O svou výhru se první česká vicemiss Tereza Budková podělila s potřebnými. Jeden ze svých dvou vyhraných počítačů věnovala táborskému občanskému sdružení Kaňka.

„Za titul Miss Internet jsem vyhrála notebook a druhý počítač byl jako cena za druhé místo v soutěži. Už tehdy jsem věděla, že oba potřebovat nebudu a že ho chci někomu dát,“ říká vicemiss.

Kaňka jí byla svým zaměřením vždycky blízká. Obdarovat chtěla navíc někoho z jejího okolí, a tak byla volba jasná. „Dětem s postižením by se mohl počítač hodit a usnadnit jim práci,“ míní Tereza.

Překvapení

Kdo by si myslel, že křehká kráska předávala do rukou předsedkyně sdružení Ireny Heřmánkové obrovskou těžkou krabici, je na omylu.
„Napadlo nás, že jen odkryjeme plentu, pod kterou děti najdou již zapojený počítač s nainstalovaným softwarem,“ naznačila Tereza.

Všechno bylo ale nakonec jinak. S malým zpožděním se včera v Kaňce slavil na zahradě dětský den. Nazdobený počítač i s velkou mašlí přes monitor dostaly děti jako dárek přímo před budovou občanského sdružení.

„Od příštího roku otevíráme naši vlastní základní školu. Počítač půjde do třídy. Dětem ho dáme do užívání ale samozřejmě hned,“ uvedla Heřmánková.
Počítač doplní speciální didaktické programy, které jej uzpůsobí potřebám dětí s postižením.

„Z jiného grantu se nám k němu podařilo získat speciální myš a velkotlačítkovou klávesnici,“ doplnila předsedkyně.

Tereza Budková se stala první českou vicemiss v soutěži Česká Miss 2009. V celkovém hodnocení poroty ji předstihla pětadvacetiletá Iveta Lutovská z Třeboně. Tereza však bodovala na všech ostatních frontách. Vyhrála titul Miss Internet, Miss posluchačů Frekvence 1 a za svou miss si ji zvolili i čtenáři Blesku.

Na podzim čekají Terezu nejspíš Filipíny

Poslední únorový den už byl skoro u konce. Tereza Budková ze Sezimova Ústí se dvě hodiny před půlnocí dozvídá, že se stala první českou vicemiss. Jak ale sama tvrdí, stále je obyčejnou holkou, která studuje.

Co se od té doby změnilo?

Neřekla bych, že se toho nějak moc změnilo. Častěji jsem v Praze, občas mě někdo fotí a sem tam mě někdo požádá o podpis.

Přeci jenom máte nyní asi více nabídek…

Před tím jsem v modelingu nepracovala. Soutěž mi tyhle dveře otevřela. Pořád jsem ale normální holka, která studuje.

Co vás v nejbližší budoucnosti čeká?

S největší pravděpodobností poletím na Filipíny, kde mě čeká Miss Earth. I když pořád se ještě řeší, která z nás se na co hodí. I kdyby mě nakonec vybrali na jinou soutěž, každopádně to bude na podzim tohoto roku.

Jaká přináší váš titul omezení. Je něco, co výslovně nesmíte?

Ne že bych po tom toužila, ale nesmíme třeba fotit erotické snímky. To pro mě ale neznamená žádné omezení.

Táborskému občanskému sdružení Kaňka jste věnovala počítač. Vydražila byste pro charitativní účely třeba i vaši korunku?

O tom jsem zatím neuvažovala. Já jsem si ji totiž přála odmalička. Když jsem se jako malá dívala v televizi na soutěže miss, hrozně jsem po ní toužila. Kdyby to mělo ale někomu pomoci, zřejmě bych ji vydražit nechala.

Zvykla jste si na zájem médií?

Zájem? (smích) Jestli se tomu dá říci zájem, tak zatím mě nijak neobtěžuje. Nikdo o mě nic ošklivého nenapsal, tak nemám důvod na média zanevřít.

Z jakého daru ze soutěže máte největší radost?

Nejvíc jsem se těšila na byt. Ten jsme ale ještě stále nedostali. Naštěstí se rok, na který ho máme pronajatý, počítá až ode dne předání. Byt, který budeme sdílet se Zinou (Šťovíčkovou, druhou vicemiss, pozn. redakce), je poblíž Divoké Šárky. O prázdninách bych tam chtěla jet s přítelem. Taky se těším, že se tam budu v naprostém klídku učit na maturitu, která mě čeká příští rok.