VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve vodě ročně utone přes 200 Čechů. Na Táborsku s bezpečností pomáhají plavčíci

Táborsko - Počet utopených se za půlstoletí snížil na polovinu. Velkou zásluhu na tom mají na mnoho místech přítomní plavčíci. Smrt však stále číhá zejména v "přírodních" vodách. 

7.8.2016
SDÍLEJ:

bazenFoto: Ladislav Soucha

Dva mladí muži se v úterý utopili v přírodním koupališti Nové Městečko u obce Dlouhá Ves na Klatovsku. Hasiči nahlášené místo prohledali a poté více než hodinu odčerpávali vodu, než mrtvé muže objevili. I tato strohá zpráva jen dokazuje, že letní zábava u vody může být smrtelně nebezpečná. V posledních letech se 
v Česku utopí každý rok přes dvě stě osob. Ještě před půlstoletím to byl ale víc než dvojnásobek. S plaváním, vodními sporty či skoky 
do neznámých hlubin souvisí i tisíce úrazů.


ZÁSADY BEZPEČNÉHO KOUPÁNÍ
* NECHOĎTE SE KOUPAT SAMI.
Život může ohrozit i obyčejná křeč pár metrů od břehu.
* NEPLAVEJTE A NESKÁKEJTE DO VODY
tam, kde nevidíte, co je pod hladinou.
* NECHOĎTE DO VODY ROZPÁLENÍ NEBO UNAVENÍ.
Plavejte nejdříve hodinu po jídle.
* NEPIJTE ALKOHOL.
Negativně ovlivňuje schopnost uvažování a vnímání případného nebezpečí.
* NEPLAVEJTE V MÍSTECH, KDE JEZDÍ LODĚ A ČLUNY.
Lidská hlava je tak malá, že ji kapitán snadno přehlédne.
* OD MALÝCH A BEZMOTOROVÝCH ČLUNŮ UDRŽUJTE VZDÁLENOST
alespoň 3 metry, od plavidel s motorem 10 metrů a od velkých lodí alespoň 50 metrů.

„Příčin, které vedou k této smutné statistice, je celá řada. Často jde o pouhou náhodu a neopatrnost 
s vážnými důsledky, ale 
v nejednom případě sehrává roli i vyslovený hazard 
– přeceňování sil anebo konzumace alkoholu," říká David Smejkal, prezident Vodní záchranné služby Českého červeného kříže. Dojde-li k neštěstí na vodních plochách a přírodních koupalištích, jsou to právě pracovníci této služby, kteří zasahují jako první. Práce mají dost, avšak někdy už pomoci nedokážou.

Českou veřejnost zneklidnila začátkem července zpráva o smrti mladé ženy na Orlíku poté, co do dřevěné pramice narazil bez-
ohledný řidič vodního skútru. V souvislosti s následnou diskusí o omezení provozu skútrů se však David Smejkal místo zákazů vyslovuje spíše za prevenci.

Do osvěty na řekách a nádržích se zapojuje i Policie České republiky. „Pokud možno, nikdo by se neměl koupat sám. Ani zkušení plavci někdy neodhadnou síly a plavání může zkomplikovat obyčejná křeč, byť jen pár metrů od břehu," píše na webu policie. A také radí, že rodiče by neměly nikdy a za žádných okolností nechávat děti 
u vody samotné. Platí to nejen pro rybníky a koupaliště, ale i pro bazény u rodinných domů.

„V obci na Litomyšlsku došlo k tragické události, kdy se utopilo malé dítě 
v bazénu," informovala 
v polovině července policejní mluvčí Hana Kaizarová. Jednalo se o 14měsíční holčičku, rodiče ji hledali půl hodiny. Až pak ji našli pod plachtou bazénu. Odborníci proto radí používat uzamykatelné zastřešení. Pravděpodobnost náhodných pádů dětí nebo domácích zvířat do vody je tím značně omezena.

Mnoho se toho už napsalo i o tom, že je životu nebezpečné skákat do vody na neznámých místech. Naposledy na svou nerozvážnost doplatil zhruba 25letý muž. Na přehradě Hracholusky za Plzní zemřel po skoku do vody. Nepomohl ani zásah vrtulníku, hasičů i vodních záchranářů. „Skočil špatně na skálu a utrpěl vážné poranění hlavy neslučitelné se životem," uvedla mluvčí plzeňské krajské záchranky Lenka Ptáčková. „Není-li voda dostatečně hluboká, skok končí buď smrtí, protože dotyčný si zlomí vaz, anebo ochrnutím v důsledku poškození páteře. Takové události řešíme bohužel zpravidla každé léto," poznamenává tisková mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová.

Výčet situací, při kterých dochází v létě k nehodám, by nebyl úplný bez zmínění nešvarů vodáků. „Alkohol patří k výbavě mnoha z nich o to více, že na turisticky vyhledávaných řekách jsou bufety umístěné přímo u vody," říká Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany. „Následky plavby 
v podroušeném stavu bývají tragické, protože pozornost klesá a sebevědomí roste, 
i když se loď blíží k nebezpečnému jezu."
Na toto nebezpečí se už stále více zaměřuje i policie, která na vodních tocích postupně zavádí praxi podobných kontrol, jak je znají řidiči motorových vozidel ze silničního provozu. A pokuta není malá, za porušení zákazu plavby pod vlivem alkoholu nebo omamných látek hrozí takzvanému „vůdci plavidla" pokuta do výše až 100 000 korun.

Na Táborsku se snaží alespoň část rizikových situací eliminovat a to tím, že na mnoha místech fungují plavčíci. Nad bezpečím koupajících bdí denně v bazénech a placených koupalištích desítky odborně vyškolených plavčíků. "V areálu jsou vždy přítomni podle počtu lidí dva až tři zaměstnanci. Ti se střídají v pokladně a v dohlížení na bazén a přilehlé okolí. Všichni musí mít akreditaci na záchranářské minimum, aby mohli zachránit tonoucího nebo poskytnout první pomoc. Jinak je podmínkou už pouze dosažení 18 let a fyzická kondice," shrnuje správce areálu Aleš Přikryl.

Podobný počet plavčíků doplněný brigádníky se stará o návštěvníky táborského aquaparku. „Zaměstnáváme tři stálé plavčíky a přes sezonu okolo deseti brigádníků. Osvědčení na práci plavčíka však mají i další zaměstnanci, kteří mohou v případě potřeby pomoci," dodává vedoucí sportovních zařízení Jiří Kříž.

Akreditaci na záchranářskou činnost u bazénu ale už musí zájemce o sezonní práci plavčíka vlastnit, přičemž cena za několikadenní kurz se pohybuje v řádu několika tisíců korun. Platnost osvědčení je pak dva roky a po jejich uplynutí je nutné nové přezkoušení.

Naplněnost koupaliště určuje počet plavčíků i u bazénu v Soběslavi. „U nás na lidi dohlíží většinou tři až šest proškolených zaměstnanců. Někdo musí být na můstku u bazénu, někdo v hlavním sezení a další korzují po areálu a hlídají u atrakcí, například u divoké řeky," vyjmenovává správce koupaliště Luděk Smetana.

Dohled proškoleného personálu pro Terezu Krausovou z Tábora ale nehraje při koupání roli. „Mám raději soukromí a jsem celkem dobrý plavec, takže dohled plavčíka mi spíše než bezpečí evokuje placený areál a bazén narvaný lidmi. Pokud bych se však šla koupat například se skupinou dětí, určitě bych dohled uvítala. Nyní ale nejčastěji navštěvuji plovárnu u Jordánu," zamýšlí se Tereza Krausová.

Na Sokolskou plovárnu je vstup zdarma, bezpečí plavců tu nikdo nestráží. „Na pláži je tabule s upozorněním, že při koupání za sebe každý zodpovídá sám. Hodně let zpátky tady plavčík fungoval, ale nyní jeho pozici zavést neplánujeme," doplňuje Petr Šimák, který zodpovídá za jordánskou sluneční pláž.

Autor: Redakce

7.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 14 500 Kč Obsluha zařízení na zpracování kovů obsluha strojů na zpracování kovu. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 16500 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: broušení kovů, praxe minimálně 1 rok, kontakt tel. nebo osobně pouze v pondělí 8:00 - 10:00. Pracoviště: Building company s.r.o., sú, náměstí Tomáše Bati, č.p. 419, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Denis Soronga, +420 777 164 440. Výroba - Výroba Kvalitáři a testovači výrobků 25 000 Kč Kvalitáři a testovači výrobků, laboranti (kromě potravin a nápojů) technik kontroly kvality. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Budete mít na starosti kontrolu výrobního procesu, provádění kontrolních měření, vedení dokumentace na PC. Požadujeme dobrý zrak, spolehlivost, technické vzdělání nebo praxi v oboru. Ochotu pracovat ve směnném provozu ( nepřetržitý provoz 8 hod nebo 12 hod). Stravenky TicketRestaurant v hodnotě 90,- Kč , 5 týdnů dovolené, firemní akce. Pracoviště: Ptm s.r.o., Chýnovská, č.p. 535, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Markéta Bláhová, +420 381 200 751. Výroba - Výroba Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 14 000 Kč Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 30. Poznámka: kontakt e-mailem. Pracoviště: Eurozone cz s.r.o., planá nad lužnicí, Průmyslová, č.p. 499, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Mikhail Egorenkov, +420 776 717 673. Zdravotnictví - Zdravotnictví Dietní specialistka 15 000 Kč Specialisté v oblasti dietetiky a výživy nutriční terapeut, poradce výživy. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: zájem o obor, vlastní praxe výhodou (není podmínkou), konzultace v oblasti zdravé stravy, vaření, hubnutí, atd. + vše s tím souvisejí (diagnostiky, měření, laboratoř a lékaři spolupráce, atd.), sleva na firemní produkty/služby, propracovaný systém dalšího vzdělávání zdarma, flexibilní pracovní doba, kontakt e-mailem. Pracoviště: Ing. petra doubková, svět zdraví tábor, nám. F. Křižíka, č.p. 2840, 390 01 Tábor 1. Informace: Petra Doubková, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Polata právě překonává táborského brankáře Michala Nováka.

Písečtí hokejisté doma přerušili dlouhotrvající navládu Tábora

Věra Sosnarová, žena, která žila 19 let v sibiřském gulagu.
15

Sibiř je zalitá lidskou krví, vypráví žena, která strávila 19 let v gulagu.

Rvačka před bowlingem a velká oprava lipenského expresu: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 22. října 2018.

ANKETA: Kteří hokejisté by teď hráli za Československo?

Zahrajte si na hokejového trenéra. Deník v souvislosti se stoletým výročím vzniku Československa připravil mimořádnou anketu. Jak by nyní vypadal společný tým, který by tvořili hráči obou zemí? 

ANKETA: Kteří fotbalisté by teď hráli za Československo?

Zahrajte si na fotbalového trenéra. Deník v souvislosti se stoletým výročím vzniku Československa připravil mimořádnou anketu. Jak by nyní vypadal společný tým, který by tvořili hráči obou zemí? 

Knihovnu navštíví básnířka Olina Stehlíková

Veselí nad Lužnicí - V rámci projektu Spisovatelé do knihoven navštíví od září 2018 do června 2019 veselskou knihovnu každý měsíc jeden autor.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT