Bez bariér. Takový by za tři měsíce mohl být veselský městský úřad. Vozíčkáři už nebudou muset nedůstojně čekat v přízemí, než k nim úředník sestoupí z patra. Pohyb po budově jim ulehčí kromě jiného i výtah.

A když už se jednou kopne, vezmou to Veselští z gruntu. Náklady na všechny chystané úpravy radnice převýší pět a půl milionu korun.
„Všechny chystané úpravy nesouvisejí s bezbariérovostí. Když už se začne v budově vrtat a bourat, spojíme to s dalšími věcmi, které jsme chtěli udělat. Vymění se kupříkladu třináct oken směrem do náměstí, zmodernizují se pracoviště a vymění se rozvody,“ upřesnil starosta Jaromír Novák.

Veselští se chystají navázat na první etapu bezbariérových úprav z roku 2002. Tehdy se vybudoval bezbariérový vstup ze dvora úřadu do přízemí. Tady si však vozíčkář musel žádaného úředníka přivolat a nedůstojně na něj čekat na chodbě. Tomu bude za tři měsíce konec. Kromě nového výtahu, který umožní lidem s hendikepem zdolat cestu do pater, padnou i bariéry v prvním nadzemním podlaží a rozsáhlých úprav se dočkají i toalety.

Na úpravy se podařilo městu získat dotaci z evropských fondů prostřednictvím ministerstva pro místní rozvoj po dvouletém úsilí.
„Nejprve bylo třeba získat souhlas od Vládního výboru pro zdravotně postižené občany, poté jsme teprve mohli žádat o dotace,“ vysvětlil starosta Novák.

A povedlo se. Unie přidá na bezbariérové úpravy 1,62 milionu korun.

Se stavbou se začne hned zkraje prázdnin. Zásadní bourací práce by měla místní firma, která vyhrála na stavbu výběrové řízení, odbýt o svátcích 5. a 6. července, kdy je úřad prázdný. Poklidnějšímu průběhu nahrávají také prázdniny, kdy je provoz na radnici menší. Běžný chod celého úřadu však bude po celou dobu rekonstrukce plně zachován. Jednotlivé odbory, ve kterých budou probíhat stavební úpravy, se přemístí do jiných prostor radnice, veškeré změny budou řádně označeny a v podatelně obdrží každý občan veškeré informace potřebné k pohybu po budově. Akce začne 1. července a potrvá podle harmonogramu devadesát dní.