VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve vodě ročně utone přes 200 Čechů. Na Táborsku s bezpečností pomáhají plavčíci

Táborsko - Počet utopených se za půlstoletí snížil na polovinu. Velkou zásluhu na tom mají na mnoho místech přítomní plavčíci. Smrt však stále číhá zejména v "přírodních" vodách. 

7.8.2016
SDÍLEJ:

bazenFoto: Ladislav Soucha

Dva mladí muži se v úterý utopili v přírodním koupališti Nové Městečko u obce Dlouhá Ves na Klatovsku. Hasiči nahlášené místo prohledali a poté více než hodinu odčerpávali vodu, než mrtvé muže objevili. I tato strohá zpráva jen dokazuje, že letní zábava u vody může být smrtelně nebezpečná. V posledních letech se 
v Česku utopí každý rok přes dvě stě osob. Ještě před půlstoletím to byl ale víc než dvojnásobek. S plaváním, vodními sporty či skoky 
do neznámých hlubin souvisí i tisíce úrazů.


ZÁSADY BEZPEČNÉHO KOUPÁNÍ
* NECHOĎTE SE KOUPAT SAMI.
Život může ohrozit i obyčejná křeč pár metrů od břehu.
* NEPLAVEJTE A NESKÁKEJTE DO VODY
tam, kde nevidíte, co je pod hladinou.
* NECHOĎTE DO VODY ROZPÁLENÍ NEBO UNAVENÍ.
Plavejte nejdříve hodinu po jídle.
* NEPIJTE ALKOHOL.
Negativně ovlivňuje schopnost uvažování a vnímání případného nebezpečí.
* NEPLAVEJTE V MÍSTECH, KDE JEZDÍ LODĚ A ČLUNY.
Lidská hlava je tak malá, že ji kapitán snadno přehlédne.
* OD MALÝCH A BEZMOTOROVÝCH ČLUNŮ UDRŽUJTE VZDÁLENOST
alespoň 3 metry, od plavidel s motorem 10 metrů a od velkých lodí alespoň 50 metrů.

„Příčin, které vedou k této smutné statistice, je celá řada. Často jde o pouhou náhodu a neopatrnost 
s vážnými důsledky, ale 
v nejednom případě sehrává roli i vyslovený hazard 
– přeceňování sil anebo konzumace alkoholu," říká David Smejkal, prezident Vodní záchranné služby Českého červeného kříže. Dojde-li k neštěstí na vodních plochách a přírodních koupalištích, jsou to právě pracovníci této služby, kteří zasahují jako první. Práce mají dost, avšak někdy už pomoci nedokážou.

Českou veřejnost zneklidnila začátkem července zpráva o smrti mladé ženy na Orlíku poté, co do dřevěné pramice narazil bez-
ohledný řidič vodního skútru. V souvislosti s následnou diskusí o omezení provozu skútrů se však David Smejkal místo zákazů vyslovuje spíše za prevenci.

Do osvěty na řekách a nádržích se zapojuje i Policie České republiky. „Pokud možno, nikdo by se neměl koupat sám. Ani zkušení plavci někdy neodhadnou síly a plavání může zkomplikovat obyčejná křeč, byť jen pár metrů od břehu," píše na webu policie. A také radí, že rodiče by neměly nikdy a za žádných okolností nechávat děti 
u vody samotné. Platí to nejen pro rybníky a koupaliště, ale i pro bazény u rodinných domů.

„V obci na Litomyšlsku došlo k tragické události, kdy se utopilo malé dítě 
v bazénu," informovala 
v polovině července policejní mluvčí Hana Kaizarová. Jednalo se o 14měsíční holčičku, rodiče ji hledali půl hodiny. Až pak ji našli pod plachtou bazénu. Odborníci proto radí používat uzamykatelné zastřešení. Pravděpodobnost náhodných pádů dětí nebo domácích zvířat do vody je tím značně omezena.

Mnoho se toho už napsalo i o tom, že je životu nebezpečné skákat do vody na neznámých místech. Naposledy na svou nerozvážnost doplatil zhruba 25letý muž. Na přehradě Hracholusky za Plzní zemřel po skoku do vody. Nepomohl ani zásah vrtulníku, hasičů i vodních záchranářů. „Skočil špatně na skálu a utrpěl vážné poranění hlavy neslučitelné se životem," uvedla mluvčí plzeňské krajské záchranky Lenka Ptáčková. „Není-li voda dostatečně hluboká, skok končí buď smrtí, protože dotyčný si zlomí vaz, anebo ochrnutím v důsledku poškození páteře. Takové události řešíme bohužel zpravidla každé léto," poznamenává tisková mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová.

Výčet situací, při kterých dochází v létě k nehodám, by nebyl úplný bez zmínění nešvarů vodáků. „Alkohol patří k výbavě mnoha z nich o to více, že na turisticky vyhledávaných řekách jsou bufety umístěné přímo u vody," říká Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany. „Následky plavby 
v podroušeném stavu bývají tragické, protože pozornost klesá a sebevědomí roste, 
i když se loď blíží k nebezpečnému jezu."
Na toto nebezpečí se už stále více zaměřuje i policie, která na vodních tocích postupně zavádí praxi podobných kontrol, jak je znají řidiči motorových vozidel ze silničního provozu. A pokuta není malá, za porušení zákazu plavby pod vlivem alkoholu nebo omamných látek hrozí takzvanému „vůdci plavidla" pokuta do výše až 100 000 korun.

Na Táborsku se snaží alespoň část rizikových situací eliminovat a to tím, že na mnoha místech fungují plavčíci. Nad bezpečím koupajících bdí denně v bazénech a placených koupalištích desítky odborně vyškolených plavčíků. "V areálu jsou vždy přítomni podle počtu lidí dva až tři zaměstnanci. Ti se střídají v pokladně a v dohlížení na bazén a přilehlé okolí. Všichni musí mít akreditaci na záchranářské minimum, aby mohli zachránit tonoucího nebo poskytnout první pomoc. Jinak je podmínkou už pouze dosažení 18 let a fyzická kondice," shrnuje správce areálu Aleš Přikryl.

Podobný počet plavčíků doplněný brigádníky se stará o návštěvníky táborského aquaparku. „Zaměstnáváme tři stálé plavčíky a přes sezonu okolo deseti brigádníků. Osvědčení na práci plavčíka však mají i další zaměstnanci, kteří mohou v případě potřeby pomoci," dodává vedoucí sportovních zařízení Jiří Kříž.

Akreditaci na záchranářskou činnost u bazénu ale už musí zájemce o sezonní práci plavčíka vlastnit, přičemž cena za několikadenní kurz se pohybuje v řádu několika tisíců korun. Platnost osvědčení je pak dva roky a po jejich uplynutí je nutné nové přezkoušení.

Naplněnost koupaliště určuje počet plavčíků i u bazénu v Soběslavi. „U nás na lidi dohlíží většinou tři až šest proškolených zaměstnanců. Někdo musí být na můstku u bazénu, někdo v hlavním sezení a další korzují po areálu a hlídají u atrakcí, například u divoké řeky," vyjmenovává správce koupaliště Luděk Smetana.

Dohled proškoleného personálu pro Terezu Krausovou z Tábora ale nehraje při koupání roli. „Mám raději soukromí a jsem celkem dobrý plavec, takže dohled plavčíka mi spíše než bezpečí evokuje placený areál a bazén narvaný lidmi. Pokud bych se však šla koupat například se skupinou dětí, určitě bych dohled uvítala. Nyní ale nejčastěji navštěvuji plovárnu u Jordánu," zamýšlí se Tereza Krausová.

Na Sokolskou plovárnu je vstup zdarma, bezpečí plavců tu nikdo nestráží. „Na pláži je tabule s upozorněním, že při koupání za sebe každý zodpovídá sám. Hodně let zpátky tady plavčík fungoval, ale nyní jeho pozici zavést neplánujeme," doplňuje Petr Šimák, který zodpovídá za jordánskou sluneční pláž.

Autor: Redakce

7.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zámečník19 000 Kč

Zámečníci strojů montážní zámečník, svářeč ZE1. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ŘP - B, kontakt tel. 8:00 - 17:00. Pracoviště: Znts projekt s.r.o., Na Zahrádkách, č.p. 109, 391 37 Chotoviny. Informace: Tomáš Straka, +420 608 532 347.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní22 000 Kč

Účetní všeobecní samostatná účetní. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Účtování o fakturách přijatých, Fakturace na základě podkladů oddělení logistiky a obchodu, Účtování a zpracování cestovních příkazů, Vyúčtování operací na platebních kartách, Účtování o hotovostních dokladech v české měně a valutách, Účtován o ceninách, Účtování o DPH, kontrola účetních dokladů z hlediska DPH, Zpracování DPH Slovensko a účtování dokladů s tím souvisejících, Součinnost s oddělením logistiky ve věci účtování skladových pohybů, Spolupráce s dalšími odděleními zaměstnavatele, Zpracování pomocných daňových agend (silniční daň, daň z nemovitosti atp.), Zpracování statistických výkazů, Inventarizace a příprava podkladů pro audit a daňové přiznání, Administrativní asistence a spolupráce s ekonomickým ředitelem, Obchodní korespondence dle pokynů ekonomického ředitele, zodpovědnost za včasné a správné účtování, výnosy, náklady, pokladna, bankovní účet, sklad a další, kontrola správnosti a odpovědnost za účtování, spolupráce na měsíčních uzávěrkách., podílí se na otevírání bankovních účtů, úhradě plateb společnosti, evidenci bankovních výpisů, provádí zúčtování účetních operací uvedených na bankovních výpisech; účtuje o majetku společnosti, vede účetní evidenci hmotného a nehmotného investičního majetku a provádí zúčtování účetních odpisů; připravuje podklady pro vyřazení hmotného a nehmotného investičního majetku; Další samostatné účetní práce (vnitřní účetní doklady, kontrola, atp.), Plní další úkoly související s prací podle pokynů nadřízeného, Požadované dovednosti: min. 2 roky praxe na pozici samostatné účetní, znalost SAP výhodou, proaktivní přístup, systematičnost, pečlivost, výborná znalost MS Excel, znalost finančního účetnictví , Výuka RJ, výuka AJ, kurzy, školení, kontakt e-mailem. Pracoviště: Bauer technics a.s., 391 62 Stádlec. Informace: Martina Kotoučková, +420 739 529 519.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik25 000 Kč

Technici elektronici technik elektro - cenové nabídky. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: , -vzdělání SŠ s maturitou v oboru elektro, -praxe nutná, -dobrá znalost práce na PC - MS OFFICE, -ŘP skupiny B, -ochota se vzdělávat, -samostatnost, spolehlivost, zodpovědnost, -prokázání bezúhonnosti - výpis z evidence Rejstříku trestů, Náplň práce:, -tvorba cenových kalkulací elektromontáží a rozváděčů, -komunikace s dodavateli a zákazníky, Nabízíme:, -zaměstnanecký poměr na dobu neurčitou, -zaměstnanecké benefity (příspěvek na stravování, penzijní připojištění), -školení a kurzy v oboru elektro v ČR a EU, -výuka cizích jazyků AJ, -školení dle vyhl. č.50 §6 - §10, -odborný a platový růst, -plat 25 000 - 35 000Kč/měsíc, bude upřesněno na osobním pohovoru, kontakt e-mailem. Pracoviště: Elektroprof a.s., pracoviště, Bydlinského, č.p. 2964, 390 02 Tábor 2. Informace: Marcela Křemenová, +420 381 256 255-kl.37.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Strážný5 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní strážný pracovník ostrahy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 5000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ostraha objektu, pochůzková činnost, evidence vozidel a návštěv. Kontakt: tel. 8,00 hod - 15,00 hod.. Pracoviště: Perseid.cz s.r.o., pracoviště v soběslavi, Na Pískách, č.p. 420, 392 01 Soběslav. Informace: Dagmar Mikolášková, +420 724 824 408,388 311 333.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Již nejsou mezi námi

Ilustrační foto

Návštěva zoo za dobrovolné vstupné

DON představí Mysterium času

Tábor - Divadlo Oskara Nedbala uvede ve čtvrtek od 19 hodin představení složené ze tří inscenací s hudbou českých skladatelů v podání sólistů Pražského komorního baletu. Tři mladí choreografové představí na prknech jeviště své rozdílné chápání faktoru času.

Návrat branné výchovy? Názory ředitelů se liší

Táborsko/ANKETA/ - Vzdělávací předmět branná výchova v roce 1991 zcela zanikl. Vláda však nyní zvažuje jeho opětovné zavedení. Ředitelé ze základních škol nejsou zajedno.

Okresní hokejový přebor na Táborsku se přiřítil ke čtvrtfinálovým branám

Táborsko – Okresní hokejový přebor na Táborsku stanul před čtvrtfinálovými komnatami. Ještě před jejich otevřením došlo ke změnám v obsazení vyřazovacích bojů.

Prověřte své znalosti z matematiky v dnešním testu Deníku

Dostali byste se na střední školu? Zkuste si, jak těžké to mají žáci při přijímacích zkouškách. V dnešním tištěném Deníku najdete druhý z testů, které jsme pro vás připravili. Prověří vaše znalosti matematiky. Příští týden vás pak čeká další test. Kupte si Deník a ověřte znalosti své i znalosti svých dětí. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT