Tak například v Pohnání jsou na vás připraveni. „Jako každý rok bude otevřená hospoda, kde se mohou občerstvit. Zastavují se tady hlavně cyklisté," popisuje jinak klidnou turistickou sezonu starosta Zbyněk Jirota.

Také Dolní Hořice vnímají, že se u nich každým rokem zastaví turistů o něco více. Obec se stydět nemusí, nabízí jak obchod, tak hospodu.

„Když k nám přijedou, mohou si koupit svačinu v samoobsluze nebo v místní hospodě. Nový majitel prodává zatím jenom nápoje, ale do budoucna by mohl i vařit," naznačil starosta obce Pavel Rothbauer.

Zámek a židovské ghetto. To je důvod, proč se zastavit v Myslkovicích. Cyklotrasy vedou ale i do do zámku v Brandlíně a Tučapech. „Určitě je u nás přes sezonu znatelně víc lidí, jedou se podívat na zámek. Jde hlavně o cyklisty. S hospodou tu ale máme malý problém," upozornil starosta Jiří Vrhel, že turista často narazí na zavřené dveře. Jak říká, provozovateli se nevyplatí přizpůsobit otevírací dobu jejich návštěvám. Ve vesnici se tak nabízí jen obchod. Alespoň laviček a kolostavů tu mají dost.

„Lidé ale vždy samozřejmě ocení spíše posezení v hospodě," připouští i sám starosta.

Choustník si na nedostatek návštěvníků nemůže stěžovat. Pyšní se významným turistickým cílem, a sice hradem. Proto se na turisty každým rokem pečlivě přichystá. Díky tomu se v hospodě i obchodě během sezony výrazně více plní pokladny. Děti si nemusejí nechávat zajít chuť na nanuk, rodiče si mohou dopřát dobře vychlazené pivko nebo kofolu.

„Vše jde jak má, jenom máme problém s památkáři. Chtěli bychom postavit klasické sociální zařízení v blízkosti hradu, ale o tom nechtějí ani slyšet. Máme zatím zdarma přístupné toi-toi záchody, rádi bychom to ale změnili," plánuje starosta Jan Kubart.

Kde ve vesnici nenarazíte na hospodu, nenajdete ani WC. Pro obce jsou drahé.

Autor: Veronika Gigalová