Muškáty, skalničky, surfinie, lobelky, milion bells, afrikány, petunie, voskovky, okrasné kopřivy i popínavky. Všechny tyto kvetoucí rostliny osázené v květináčích a košících, i malých kolečkách na tzv. Veselých kolech dělají radost místním i turistům v městečku na řece Nežárce a Lužnici. Letos město a jeho infocentrum upořádalo již 5. ročník soutěže o nejhezčí dekoraci.

Poprvé velké kolo

Každoročními účastnicemi jsou Hana a Eva Lískovcovi z ulice Aloise Jiráska. Své dílo nazvaly U dvou pařezů a osadily jej běžnými letničkami v příjemné barevné kombinaci. Dlouhá léta se účastnily jen s malým kolečkem. „Pro letošní rok máme poprvé kolo, sehnaly jsme staré a natřely, na ukotvení jsme použily dva duté pařezy, které jsme naplnily zeminou a kamením,“ vysvětlila Eva Lískovcová.

Jarmila a Pavel Šonkovi umístili svůj zdobený bicykl nedaleko horusického vodníka.
Veselá kola zahájí svou soutěž krásy potřetí. Podívejte se

Dekoraci kromě sadby ozdobily úly a včelami. „Je to takový náš motiv, včelí ráj, máme doma včelaře. Tatínek je včelař, med sice neprodáváme, ale je to jeho velký koníček,“ vysvětlila Hana Lískovcová.

Zalévání je nutné každý den. „Také hnojíme, aby rostliny nestrádaly,“ dodaly s tím, že cenné rady jim prý dávají zahradnice Štěpánka Kozlová a Vendula Blechová. „Dělají nám na toto téma i přednášky,“ naznačily matka a dcera. V předchozích ročnících zaznamenaly několik pěkných umístění, jejich kolečko získalo třetí, páté a šesté místo.

Rozšíření tradice

Za pořadatelský tým dodala informace vedoucí veselkého infocentra Lenka Horejsková, soutěž se podle ní během pěti let rozšířila kromě místních částí jako jsou Horusice i na okolní vesnice – Vlkov, Klečaty, Žíšov a Zálší. „Ve Vlkově máme letos dokonce čtyři přihlášené soutěžící. Krásné kolo stojí letos na náměstí u cukrárny. Je celé háčkované, jmenuje se Léto na háčku a zhotovily ho účastnice baráčnického kurzu háčkování,“ přiblížila svého favorita. „Zaujalo i turisty, kteří se s ním hojně fotí, a navíc se nemusí zalévat,“ usmívala se.

Ve Veselí nad Lužnicí kreativní zahradníci a zahradnice opět soutěží o nejkrásnější Veselé kolo, zapojit se mohou i návštěvníci.
Veselá kola rozkvetla podruhé

Zajímavé kolo vytvořil také kolektiv kulturního domu, který jej spojil s praktickým rozcestníkem. Povedené je Kačenkové kolo, Plameňák před kadeřnictvím, Beruška zahradničí či Knihkupcovo kolo na třídě ČSA. Na nádraží nechybí stylový Poslední expres a mnohé další. „Nově vzniklo moc pěkné kolo také v ulici Na Kapradí, kde mají dokonce postavičky Křemílka a Vochomůrky,“ zmínila Lenka Horejsková.

Hlasovat lze různými způsoby

O vítězství každoročně rozhoduje veřejnost svým hlasováním na sociální síti, ten, kdo nemá facebook může posílat hlasy emaile. Mimo internet, lze svého favorita podpořit i osobně přímo v infocentru na náměstí TGM.

Hlasovat na facebooku lze Informačního centra města Veselí nad Lužnicí do 9. září zde.

Ulice Veselí nad Lužnicí zdobí desítky veselých kol.
Ulice Veselí nad Lužnicí zdobí desítky veselých kol

Kola také hodnotí odborná porota složená ze zástupců samosprávy, či Veselských služeb. Do soutěže pod názvem Vyfoť se a vyhraj se mohou zapojit i turisté. Drobné ceny dostane každý, kdo zašle snímek s Veselým kolem emailem. Účastníky čeká slavnostní vyhlášení s programem a ocenění těch nejlepších.

Z akce už se stala místní tradice, v jednotlivých ročnících vznikly ze snímků kol například stojací kalendáře, či pexesa a magnetky. Kalendář pro rok 2019 dokonce získal celorepublikové ocenění, šlo o první místo a titul v kategorii nejlepší kalendář obce a cenu časopisu Pro města a obce. Porota ocenila nejen kalendář, ale celý komunitní projekt Veselá kola a vznik dlouhodobé tradice, kterou v roce 2018 iniciovala místní obyvatelka Martina Sýkorová.