Dlouho očekávané střídání stráží na radnici skončilo středečními volbami. Jako vítěz z nich vyšel dosavadní místostarosta Václav Matějů z TOP 09, který se tak v nejbližších dnech přestěhuje po Jaromíru Novákovi z ČSSD do honosnější kanceláře pro starosty.

V komunálních volbách v roce 2010 zvítězila ČSSD, čímž získala i post nejvyšší. O dva roky později se ale starosta Jaromír Novák stal uvolněným radním kraje a rozhodl se, že funkci ve Veselí opustí. ČSSD ve svých řadách náhradu nenašla a místo nechala TOP 09 .
Navrhnout svého kandidáta ale mohlo všech devět subjektů. Možnosti však využila pouze topka, když do boje vyslala Václava Matějů. V tajné volbě ho podpořilo 17 zastupitelů z jednadvaceti.

Tím se ale uvolnila pozice místostarosty, o kterou se přihlásili dva kandidáti. „Za naši stranu navrhujeme Milana Poucha, protože patří mezi nejdéle činné členy zastupitelstva a je také radním," vyslovil se Jaromír Novák za klub ČSSD. Otevřenou podporu mu vyjádřila KSČM.
Proti Milanu Pouchovi se za sdružení Ženy pro město postavila Marie Hadravová. „Neuspěla jsem, protože jsem v opozici. Mrzí mě, že ostatní strany neměly žádného kandidáta. Když se šlo do zastupitelských voleb, bylo to naopak," okomentovala svůj neúspěch. Od přítomných zastupitelů získala pouze pět hlasů. Milan Pouch vyhrál se třinácti.

KANDIDÁTI:
starosta:
Václav Matějů, TOP 09 – získal 17 hlasů, navržen od ČSSD
místostarosta: Milan Pouch, ČSSD – získal 13 hlasů, navržen od ČSSD, podpora od KSČM
Marie Hadravová, Ženy pro město – získala 5 hlasů
neuvolněný radní – J. Novák, získal 18 hlasů, od ČSSD a KSČM

Tím ale volby neskončily. Zastupitelé museli k urně ještě jednou, a to když hledali náhradu za Milana Poucha, který se z pozice neuvolněného radního posunul na křeslo místostarosty.

close Jaromír Novák zoom_in Kluby měly opět nominovat své kandidáty. Strana ČSSD na tuto pozici poslala končícího starostu Jaromíra Nováka. Připojili se k ní, stejně jako v prvním případě, opět jen komunisté. Jaromír Novák jako jediný kandidát obsadil volné místo sedmého člena městské rady. „Jsem rád, nechci úplně odejít ze života města," konstatoval, když se dozvěděl o své nominaci.

Z pozice starosty odchází proto, že dal přednost krajské funkci. V minulém roce se stal uvolněným radním a obě náročné funkce mu nešlo časově dobře zvládat.

close Marie Hadravová zoom_in Všichni nově zvolení členové se svých funkcí oficiálně ujmou od prvního září. „Jsme na malém městě, a tak nemůžeme chtít žádné zázraky. Na začátku chtěl ale každý něco prosazovat a teď jako by iniciativa zastupitelů pomalu ustupovala," dodala ke středečním volbám zastupitelka Marie Hadravová.

Jste spokojeni s volbou starosty města?

Miroslav Vacek,
čtvrť J. Hybeše
To, že se konají volby starosty, jsem samozřejmě zaznamenal. I mě napadlo, že by je mohl vyhrát současný místostarosta Václav Matějů. My jsme se sem nastěhovali teprve nedávno, takže mi nepřísluší moc hodnotit. Pevně věřím, že nový starosta povede město lepším směrem než dosavadní. Vadilo mi například, jakým způsobem se ve Veselí prosazovala stavba supermarketu Lidl.

Zdena Zasadilová,
A. Jiráska
S výsledkem voleb jsem spokojená. Místostarosta Václav Matějů je ještě mladý, nadějný a myslím, že mu vedení radnice půjde. Jinak si myslím, že i předchozí starosta dělal pro město co mohl. Teď se tu staví protipovodňová opatření, nedávno začala realizace železničního koridoru a každou chvíli tu opravují silnice. Pokud se novému starostovi podaří postupovat podobně, myslím, že bych byla spokojená.

Rudolf Karban,
Blatské Sídliště
Můžu říct, že jsem rád, že volby takhle dopadly. Byl to podle mě ze zastupitelů jediný vhodný kandidát na post starosty. Na druhou stranu se v politice pohybuje již několik let, a tak přesně ví, o čem tahle práce je a co obnáší. Za tu dobu si již určitě získal respekt nejen u podřízených. Navíc zná společnosti, s nimiž souvisí chod města, i důležité dokumenty. Věřím, že to bude člověk na svém místě a město bude vzkvétat. 

Jednání teď měnit nebudu

close Václav Matějů zoom_in Veselí nad Lužnicí – Stávající místostarosta Václav Matějů z TOP 09 povýšil. Ve středu si ho za nového starostu zvolilo sedmnáct členů zastupitelstva. Táborskému deníku řekl, co se pro něj v současné době změní.

Řekněte mi, co se pro vás 1. září, kdy oficiálně nastupujete na post starosty, změní?
Pro mě se změní zejména to, že vlastně na sebe přebírám hlavní odpovědnost co se týče fungování města. Ze zákona místostarosta zastupuje starostu. Je to člověk, řekněme, pravá ruka starosty, který by měl vytvářet zázemí pro jeho rozhodovací a strategickou činnost.

To jste vykonával dosud a od teď jste naopak v druhé pozici.
Přesně tak. Teď je na mně, abych svým způsobem investoval do nového místostarosty to, co do mě tehdy bývalý pan starosta. To znamená, že mě v současné době čeká, abych Milana Poucha jako místostarostu zaškolil do problematiky a byl vůči němu trpělivý a vstřícný. Pak se samozřejmě nevyhneme tomu, že si některé oblasti rozdělíme podle toho, co je komu bližší, či v čem se kdo vidí. Doufám, že nám spolupráce bude fungovat.

Vy jste teď měl ale více práce než klasický místostarosta.
To tak úplně nejde říct. Místostarosta zastupuje starostu v případě nepřítomnosti, takže jsem ve zvýšené míře absolvoval některá jednání třeba s organizacemi, které spolupracují s městem. Výstupy z jednání jsem předával panu starostovi. Nebo i on věděl, že se něčeho účastním, takže mě mohl instruovat a domlouvali jsme se, v jakém duchu se jednání uskuteční. Ve zvýšené míře jsem dělal i některé záležitosti, které měly vazbu na přípravu podkladů na jednání rady města.

Inspirujete se nějak vedením radnice od odstupujícího starosty Jaromíra Nováka?
Pan starosta byl ve vedení samosprávy sedm let. Myslím si, že by nebylo dobré, kdybych teď řekl, že to, co bylo, bylo, a já to budu dělat úplně jinak. Podle mě by to vneslo nefunkčnost do vztahů s organizacemi, s nimiž spolupracujeme. Byly zvyklé na určitý způsob jednání. Takže budu vycházet z toho, jak to měl nastavené pan starosta,s tím, že budu hledat nějaké možnosti zlepšení.

Nejdříve si rozdělíme úkoly

close Milan Pouch zoom_in Veselí nad LužnicíMilan Pouch z ČSSD se z pozice radního přesune do křesla místostarosty. Pomohlo mu v tom celkem třináct hlasů od zastupitelů. S Táborským deníkem mluvil například o tom, co udělá ve funkci jako první.

Už víte, co vás čeká, až přijdete do úřadu?
Já si myslím, že si teď musíme s panem starostou sednout a rozdělit si kompetence, úkoly a práci. To bude asi to první, na co se musíme v nejbližších dnech připravit.

Pokud vím, tak jste dosud zaměstnán jako učitel na střední škole ve Veselí nad Lužnicí. Jak jste pozici místostarosty vyřešil s vaším zaměstnáním?
S tím už jsem ředitele školy předběžně seznámil a už se s tím také vypořádal. Pokud někdo pracuje ve školství a je zvolen do veřejné funkce, tak automaticky odchází ze zaměstnání a pak i nadále zůstává zaměstnancem původní organizace.

Od zastupitelů jste získal celkem třináct hlasů. Čím jste je ve váš prospěch přesvědčil?
Koalice se domluvila předem. V podstatě patnáct zastupitelů z koalice mělo volit starostu a místostarostu. A jelikož my jsme měli šestnáctý hlas, tak naopak ještě tři členové koalice svůj závazek nedodrželi.

Co byste za vašeho působení chtěl ve městě změnit, když teď máte silnější pozici?
Protože město velmi dobře znám a neustále se tu pohybuji, tak vidím běžné denní problémy lidí. Právě na ně bych se chtěl ve své funkci nejvíce zaměřit, pokud to bude v silách radnice. Teď potřebuje dát město do pořádku, až se dodělají protipovodňová opatření, protože ta dost zasáhla do centra.