Všechny politické strany koumají, počítají, škrtají a mění obsazení kandidátek. To vše ve snaze dopřát adekvátní počet míst na kandidátních listinách ženám, což je kritérium, které je bedlivě sledováno.
To skupina jedenadvaceti Veselaček nemusela. Mezi sebe nepustila jediného muže. Kazil by totiž jejich název Ženy pro město.

„Nejde ale o žádný atak na radnici,“ ujišťuje hlavní organizátorka seskupení a přední tvář kandidátky Marie Hadravová.
Její první spojenkyní byla Ivana Zemanová. „Ocenila jsem dobrý nápad a hned jsem byla pro, abychom to zkusily a šly do toho,“ říká Zemanová, která na kandidátce získala čtvrté místo.

Jako úspěch by prý viděly, kdyby se alespoň dvě z nich do zastupitelstva dostaly.
„Teď jsou v něm jen tři ženy, a to je hrozně málo. Je třeba ten nepoměr změnit,“ plánuje Hadravová.
Mohlo by se to i podařit. Do voleb vstupuje ve Veselí devět subjektů, které nominovaly celkem 59 žen. Před čtyřmi roky jich bylo jen 33, jenže to kandidovalo sedm stran.
Po dlouhých letech přišla letos o svou jedničku ODS. Za Petra Hynka nastoupila do čela žena: ředitelka odborného učiliště Darja Bártová.
Hynek ale na komunální politiku nerezignoval a figuruje u Sdružení nestraníků, kde dostal trojku. „Z ODS jsem po devatenácti letech vystoupil, protože názory, které ODS ve Veselí zastávala, se hodně lišily od těch mých,“ vysvětlil změnu.
Do čela kandidátky se dostaly jen Hadravová a Bártová.

Každé slibila poslední místo na kandidátce

K rozhovoru jich přišlo celkem devět z jednadvacetičlenné kandidátky. Byla to taková jejich první společná minischůze, na níž se dokonce některé vzájemně představily. Pro přehlednost ale nechaly hlavní slovo své zakladatelce – Marii Hadravové, která dala Ženy pro město dohromady.

Kdy se tento nápad zrodil?
To už je dávno, spíš to ale v začátku vypadalo na jakýsi okrašlovací spolek, který měl ve Veselí dlouhou tradici. Jenže se do toho připletl termín komunálních voleb. A já věděla, že ve městě je spousta spolehlivých žen, které dokáží věci zorganizovat. A to takřka ze dne na den.

Koho jste oslovila jako první?
Asi Ivu Zemanovou, se kterou jsem v kontaktu a kdysi jsme spolu dělaly akci Betonový muž nebo tak zvané dny pro ženy, kdy jsme si zacvičily nebo se dozvěděly něco o líčení či jídle. No a Iva s tím souhlasila.

Bylo těžké naplnit kandidátku?
Z počátku jsem to viděla poměrně jednoduše, ale jak se začal čas krátit, tak jsem jednu noc nespala a přemýšlela o tom, že zavolám Ivě a řeknu jí, že to ruším. Nicméně potom jsem oslovila další čtyři ženy a ty bez rozpaků souhlasily. To mě podpořilo a zase jsem s chutí oslovovala další. Myslím, že kdybych na to měla ještě týden, nakonec bych sestavila i dvě kandidátky. Měla jsem vytipované ženy, o kterých jsem věděla, že pro město už něco nezištně dělají. Například Iva Marušková cvičí s dětmi, Iva Zemanová vede taneční soubor Žáby, Marcela Gyürüsiová dělá do skautinku. V závěru už to šlo docela svižně.

Rozhodly jste se to chlapům natřít?
(Všechny smích). To bych neřekla, ale zdá se nám, že když jsou v jedenadvacetičlenném zastupitelstvu jen tři ženy, tak je to velký nepoměr. Ideální by bylo, kdyby to bylo půl na půl.

Proč si myslíte, že je to důležité?
Protože každá žena je vynikajícím manažerem. Pokud zvládne rodinu, zodpovědné zaměstnání a ještě dělá něco navíc a k tomu i třeba dobře vypadá, tak to si myslím, že už jsou slušné předpoklady do komunální politiky.

Voliče můžete zaujmout jakoby vtipnou recesí a získat dost hlasů. Jste na to připravené?
Tak to jim samozřejmě srdečně poděkujeme a uděláme všechno pro to, abychom nezklamaly jejich důvěru. Ale já cítím, že na tyhle ženy se může kdokoli obrátit a věřte, že se na ně obrací hodně lidí.

A vy byste chtěla řídit město?
Myslím si, že vzdělání k tomu mám, mám patnáctiletou praxi na úřadě, takže si uvědomuji všechny těžkosti i všechny problémy, které to obnáší. Například ztrátu soukromí, ohromnou zodpovědnost. Upřímně říkám, že si vážím všech, kteří to dělají.

Co byste ve Veselí chtěly vylepšit?
Rezervy vidíme ve vzhledu města. Zkrášlení měla v minulých volbách ve svých programech téměř každá strana, ale ani po čtyřech letech není nikde nic vidět. A jak známo, ženy mají vynikající nápady, tímto bych chtěla začít. Ženám přece záleží, aby to bylo pěkné doma, tak chceme i pěkné prostředí ve městě.

Kam se budete řadit, vpravo, vlevo nebo do středu?
To až tak neřešíme, ale asi zlatý střed. Ale tím, že jsme navrženy stranou Starostové a nezávislí, která má jakousi dohodu o podpoře s TOP 09, jsme k ní také vázány.

Jak vaši aktivitu přijaly rodiny?
Bez problémů (všechny souhlasně přikyvují).

Měly jste nějaký klíč pro obsazování míst na kandidátce?
To je právě to, co se mi líbilo. Žádné nešlo o nějaké přední místo.

Ani se nebojovalo o ta poslední?
Poslední místo jsem slíbila všem, které o něj měly zájem. A tím jak to šlo, tak jsem došla až k těm čelním. Poslední nakonec „vyhrála“ paní Kadlecová, která je ředitelkou občanského sdružení Semafor.