VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vichřice sebrala střechy i okno školy

Oldřichov - Oldřichovské děti nemusely za vzděláním docházet od roku 1889. Nyní školním autobusem dojíždí do Mladé Vožice

18.10.2013
SDÍLEJ:

FOTOGRAFIE z roku 1954 zachycuje děti z oldřichovské obecné školy. V této době tady učil František Šmíd. Foto: Archiv obce Oldřichov

V roce 1943 přišel po suchém létě také suchý podzim. Oldřichovští museli vybírat vodu z okolních rybníků a vyschla i školní studna. O pět let dříve od 4. do 6. dubna se nad obcí přehnala vichřice. Nadělala velké škody a místní skončili uvěznění ve svých domech. Byla tak silná, že ve škole vyrvala ze zdi okno i s rámem, z chalup odnesla střechy a v lese způsobila úplnou pohromu. Slavným dnem byl 7. březen 1931. Tři roky dohadů trvalo, než si lidé ve vsi poprvé posvítili elektřinou. Dva roky před touto událostí se všichni potýkali se silnými mrazy. Na ulicích byly dva metry sněhu a všude ohromné závěje.

Ke klíčovým milníkům Oldřichova patří také rok 1889, kdy zdejší děti již nemusely za vzděláním docházet do Nové Vsi a přímo v obci vznikla jednotřídní škola.

„Ve vsi nebyla škola a děti z Oldřichova i připojené osady Moraveč chodily do školy v Nové Vsi. Cesta z Oldřichova do Nové Vsi byla v zimě neschůdná a z Moravče navíc daleká," vypráví v almanachu vydanému ke stému výročí místního hasičského sboru v roce 2002 Jaroslav Wimmer a pokračuje: „Proto v roce 1885 obec požádala veleslavnou c.k. zemskou školní radu v Praze, aby byla v Oldřichově škola. Okresní školní rada v Táboře připojila k žádosti doporučení, když předtím zvlášť ustanovená komise obě trasy osobně prošla."

Souhlasí s žádostí

Další čtyři roky bylo ale ticho po pěšině. Teprve poté přišla zpráva, že školní rada s žádostí souhlasí. Mělo to ale podmínku: Oldřichovští směli zřídit prozatímní exponovanou stanici a jestli se osvědčí, bude teprve zřízena samostatná škola. Na tomto úspěchu měl podíl okresní školní inspektor v Táboře Václav Knotek, za což získal čestné občanství obce.

A tak se začalo v Oldřichově vyučovat. Nejprve ve stavení č.p. 6 Václava Adámka, zvaného Lamač. V březnu roku 1893 se expozitura stala samostatnou školou, ale jedna třída dětem nestačila. Proto se další zřídila v domě č. 18, který patřil Zemanovi.

Obec ale musela stále platit nájem. A tak zanedlouho místní konstatovali, že poplatky jsou neúnosné a rozhodli, že si postaví budovu vlastní. Stalo se tak dne 8. března 1894. „Stavbou byl pověřen stavitel Marinec z Tábora, stavba trvala dva roky a přišla na 10 tisíc 540 zlatých. Nová školní budova byla slavnostně vysvěcena 8. září 1895 a 13. září v ní bylo zahájeno vyučování. Nastoupilo do ní 113 žáků, z toho 104 z Oldřichova. V dalších letech školu navštěvovalo 120 – 132 dětí," zakončil své vyprávění Jaroslav Wimmer.

Škola, do které dříve chodívali žáci i z Moravče a Slapska, stojí na místě dodnes. Najdete ji u hlavní silnice ve středu obce. „Škola tady přestala fungovat roku 1973 a poté tam JZD mělo kanceláře. Národní výbor převedl budovu na družstvo. První patro je nyní prázdné a dole je sklad a prodejna smíšeného zboží. Děti dojíždí do školy v Mladé Vožici," upřesnila současnou situaci starostka obce Zdeňka Mrázková. Doplnila, že obec měla snahu asi před patnácti lety získat budovu zpět do svého vlastnictví, ale neuspěla. Nyní by pro ni už zřejmě nebylo využití.

Oldřichov
• ves bývala rozdělená na několik částí a každá mívala pána
• první písemná dochovaná zmínka o vsi pochází z roku 1352
• ve východní části obce stávala tvrz a v polovině 14. století ji vlastnili Jan a Blažej z Oldřichova. Tvrz zanikla roku 1465
• od roku 1990 je Oldřichov samostatný, náleží k němu osada Těmice 

MILOSLAV MATOUŠEK: Výprask jsme si zasloužili

Oldřichov – V letech 1947 – 52 usedal do lavice v oldřichovské škole Miloslav Matoušek (72).

Jak škola dříve vypadala?
Škola bývala dvoutřídní. Prvňáci a druháci byli společně a zbytek dětí v další třídě. Bylo nás ve třídě minimálně 25 a od šesté jsme všichni šli na měšťanku do Vožice.

Kdo vás učíval?
Byl to František Šmíd a poté pan učitel Kolář, který odešel do Hoštic a po něm paní Dvořáková. Řídící Šmíd tady byl až do konce. Našel si ženu ze vsi a neměl důvod jít jinam. Bydlel v bytě přímo ve škole.

Jak na ně vzpomínáte?
To víte, jak to dříve vypadalo na vesnicích. Bylo nás třeba šest v chalupě a měli jsme dvě místnosti. Záchod a koupelna to neexistovalo. Koupali jsme se v neckách. Ve škole ale záchody bývaly, ale určitě ne splachovací. Řídící Šmíd byl hodně přísný a Kolář zase naopak tolerantní. Ten byl vynikající. Podíleli se na dění v obci. Učitel na vesnici byl persona. Měl vzdělání a zařizoval různé věci pro obec. Náboženství nás docházel učit pan farář z Nové Vsi. Ten byl tedy hodně přísný.

Měli jste z něj respekt.
Ano, ale dělali jsme mu různé lumpárny. Měl takové lehounké plátěné autíčko a když do něj sedl, tak jsme z boku přiběhli a přizvedli mu zadní kolo. Když natůroval, tak jsme auto pustili, a pak jsme to chytli. Nafackoval nám pěkně. Televize nebyla, co jsme si tenkrát měli vymyslet.

Předpokládám, že vás stejně jako jinde tresty neminuly…
Dostávali jsme rákoskou přes ruce a přes zadek. Vždycky jsme si výprask zasloužili. Často jsme měli ve třídě honičky a lavice pak lítaly a prachu všude. Byly po dvou a zkosené ve třech řadách za sebou. Byl to cirkus. Občas nás napadlo zapálit kadidlo v lavici. To pěkně čmoudilo.

Autor: Kateřina Krejčová

18.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Volby ovlivnilo zklamání z politiky tradičních stran

Ilustrační foto

Z náklaďáku si odnesl tři kufry nářadí

Muž si ustlal u kolejí, měl velké štěstí

Jindřichův Hradec - Alkohol zřejmě sehrál velkou roli v sobotu večer, když muž usnul u kolejí a zřejmě ho zachytil vlak. Vyvázl se zraněním hlavy.

AKTUALIZOVÁNO

U Semic se stala nehoda. Řidič a dva malí synové jsou vážně zraněni

Písek - V neděli před 14. hodinou se stala na silnici I/20 na trase Písek - ČB nedaleko Semic vážná dopravní nehoda. Čelně se střetla dvě osobní auta - Škoda Octavia a Škoda Felicie. Během nehody došlo ke třem vážným a jednomu lehkému zranění. Na místě zasahoval vrtulník. 

V Sezimově Ústí se stala nehoda s chodcem

Sezimovo Ústí - Nad nedělním ránem, kolem třetí hodiny, vyjížděly všechny složky záchranného systému k vážné dopravní nehodě, která se stala na na E55 v místě výjezdu ze Sezimova Ústí směrem na Planou nad Lužnicí.

Lidé na Táborsku vynesli na trůn ANO

Táborsko - ANO Andreje Babiše, které mu na jihu Čech vedla poslankyně Radka Maxová z Tábora, těžko v okrese hledá vážného konkurenta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení