Protože se nachází v místní městské knihovně, vítají nás na jejích dveřích dětmi vystřižené sněhové vločky. Celkově je tato volební místnost útulnější, než bývá zvykem: ne každému se to tak ale může jevit. „Měli jsme tu od jednoho voliče stížnost, že je místnost málo reprezentativní. Ale to tam snad radši ani nepiště,“ říká jedna z členek komise. Rozhodujeme se nakonec jinak, už jen proto, že s jeho názorem nemůžeme souhlasit. Volební místnost v knihovně totiž nejen, že obsahuje všechny povinné náležitosti, ale navíc nabízí i vtipná a stylová řešení. Například volební plenty mezi regály knih, o řadě dekorací ani nemluvě.

Sčítací středisko ve Sportovní hale.
Volební střípky: výsledky hlasování v kraji zpracovávalo 205 lidí

Komise nemá mnoho času nazbyt, často se tu dokonce tvoří fronty. Ve volných chvílích, kterých však není mnoho, se tu s oblibou věnují luštění křížovek. Jako občerstvením se pak vzájemně hostí například domácím štrůdlem, s nabídkou křížal jak od našich babiček se dostalo i na nás.

Nezvyklým jevem je stáří jednoho z členů volební komise: Jiří Jäger totiž za čtrnáct dní oslaví rovnou devadesátku. „Bude to přesně při dalším kole voleb,“ říká. Ani jako volební komisař není žádným nováčkem: poprvé se jím stal už v květnu roku 1946.

„To byly poslední svobodné volby, pak už jsem se práce komise neúčastnil,“ dodává. Znovu se do ní zapojil až po listopadové revoluci a zůstal jí věrný. Voliči jej tak mohou potkávat už přes čtvrt století. A co se za ta léta změnilo? „Akorát holky jsou čím dál hezčí,“ uzavírá Jiří Jäger. A dodává, že obzvlášť tehdy, když chodí sukních.

Pražský hrad.
Jihočeši hodnotí výsledky voleb