Ještě v pátek odpoledne to vypadalo, že nájemníci pěti veselských panelových domů ve vlastnictví pražské firmy AMRA budou od 1. března bez tepla a teplé vody. Přestože termín inkasa vypršel už v neděli 20. února, peníze na účet s dispozičním právem Veselských služeb dorazily teprve v pátek večer. I když firma opět nesplnila dohodnuté podmínky, nájemníci mohou zůstat klidní. Alespoň v březnu.

Optimismus, který projevil veselský starosta Jaromír Novák uprostřed týdne, se nakonec ukázal jako oprávněný. "Pořád věřím, že firma zaplatí," řekl Deníku ve čtvrtek. V opačném případě by se vystavila riziku, že s jejím majetkem, jenž mají v současné době v zástavě i Veselské služby, bude nakládáno ve prospěch věřitelů.

"Tak je nebezpečí zažehnáno. Jen doufám, že se to za měsíc nebude opakovat," oddychl si v pátek večer jeden ze zástupců nájemníků Miroslav Pršala. On, stejně jako většina ostatních nájemníků platí od února zálohy na samostatný účet zřízený ve prospěch dodavatele tepla, tedy Veselských služeb. Problém je v tom, že zhruba čtyřicet bytů je v pěti panelových domech prázdných. Za ty měla uhradit zálohy AMRA. Až do pátečního večera se tak ale nestalo.

Lidé už si připravovali krizová řešení. V úvahů připadalo ubytování u příbuzných či známých nebo elektrické přímotopy. To by ale mohlo být značně riskantní. "Už jsem na to upozorňoval i na společných schůzkách. Dovedete si představit, v jakém stavu jsou v těchto starých panelácích elektrorozvody. Jestli dojde k přetížení sítě, mohlo by klidně i někde začít hořet,“ vyjádřil své obavy Miroslav Pršala.

Firma sice únorové zálohy za teplo za čtyřicet prázdných bytů nakonec uhradila, věcí už se však zabývá také policie. Na jednatele firmy AMRA je totiž podáno trestní oznámení pro zpronevěru. To podala Marie Paukejová z českobudějovické pobočky Sdružení nájemníků ČR. „Ve čtvrtek jsem konečně obdržela od policie oznámení, že případem se zabývá táborské oddělení hospodářské kriminality,“ sdělila.
Případ je v tuto chvíli v šetření a policie žádné konkrétní informace podat nemůže.

„V podstatě jde o plnění či neplnění dohodnutých smluv mezi dvěma subjekty. Bohužel na to doplácejí nájemníci. Policie v této chvíli shromažďuje všechny dostupné podklady,“ řekl k případu mluvčí táborských policistů Miroslav Doubek.