Domov se zvláštním režimem chtějí už příští rok začít stavět Veselští. Minulý týden se na tom shodli zastupitelé a schválili záměr požádat o dotaci Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Jak uvedl starosta Ladislav Sýkora, dotace by měla pokrýt 75 procent celkových nákladů, které se šplhají na 40 milionů korun. Zbytek by zaplatilo město. Domov se zvláštním režimem chtějí postavit v sousedství nynějšího domova seniorů.

„Jednalo by se o patrovou přístavbu k domovu seniorů, kterou by mohlo obývat 20 klientů trpících Alzheimerovou chorobou nebo dalšími typy demencí," sdělil Ladislav Sýkora.

Žádost o dotaci musí ministerstvu zaslat do konce března.

Současný domov pro seniory má kapacitu 65 klientů a je zcela zaplněn. Veselí jej uvedlo do provozu v srpnu 2006.

Pokud bude žádost o dotaci ministerstvem schválena, chtěli by začít stavět už příští rok.

„Nová budova by měla být jednopodlažní, propojená se stávajícím objektem. Plánujeme 20 jednolůžkových pokojů, spojených se současným domem chodbou," popsal stavební záměr Ladislav Sýkora.

Kromě pokojů pro klienty by budova měla nabídnout ještě další zázemí, společenskou místnost a místnost pro komunitní terapii.

„Všechny ostatní služby budou poskytovány v domově seniorů," upřesnil starosta. Projekt již mají zpracován, zbývá jen doplnit detaily.

„Důležité je, že zastupitelstvo souhlasilo. Nyní nás čeká podání žádosti a následně vyjádření ministerstva. Začít stavět bychom chtěli už příští rok, ale termín pro možnou realizaci je až do roku 2020," upřesnil Ladislav Sýkora.

Podle sdělení ředitele domu seniorů Jana Vavříčka by zde mělo o klienty pečovat pět zdravotních sester a také 15 pracovníků v sociálních službách.

NEJSOU JEDINÍ

Nové centrum pro seniory s Alzheimerovou chorobou plánuje také Tábor.

Mělo by vyrůst na pozemcích před nemocnicí, součástí centra se má stát domov pro 45 klientů, dále dům s pečovatelskou službou s kapacitou 25 bytů, a prostory pro sociální služby. Předpokládané náklady na stavbu činí 90 milionů.