Letos se komunitního projektu, který má za cíl zkrášlit veřejný prostor, zapojilo více jak 30 občanů, zahradnických nadšenců a aranžérů. Barevná a rozkvetlá kola zdobí hlavní třídu, ale k vidění jsou i u kulturního domu, na pískovně či nádraží.

Hlasování veřejnosti na sociální síti podle Lenky Horejskové z veselského infocentra začne druhý týden v červenci. „V polovině prázdnin všechny soutěžní kola a kolečka vyhodnotí také odborná porota jako v předešlých letech,“ upřesnila.

ORIGINÁLNĚJŠÍ A KVALITNĚJŠÍ VÝZDOBA

Ani koronavirus fantazii tvořivých spoluobčanů nezastavil, vznikly navíc nové originální kousky. „Stanoviště zůstávají, pozoruji však, že se pravidelní účastníci zdokonalují a vylepšují zdobení. Volí také zajímavější a barevnější květiny. Už to není o kvantitě, ale spíše kvalitě,“ přiblížila vedoucí infocentra, která stála s Martinou Sýkorovou u vzniku tradice.

CELOROČNÍ DEKORACE

Z městské osady Horusice se pravidelně hlásí jediný účastník. O historické kolo na hrázi třetího největšího rybníka v Čechách pečují manželé Šonkovi. „Soutěžíme od začátku, tedy už potřetí. Necháváme ho venku celoročně a upravujeme ho podle ročního období,“ popsal Pavel Šonka.

Ve Veselí nad Lužnicí kreativní zahradníci a zahradnice opět soutěží o nejkrásnější Veselé kolo, zapojit se mohou i návštěvníci.
Veselá kola rozkvetla podruhé

Jeho žena Jarmila doplnila, že sází muškáty, surfinie i milionbels, ale o zalévání se stará manžel. „Minule se na kole někdo fotil dokonce tak, že si na něj sedl. Měla jsem trochu strach, že ho tím zničí,“ připojila zážitek. Bicykl, který tak našel využití, původně patřil strýci a nyní dělá radost celé vesnici. „Nejčastěji se tu zastavují cyklisté, kteří projíždí kolem,“ osvětlil Pavel Šonka.

MUŠKÁTY JSOU NEJLEPŠÍ

Kolektiv ze Zahradnictví U Nežárky doporučuje na léto zásadně muškáty. „Jsou nejlepší, dlouho vydrží a zvládají výkyvy počasí, sucho i déšť,“ přiblížila Ivana Hrubá. Podle Andrey Němcové se vystavování rozkvetlých dopravních prostředků stalo milou tradicí. „Lidé se k nám každým rokem kvůli tomu vracejí, což je moc fajn,“ zhodnotila.

Ulice Veselí nad Lužnicí zdobí desítky veselých kol.
Ulice Veselí nad Lužnicí zdobí desítky veselých kol

Loňská vítězka Jaroslava Popelková z domu s pečovatelskou službou na třídě Československé armády zkouší štěstí znovu. „Loni mě vybrala odborná porota. Je to příjemná zábava a můj koníček. Letos jsem vysadila petunie, afrikány, voskovky i lobelky, nechala jsem si poradit od vlkovské zahradnice,“ upřesnila.

SOUTĚŽ I PRO TURISTY

Infocentrum i do třetice vyhlásilo výzvu pro návštěvníky. „Jde o soutěž Vyfoť se a vyhraj. Loni jsme díky ní zjistili, že do Veselí zavítají lidé napříč republikou i ze zahraničí. Připravujeme pro ně i mapu, kde jednotlivé exempláře naleznou,“ připomněla Lenka Horejsková.

Veselí zdobí veselá kola.
OBRAZEM: Ulice Veselí nad Lužnicí rozdováděla veselá kola

Ze snímků z prvního ročníku vznikl stojací kalendář, který uspěl v celorepublikové soutěži. „Loni jsme účastníkům jako prezent nechali vyrobit pexeso, které u nás lze ještě koupit. Letos chceme v rámci vyhodnocení uspořádat také besedu se zahradnicí Štěpánkou Kozlovou, která některým účastníkům radila s výsadbou i údržbou,“ uzavřela vedoucí infocentra.