podle dosažených pracovních výsledků., Kontakt: telefonicky (6:30-15:00 hod), emailem.. Pracoviště: Vsp data a.s., sezimovo ústí ii., Průmyslová, č.p. 1181, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Martina Mrázková, +420 381 489 166.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč

Chovatelé drůbeže ošetřovatel/ka drůbeže. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Do provozu v Ústrašicích přijmeme pracovníka/pracovnici do líhní. , Požadujeme střední vzdělání s maturitou, řidičský průkaz sk. B, kladný vztah ke zvířatům, trestní bezúhonnost, spolehlivost, zodpovědnost, pečlivost a vysoké pracovní nasazení., 25 dní dovolené, 3 dny sick days, závoz obědů, podnikové akce, příspěvek na kulturní akce, masáže, obědy, naturální mzda, penzijní připojištění, kontak: tel. (7:00 - 16:00) e-mailem. Pracoviště: Mezinárodní testování drůbeže, státní podnik, 390 02 Tábor 2. Informace: Eva Hrůšová, +420 724 544 791.


Režisér Daniel Habrda pohádku natáčel v českokrumlovském Prokyšově sále, na Novém Městě a na nádvoří Městské knihovny.
12

V nové pohádce Z pekla do pekla čerti k smíchu rozhodně nebudou

Dynamo hostilo v nedělním mrazivém utkání soupeře z Prahy.
15

Dynamo totálně propadlo, doma padlo s Olympií

Léčbu Marleyho chce zaplatit Jakub, sbírka není třeba

Prachatice - Transparentní účet, kam by lidé mohli posílat peníze na léčbu zraněného štěněte Marleyho, není potřeba.

Ještě vykřesali jiskřičku naděje

Kladno - Hokejisté ČEZ Motoru vyhráli čtvrté semifinále play off první WSM ligy na Kladně 4:2, stav série snížili na 1:3 a v úterý  je čeká pátý duel doma v Budvar aréně (17.30).

OBRAZEM: Děti si užily maškarní rej

Mladá Vožice - V neděli odpoledne se v sále mladovožického hotelu Záložna konal maškarní rej.

Se zbraní se vydal loupit na benzínku

Jindřichův Hradec - Neznámý pachatel v noci z pátku na sobotu po půlnoci přepadl čerpací stanici na Řečičce.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT