Každý rok vyrážejí v sobotu před Velikonočním pondělím. Účastníci si tak jako doplňky svých nablýskaných vozů volí především pomlázky s pentličkami, které vyčuhující z pootevřených okýnek, nebo různobarevná vajíčka nalepená na kapotách.

Poslové jara

Každý člen posádky musí do výbavy přibalit řehtačku, aby mohl v obci, kde se konvoj zastaví, oznamovat příchod jara. Jenže byla taková zima, že se pasažéři balili do  zimních bund, často  tematických kožených s bílým beránkem.
„I když letos to s počasím není nejlepší, rádi bychom tímto otevřeli jarní sezonu pro příznivce historických aut jako jsme my. Já letos přijel ve Škodě 110 R, protože doufám, že mi bude fungovat  topení. Jinak jezdívám starým Renaultem, který ani topení nemá," popsal situaci před startem Marek Slabý, díky kterému tato akce před lety  vznikla.
K vidění byly nejen osobní vozy, ale i stará sanitka,  hasičské auto,  několik  vojenských vozidel a samozřejmě nechyběly ani motorky.
„Hasiči nebudou po cestě ani ve vsích houkat," ujišťoval Marek Slabý s vysvětlením, že by nerad dostával dopisy od rozhořčených obyvatel a hlavně vylekaných starostů, kteří by se mohli domnívat, že u nich v obci hoří.
Letošní trasa vedla přes Turovec do Deštné, potom to řidiči vzali obloukem přes Černovice a přes Chýnov zase zpátky do Tábora. Tak zněly  poslední instrukce z úst pořadatelů a pro účastníky to byl signál usednout za volant nebo řídítka svých  strojů a vyrazit na cestu.
Čekala je cesta dlouhá bezmála osmdesát kilometrů, což mohl být zvlášť pro dva  účastníky, kteří se rozhodli vyjet v kabrioletu, celkem nelehký úkol.
„Nikdy nikoho ale nenutíme, aby jel tu nejdelší trasu. Když už má někdo, jak se říká, dost, může z domluvené trasy odbočit a jet klidně někam na oběd. Je to v podstatě neorganizovaná akce, jde nám hlavně o příjemné prožití dne s přáteli, rodinou a skvělý zážitek z jízdy,"shrnul Marek Slabý podstatu celé události, na kterou se přišly podívat  desítky diváků.

Autor: Veronika Gigalová