Nový ředitel Správy Národního parku (NP) a CHKO Šumava Jan Stráský nemá momentálně v konzultačním a poradním orgánu většinu vědců.

Čtrnáct ze šestnácti včera rezignovalo na členství v radě. Nelíbí se jim rozhodnutí zrušit vědeckou sekci rady, která bude rozpuštěna v jednolitém orgánu. Vědci tvrdí, že jejich odborný hlas nebude slyšet. „Dosud jsme se mohli vyjadřovat. Mohli jsme s návrhy souhlasit, nesouhlasit. I když jsme byli přehlasováni, náš názor byl vidět. To padne,“ řekl serveru aktuálně.cz vědec Jakub Hruška.

 Rada se skládá z delegovaných a jmenovaných členů. Ze zákona jsou členy delegovaní zástupci obcí, krajů a horské služby. Mezi jmenovanými členy byli podnikatelé, zástupci cestovních kanceláří a vědci. „Nová rada bude mít 45 členů a nebude dělena na sekce. Ze stávající vědecké sekce mi doporučí předsedající rady profesor Vacek osm osob. Tím vznikne rada, o které bych rozhodl do čtrnácti dnů,“ řekl Stráský.

Rada odsouhlasila nový návštěvní řád NPŠ. Turisty zajímá, jak je omezeno splouvání Vltavy od Soumarského mostu k mostu u Pěkné. V období od 1. do 31. května se bude splouvat o sobotách a nedělích od 8 do 20 hodin při výšce hladiny od 50 do 61 centimetrů, nejvýše 63 plavidel denně. Nad 61 centimetrů nebude počet omezen. Od 1. června do 31. října může splouvat 63 plavidel denně za podmínek, kdy výše hladiny je od 50 do 61 cm, nad 61 centimetrů není počet omezen.