Farnostotevřela věžv neděli, kdy je v Chotovinách pouť k svatému Petru a Pavlu. Nejprve proběhl hlavní program poutě, to znamená mše svatá, kterou pro poutníky od deseti hodin sloužil českobudějovický biskup Mons. Pavel Posád. Podruhé bohoslužbě se uskutečnil obřad posvěcení věže a pak její otevření pro veřejnost. "Věž je jako sepnuté ruce, přináší klid a mír. Od dnešního dne, který bude zapsán do kronik, kolem ní nechoďte jako slepí a hluší, ale otevřete srdce a duše a vnímejte jí duchovnem a celou existencí," znělo z úst budějovického biskupa Posáda při svěcení chotovinské věže. Podle jeho slov světil věž poprvé v životě, poté vylezl až na její vrchol a byl prvním, kdo mohl shlédnout úžasný výhled do Jihočeského kraje.

Věž kostela svatých Petra a Pavla v Chotovinách již od neděle nabízí návštěvníkům vyhlídku do kraje. Po loňské rekonstrukci je přístupná veřejnosti. „Rekonstrukci jsme plánovali už od konce 90. let. Realizaci ale bránil nedostatek peněz a vhodný dotační titul. Hledali jsme zdroj, kde bychom nemuseli mít tak vysokou spoluúčast. Ta se pohybuje kolem 30 procent nákladů. Do té doby jsme tedy dělali jen drobné opravy,“ uvedl zdejší farář Jan Kuník k financování. Pro zpřístupnění věže bylo potřeba zajistit statiku a restaurovat dřevěné konstrukce. Na konci roku 2006 padl návrh zkusit štěstí u státu. Rozpočtový výbor Sněmovny pak schválil půl milionu korun, které v první fázi stačily na tesařské práce na dřevěných konstrukcích.
To však pro záchranu věže bylo málo, a tak k poslancům mířila nová žádost. Odpovědí bylo dalších 170 tisíc. „S penězi jsme vyšli téměř na korunu přesně a rekonstrukce je hotová,“ dodal Kuník s tím, že práce na kostele ale nikdy nekončí. Přesto jsou připraveni na první návštěvníky.