VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve vodě ročně utone přes 200 Čechů. Na Táborsku s bezpečností pomáhají plavčíci

Táborsko - Počet utopených se za půlstoletí snížil na polovinu. Velkou zásluhu na tom mají na mnoho místech přítomní plavčíci. Smrt však stále číhá zejména v "přírodních" vodách. 

7.8.2016
SDÍLEJ:

bazenFoto: Ladislav Soucha

Dva mladí muži se v úterý utopili v přírodním koupališti Nové Městečko u obce Dlouhá Ves na Klatovsku. Hasiči nahlášené místo prohledali a poté více než hodinu odčerpávali vodu, než mrtvé muže objevili. I tato strohá zpráva jen dokazuje, že letní zábava u vody může být smrtelně nebezpečná. V posledních letech se 
v Česku utopí každý rok přes dvě stě osob. Ještě před půlstoletím to byl ale víc než dvojnásobek. S plaváním, vodními sporty či skoky 
do neznámých hlubin souvisí i tisíce úrazů.


ZÁSADY BEZPEČNÉHO KOUPÁNÍ
* NECHOĎTE SE KOUPAT SAMI.
Život může ohrozit i obyčejná křeč pár metrů od břehu.
* NEPLAVEJTE A NESKÁKEJTE DO VODY
tam, kde nevidíte, co je pod hladinou.
* NECHOĎTE DO VODY ROZPÁLENÍ NEBO UNAVENÍ.
Plavejte nejdříve hodinu po jídle.
* NEPIJTE ALKOHOL.
Negativně ovlivňuje schopnost uvažování a vnímání případného nebezpečí.
* NEPLAVEJTE V MÍSTECH, KDE JEZDÍ LODĚ A ČLUNY.
Lidská hlava je tak malá, že ji kapitán snadno přehlédne.
* OD MALÝCH A BEZMOTOROVÝCH ČLUNŮ UDRŽUJTE VZDÁLENOST
alespoň 3 metry, od plavidel s motorem 10 metrů a od velkých lodí alespoň 50 metrů.

„Příčin, které vedou k této smutné statistice, je celá řada. Často jde o pouhou náhodu a neopatrnost 
s vážnými důsledky, ale 
v nejednom případě sehrává roli i vyslovený hazard 
– přeceňování sil anebo konzumace alkoholu," říká David Smejkal, prezident Vodní záchranné služby Českého červeného kříže. Dojde-li k neštěstí na vodních plochách a přírodních koupalištích, jsou to právě pracovníci této služby, kteří zasahují jako první. Práce mají dost, avšak někdy už pomoci nedokážou.

Českou veřejnost zneklidnila začátkem července zpráva o smrti mladé ženy na Orlíku poté, co do dřevěné pramice narazil bez-
ohledný řidič vodního skútru. V souvislosti s následnou diskusí o omezení provozu skútrů se však David Smejkal místo zákazů vyslovuje spíše za prevenci.

Do osvěty na řekách a nádržích se zapojuje i Policie České republiky. „Pokud možno, nikdo by se neměl koupat sám. Ani zkušení plavci někdy neodhadnou síly a plavání může zkomplikovat obyčejná křeč, byť jen pár metrů od břehu," píše na webu policie. A také radí, že rodiče by neměly nikdy a za žádných okolností nechávat děti 
u vody samotné. Platí to nejen pro rybníky a koupaliště, ale i pro bazény u rodinných domů.

„V obci na Litomyšlsku došlo k tragické události, kdy se utopilo malé dítě 
v bazénu," informovala 
v polovině července policejní mluvčí Hana Kaizarová. Jednalo se o 14měsíční holčičku, rodiče ji hledali půl hodiny. Až pak ji našli pod plachtou bazénu. Odborníci proto radí používat uzamykatelné zastřešení. Pravděpodobnost náhodných pádů dětí nebo domácích zvířat do vody je tím značně omezena.

Mnoho se toho už napsalo i o tom, že je životu nebezpečné skákat do vody na neznámých místech. Naposledy na svou nerozvážnost doplatil zhruba 25letý muž. Na přehradě Hracholusky za Plzní zemřel po skoku do vody. Nepomohl ani zásah vrtulníku, hasičů i vodních záchranářů. „Skočil špatně na skálu a utrpěl vážné poranění hlavy neslučitelné se životem," uvedla mluvčí plzeňské krajské záchranky Lenka Ptáčková. „Není-li voda dostatečně hluboká, skok končí buď smrtí, protože dotyčný si zlomí vaz, anebo ochrnutím v důsledku poškození páteře. Takové události řešíme bohužel zpravidla každé léto," poznamenává tisková mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová.

Výčet situací, při kterých dochází v létě k nehodám, by nebyl úplný bez zmínění nešvarů vodáků. „Alkohol patří k výbavě mnoha z nich o to více, že na turisticky vyhledávaných řekách jsou bufety umístěné přímo u vody," říká Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany. „Následky plavby 
v podroušeném stavu bývají tragické, protože pozornost klesá a sebevědomí roste, 
i když se loď blíží k nebezpečnému jezu."
Na toto nebezpečí se už stále více zaměřuje i policie, která na vodních tocích postupně zavádí praxi podobných kontrol, jak je znají řidiči motorových vozidel ze silničního provozu. A pokuta není malá, za porušení zákazu plavby pod vlivem alkoholu nebo omamných látek hrozí takzvanému „vůdci plavidla" pokuta do výše až 100 000 korun.

Na Táborsku se snaží alespoň část rizikových situací eliminovat a to tím, že na mnoha místech fungují plavčíci. Nad bezpečím koupajících bdí denně v bazénech a placených koupalištích desítky odborně vyškolených plavčíků. "V areálu jsou vždy přítomni podle počtu lidí dva až tři zaměstnanci. Ti se střídají v pokladně a v dohlížení na bazén a přilehlé okolí. Všichni musí mít akreditaci na záchranářské minimum, aby mohli zachránit tonoucího nebo poskytnout první pomoc. Jinak je podmínkou už pouze dosažení 18 let a fyzická kondice," shrnuje správce areálu Aleš Přikryl.

Podobný počet plavčíků doplněný brigádníky se stará o návštěvníky táborského aquaparku. „Zaměstnáváme tři stálé plavčíky a přes sezonu okolo deseti brigádníků. Osvědčení na práci plavčíka však mají i další zaměstnanci, kteří mohou v případě potřeby pomoci," dodává vedoucí sportovních zařízení Jiří Kříž.

Akreditaci na záchranářskou činnost u bazénu ale už musí zájemce o sezonní práci plavčíka vlastnit, přičemž cena za několikadenní kurz se pohybuje v řádu několika tisíců korun. Platnost osvědčení je pak dva roky a po jejich uplynutí je nutné nové přezkoušení.

Naplněnost koupaliště určuje počet plavčíků i u bazénu v Soběslavi. „U nás na lidi dohlíží většinou tři až šest proškolených zaměstnanců. Někdo musí být na můstku u bazénu, někdo v hlavním sezení a další korzují po areálu a hlídají u atrakcí, například u divoké řeky," vyjmenovává správce koupaliště Luděk Smetana.

Dohled proškoleného personálu pro Terezu Krausovou z Tábora ale nehraje při koupání roli. „Mám raději soukromí a jsem celkem dobrý plavec, takže dohled plavčíka mi spíše než bezpečí evokuje placený areál a bazén narvaný lidmi. Pokud bych se však šla koupat například se skupinou dětí, určitě bych dohled uvítala. Nyní ale nejčastěji navštěvuji plovárnu u Jordánu," zamýšlí se Tereza Krausová.

Na Sokolskou plovárnu je vstup zdarma, bezpečí plavců tu nikdo nestráží. „Na pláži je tabule s upozorněním, že při koupání za sebe každý zodpovídá sám. Hodně let zpátky tady plavčík fungoval, ale nyní jeho pozici zavést neplánujeme," doplňuje Petr Šimák, který zodpovídá za jordánskou sluneční pláž.

Autor: Redakce

7.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Leštiči nástrojů a kovů cídič odlitků. Požadované 15 000 Kč

Leštiči nástrojů a kovů cídič odlitků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: pož.: dobrý zdravotní stav - práce je v rizikovém prostředí hluku a prachu, vibrace,, nástup možný ihned - na dobu určitou, vhodné i pro absolventy,, podnikové stravování, dovolená navíc,, kontakt: zaslání životopisu nebo vyplnění dotazníku na vrátnici KMAS. Pracoviště: Kovosvit mas, a.s., náměstí Tomáše Bati, č.p. 419, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Lucie Lefanová, +420 381 632 392.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 32 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel řidič kamionové dopravy - vývozy z firmy Fontea, a.s. Veselí nad Lužnicí. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 32000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pož.: vyučení, praxi "CE" min. 2 roky výhodou,, zvláštní prémie, jízdní výhody,, kontakt e-mailem, telefonicky. Pracoviště: Sgm route, a.s. - fontea a.s., 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Jiří Pustowka, +420 737 276 036.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Optometrista 25 000 Kč

Optometristé Optometrista/Optometristka. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme zkušené optometristky a optometristy, kteří mají: Chuť a energii pracovat v příjemném prostředí rodinné české firmy, Vzdělání v oboru optometrie nebo adekvátní praxi, Příjemné vystupování a jsou komunikativní, Rádi hledají to nejlepší řešení pro každého zákazníka, Co u nás budete dělat?, Vyšetřovat a měřit zrak klienta, Naslouchat zákazníkům a nacházet pro ně optimální řešení, pro jejich potřeby, Aplikovat kontaktní čočky, Povedete záznamy klientů a administrativu s nimi spojenou, Nechceme to zadarmo a toto Vám na oplátku nabízíme my:, Silné zázemí stabilní české společnosti, Práci od pondělí do pátku - víkendy a večery patří Vám a Vaším blízkým, Hlavní pracovní poměr na dobu neurčitou již po prvních 6-ti měsících, Unikátní interní vzdělávací a rozvojový program, Zajímavou práci v příjemném prostředí prodejny, Zaměstnanecké benefity a každoroční přehodnocení mzdy dle dosažených výsledků.Kontakt: tel., mailem.. Pracoviště: Optik house s.r.o. tábor, Kvapilova, č.p. 2060, 390 03 Tábor 3. Informace: Veronika Pokorná, +420 775 898 582.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč

Zámečníci strojů Strojní zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V nástrojárně nabízíme místo strojního zámečníka s předpokladem postupu na místo kvalifikovaného nástrojaře., Nabízíme kvalifikovanou práci na údržbě a také na výrobě vstřikovacích forem,, jednosměnný provoz,, po adaptaci zajímavé mzdové ohodnocení,, 5 týdnů dovolené,, výhodné stravování v závodě,, příspěvky na penzijní připojištění,, příplatek za dojíždění,, a řadu dalších benefitů.. Pracoviště: Koh-i-noor mladá vožice a.s., 391 43 Mladá Vožice. Informace: Růžena Kalinová, +420 381 401 303.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Běh jihočeských nadějí v Českých Budějovicích.
62

Vyběhali přes čtvrt milionu korun

Z průběhu akademie jistebnické ZŠ.

Školní akademie ukázala plnému sálu, že Jistebnicko má talent

Tým Acrobatic Cheerleaders Tábor těžil další mistrovské kovy

Tábor - Pražská hala Královka se stala dějištěm mistrovství České republiky ve sportovním cheerleadingu.

Jak vypadá Šumava 11 let po orkánu Kyrill a následné kůrovcové gradaci

Šumava - Orkán Kyrill, který na Šumavě v lednu roku 2007 způsobil polomy v objemu bezmála jednoho milionu metrů krychlových dříví, zásadně změnil tvář Šumavy.

AKTUALIZOVÁNO

OBRAZEM: Běh Jihočeských nadějí pokračuje skvělým programem

České Budějovice – Na první ročník Běhu Jihočeských nadějí dorazilo v sobotu dopoledne více závodníků, než organizátoři čekali.

Akce ZUŠ Open se v Táboře líbila, přestože ji občas potrápil déšť

Tábor - Ve čtvrtek ovládla čtyři stovky míst po celé České republice jedinečná atmosféra akce ZUŠ Open.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT