Se svým průměrem by se město Veselí nad Lužnicí asi na gymnázium nedostalo. Deváťáci z veselské základky na tř. ČSA hodnotili radnici ze všech předmětů převážně chvalitebně až dobře.
Z předmětu Pomoc radnice škole dopadli veselští radní nejhůř. Ani jeden ze třinácti studentů jim neudělil jedničku. Celkový průměr se vyšplhal na tři celé.
„Zrovna na naši školu moc město peníze nedává. Na „jedničce“ mají lepší a modernější vybavení. Peníze se vůbec u nás dávají na něco jiného,“ míní Pavla.

Starosta: Jedničku bych asi neočekával. Je faktem, že II.ZŠ je dlouhodobě podfinancována a její více než stoletá budova zasluhuje celkovou rekonstrukci. Na druhé straně si nemyslím, že by péče o školu byla nejhorší v celém hodnoceném spektru. Po dřívější výstavbě sociálního zázemí u tělocvičny se v loňském roce i tělocvična dočkala celkové rekonstrukce. Byl na ni využit grant kraje ve výši 800 tisíc korun a celkové náklady dosáhly 1,4 milionu, nový bezbariérový přístup stál téměř 130 tisíc. Radnice se snaží pro všechny akce získat dotace a na rekonstrukci a zateplení školy byl vypracován projekt, který jsme podali do Regionálního operačního programu, kde však bohužel neuspěl. Obdobně se nám nezadařilo s projektem zateplení. Nicméně oba projekty budeme po určité úpravě znovu podávat. I vzhledem k ekonomické krizi nemá město peněz nazbyt a projekt za 20 až 30 miliónů korun se z rozpočtu dá financovat jen těžko. Pokud ale neuspějeme v dotačních programech, budeme se do toho muset v brzké době pustit po etapách sami.

Naopak nejlépe bylo město hodnoceno za to, co dělá pro sportovní vyžití svých občanů. „Sportovní vyžití je podle nás v pohodě. Hraje se tu fotbal i hokej, je tu síť cyklotras,“ shodli se kluci z deváté třídy.
Děvčatům trochu ve městě chybí bazén a prý by se uživil i lepší skatepark.

Starosta: Nu ano, chybí a téměř jistě bude chybět i v budoucnu. Město prostě jeho provoz z rozpočtu neufinancuje. Ani divadlo mít nebudeme, také se do něj bude muset jezdit do Českých Budějovic a s bazénem to je stejné. Skatepark je něco jiného, to by určitě šlo, jen by to kolem něj muselo jinak vypadat. Většinou to vypadá jak na skládce. Asi ho využívají hlavně tělesně postižení – udělat 5 kroků a vyhodit odpad do koše nezvládnou. Takže asi spíš koupíme stroj na úklid.

„Mohlo by se tu konat více kulturních akcí. V kulturním domě nebo i v kině. Muzika, koncerty ani divadla, toho tu moc není,“ nechal se slyšet Michal na adresu kulturního vyžití. Za něj si radnice vysloužila od veselských deváťáků průměr 2,46.

Starosta: Ano, ano, ano, mohlo by – nebo mělo by? Ale jedna všetečná otázka, Michale. Kolikrát jsi byl minulý rok v kině a kolikrát ses byl podívat na divadelní představení? Má to totiž dva háčky, nebo spíš dvojháček, protože spolu úzce souvisí. Kino není pro promítače a kulturní dům není pro herce. Obě zařízení jsou pro diváka. Ten by si měl odnést umělecký zážitek a zanechat vstupné, ze kterého se uhradí náklady. Jenže ve Veselí to nějak nefunguje. Kino s průměrnou návštěvností lehce nad 10 diváků (dost z nich jsou Pražáci, kteří se diví, že tu promítáme premiérové filmy, které u nich ještě nejsou) dotujeme částkou půl milionu korun a každé další představení tuto ztrátu zvyšuje. A pocity herců před poloprázdným sálem KD určitě nejsou nic moc, i když se snaží hrát co nejlépe. Přitom na stejné hry je třeba v Soběslavi vyprodáno. Nakonec jsem rád, že vedoucí KD dokáže nabídnout poměrně dost a udrží rozpočet na uzdě. Ale přání, ta mám stejná jako ty.

Do kolonky mimořádná pochvala napsali něco jen dva žáci. Jednu radní dostali za vybudování dětských hřišť po celém městě a druhou za vánoční výzdobu.

Starosta: Děkujeme a slibuji, že letos zase něco přidáme. Jsem rád, že alespoň tohle došlo ocenění.

Celkové hodnocení také moc valně nedopadlo. Sedm ze třinácti studentů ohodnotilo práci radních za tři, ostatní jim dali chvalitebnou. Jeden se zdržel.

Starosta: No, nic moc. Ale mám návrh. Seberte se a někdy zajděte na radnici. Uděláme si s panem místostarostou čas a pořádně to všechno probereme. A třeba přijdeme na něco, co by vás potěšilo a rozpočet zase tolik nezatížilo.

„Technické služby jsou tady ve Veselí na nic, ale jinak to docela jde,“ konstatoval Lukáš. Od něj dostalo město v celkovém hodnocení pěknou dvojku.

Starosta: Za dvojku díky, ale jinak pravdu nemáš.

Radní z Veselí nad Lužnicí ale ani v jednom z předmětů nepropadli. Nedostatečnou jim ve svém hodnocení neudělil nikdo. Nejvíce jedniček zapsali žáci do kolonky dopravní spojení. Celkový průměr za tento „předmět“ ale pohoršily tři dostatečné.

Starosta: Vida. Vida. A to ještě nevíte, že dopravní spojení nezajišťuje město, ale kraj. Takže ta nejlepší známka nám vlastně nepatří. Škoda těch jedniček.