Jen šest rukou se zvedlo na zasedání zastupitelstva pro rekonstrukci a s tím i související posunutí nebezpečného přechodu pro chodce za novým mostem přes Lužnici. Potíž je v tom, že své příznivce nemá ani jedna z navrhovaných variant. Stavět se musí podle norem, což by však mohlo ohrozit hlavně cyklisty.

„Buď se musí vybudovat uprostřed silnice ostrůvky, nebo se bude muset rozšířit chodník tak, aby silnice v místě přechodu nebyla širší než šest metrů,“ představil starosta Jaromír Novák možnosti, které se Veselským nabízejí.

Obě varianty však přinášejí riziko pro cyklisty. A to zejména při zhoršené viditelnosti. Ti, kteří pojedou na kole, mohou najet na rozšíření chodníku v místě, kde bude zúžená silnice. Kvůli ostrůvkům je budou pro změnu ohrožovat projíždějící auta. „Stávající stav je lepší než cokoli, co vybudujeme. Já bych to nechal tak, jak to je,“ nechal se slyšet zastupitel Jaroslav Hruška. Jeho názor sdílela většina. Norma totiž platí jen pro nové či rekonstruované přechody. Ministerstvo však bude postupně rušit i stávající, které předpisům nevyhovují. Dříve či později tak na Veselí nad Lužnicí stejně přijde řada.

Na zasedání padaly i hlasy o tom, že paradoxně se na tomto přechodu považovaném za nebezpečný, nikdy nic nestalo. „Tímhle přeci nejde argumentovat. To že se dosud nic nestalo, neznamená, že není nebezpečný. Viditelnost je v tom místě opravdu špatná. Odložit tenhle problém není řešení,“ míní Marie Hadravová (Ženy pro město), která jako jedna ze šesti zvedla ruku pro rekonstrukci. Kvůli odkladu se město zřejmě připraví také o peníze, jež by dal na rekonstrukci kraj, který investoval stavbu mostu.