Oficiální svátek hodování, po kterém přichází dlouhý čtyřicetidenní půst. Takto v minulosti pojímali lidé masopust. Tradice se i v současné době těší veliké oblibě a především na vesnicích jí předcházejí dlouhé přípravy. Jen držení půstu se stalo vzpomínkou.

Ve většině táborských obcí jsou masopusty za dveřmi a několik přijde na řadu právě tento víkend. Kdo si chce veselí užít se vší parádou, je nejvyšší čas začít pracovat na své masce či kostýmu, kterým všechny překvapí.

„My bychom mohli vyjít klidně zítra. Máme skoro vše připravené," konstatoval Miloslav Peták ze Zlukova, kde padesátka maškar oživí obec tuto sobotu. Lidé se mohou těšit na nové masky.

„Ve stejných kostýmech půjdou hudebníci. Nově se ale představí uklízeči, metaři a Dlouhý, Široký a Bystrozraký. Já půjdu za metaře," sdělil s tím, že opatřit si kostým nebylo náročné. „Musel jsem si sehnat káru, která byla zrezlá. Očistil jsem ji a natřel. Budu mít holinky, montérky a samozřejmě reflexní kabát. Něco jsme si vyrobili, něco popůjčovali," upřesnil k přípravám Miloslav Peták.

Veselí ve Zlukově začíná v pátek zábavou, kde se sejde většina masek. Místní ženy si připravují společný kostým, který je ovšem překvapením. Vše vypukne den poté v 11 hodin před místní hospodou a maškary si půjdou od starosty Zdeňka Zemana vydobýt svá práva.

„Maškary jdou ke mně pro svá práva, aby získaly vládu nad obcí. Jsou psaná ve staročeštině a všichni pak slibují, že nebudou problémy, že se bude zpívat a tancovat a vše samozřejmě ve vší počestnosti," vypráví starosta.
Podle Miloslava Petáka se ale ještě nestalo, aby maškary práva nezískaly.

Poté se vydají do ulic a putují od domu k domu, kde jsou na ně lidé již připravení.
„Skoro všichni tady děláme pohoštění. Já peču koblihy, dělám zelňáky a sejdeme se tady celá rodina. Já už ale nechodím. Účastní se dcery a já hlídám vnoučata," vypráví místní Jaroslava Bendová.
V neděli si pak na své přijdou děti, pro které je připravený v hospodě karneval.

Velkému zájmu se těší také masopust v Řípci. Stejně jako ve Zlukově vypukne v sobotu a zakončí ho Babské hody.

Vyhlásí amnestii

„Ve vsi se sejde přes dvacet masek a jednou tolik ještě na Babských hodech. Každý rok máme dané nějaké téma a večer hody zpestří i krátké vystoupení," přiblížil starosta Řípce Jindřich Sedlinský.

Jedním z hlavních aktérů, který nemůže u masopustu nikdy chybět, je i Aleš Ferra: „Každý rok se snažíme vymyslet něco originálního. Když třeba nejezdilo Pendolino, tak jsme se převlékli za vagóny. Letos prozradím, že tématem je amnestie," nastínil Aleš Ferra. Sám se zhostí role prezidenta Václava Klause. „Kolegyně bude převlečená za Livii, okolo nás bude pobíhat spousta vězňů v pruhovaných mundúrech a nemůže chybět ani policie či osobní atentátník s kuličkovou pistolí," poznamenal.

Vězni budou mít také na nohou koule vyrobené z polystyrenu. Jedna z nich vážící osm kilogramů bude pravá. „Když si někoho vyhlídneme, tak ho zamkneme. Lidé se budou muset vykoupit. Poté dostanou razítko, že jsou amnestovaní. Doufám, že neztratím klíče. I to by se mohlo stát," vtipkuje Aleš Ferra. Jaké vystoupení ale mohou lidé očekávat na Babských hodech, prozradit nechtěl. V loňském roce se stal perlou večera Limonádový Joe.

„Jednou jsem šel i za Dana Nekonečného a měl jsem celý soubor tanečnic. Na rukou jsem měl fontánky, které hořely. I letos se mají lidé na co těšit," láká návštěvníky Ferra. Řípečtí nyní malují pruhy na vězeňské trikoty a vyrábí kulisy. Poté bude vše připraveno pro zraky diváků.

Vybírá z hromady

Sešlostí nejméně šedesáti masek se pyšní již více než čtyřicet let v Myslkovicích na Soběslavsku. Tady se květiny, babky, dědkové a různá zvířata sejdou 16. února u místního zámku ve 14 hodin.

„Masopust se tady drží od roku 1967 a my se snažíme, aby tradice nezanikla. Já chodím už asi dvacet let. Ještě ale masku nemám připravenou. Máme s kamarádkou zamluvený kostým v půjčovně a až jich přiveze hromadu, tak se v nich pohrabeme a něco vybereme.

Loni jsem třeba byla květinová víla," sdělila k přípravám Jitka Votrubová z Myslkovic s tím, že skupinky žen si chystají různá překvapení.
„Zapojí se samozřejmě i chlapi. Loni si pořídili auto a převlékli se za jeptišky a policajty. Čím jde více lidí, tím je větší sranda," míní Jitka Votrubová.

Starosta Jiří Vrhel doplnil, že v průvodu ale převládají hlavně ženy. „Vše zakončí zábava na zámku. Připravujeme guláš a různé občerstvení. Už jsme kvůli organizaci masopustu měli se zastupiteli i poradu. Problém je ale v tom, že do poslední chvíle člověk neví, kolik masek se vlastně sejde," poznamenal starosta.

Kam vyrazit na masopust

ZLUKOV
• pátek 8. února: masopustní zábava od 20 hodin v místní hospodě, hraje Wohryzek Band
• sobota 9. února: masopustní průvod obcí
• neděle 10. února: odpoledne
v hospodě, dětský karneval

ŘÍPEC
• sobota 9. února: masopustní průvod obcí v 10.30 hodin 
od řípecké hospody
• sobota 9. února: tradiční Babské hody od 20 hodin 
v místní hospodě, hraje Kocourek
a přátelé

DRAHOV
• sobota 9. února: průvod masek od 10 hodin (masky vítány), 
od 15 hodin dětský maškarní karneval

ŽÍŠOV
• sobota 2. března: masopustní průvod obcí, sraz účastníků průvodu v 10.30 hodin v hospůdce Na Kopečku. Masopustní zábava od 20 hodin v hospůdce Na Kopečku. Hraje dechová hudba z Třeboně

MYSLKOVICE
• sobota 16. února: tradiční maškarní průvod obcí. Od Zámečku vychází ve 14 hodin a od 19 hodin pokračuje maškarní veselicí tamtéž. K tanci i poslechu zahraje kapela Konvalinka
• neděle 17. února: od 14 hodin se uskuteční dětský karneval se šaškem a spoustou soutěží a odměn. O hudební doprovod se postarají manželé Molíkovi