VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve vodě ročně utone přes 200 Čechů. Na Táborsku s bezpečností pomáhají plavčíci

Táborsko - Počet utopených se za půlstoletí snížil na polovinu. Velkou zásluhu na tom mají na mnoho místech přítomní plavčíci. Smrt však stále číhá zejména v "přírodních" vodách. 

7.8.2016
SDÍLEJ:

bazenFoto: Ladislav Soucha

Dva mladí muži se v úterý utopili v přírodním koupališti Nové Městečko u obce Dlouhá Ves na Klatovsku. Hasiči nahlášené místo prohledali a poté více než hodinu odčerpávali vodu, než mrtvé muže objevili. I tato strohá zpráva jen dokazuje, že letní zábava u vody může být smrtelně nebezpečná. V posledních letech se 
v Česku utopí každý rok přes dvě stě osob. Ještě před půlstoletím to byl ale víc než dvojnásobek. S plaváním, vodními sporty či skoky 
do neznámých hlubin souvisí i tisíce úrazů.


ZÁSADY BEZPEČNÉHO KOUPÁNÍ
* NECHOĎTE SE KOUPAT SAMI.
Život může ohrozit i obyčejná křeč pár metrů od břehu.
* NEPLAVEJTE A NESKÁKEJTE DO VODY
tam, kde nevidíte, co je pod hladinou.
* NECHOĎTE DO VODY ROZPÁLENÍ NEBO UNAVENÍ.
Plavejte nejdříve hodinu po jídle.
* NEPIJTE ALKOHOL.
Negativně ovlivňuje schopnost uvažování a vnímání případného nebezpečí.
* NEPLAVEJTE V MÍSTECH, KDE JEZDÍ LODĚ A ČLUNY.
Lidská hlava je tak malá, že ji kapitán snadno přehlédne.
* OD MALÝCH A BEZMOTOROVÝCH ČLUNŮ UDRŽUJTE VZDÁLENOST
alespoň 3 metry, od plavidel s motorem 10 metrů a od velkých lodí alespoň 50 metrů.

„Příčin, které vedou k této smutné statistice, je celá řada. Často jde o pouhou náhodu a neopatrnost 
s vážnými důsledky, ale 
v nejednom případě sehrává roli i vyslovený hazard 
– přeceňování sil anebo konzumace alkoholu," říká David Smejkal, prezident Vodní záchranné služby Českého červeného kříže. Dojde-li k neštěstí na vodních plochách a přírodních koupalištích, jsou to právě pracovníci této služby, kteří zasahují jako první. Práce mají dost, avšak někdy už pomoci nedokážou.

Českou veřejnost zneklidnila začátkem července zpráva o smrti mladé ženy na Orlíku poté, co do dřevěné pramice narazil bez-
ohledný řidič vodního skútru. V souvislosti s následnou diskusí o omezení provozu skútrů se však David Smejkal místo zákazů vyslovuje spíše za prevenci.

Do osvěty na řekách a nádržích se zapojuje i Policie České republiky. „Pokud možno, nikdo by se neměl koupat sám. Ani zkušení plavci někdy neodhadnou síly a plavání může zkomplikovat obyčejná křeč, byť jen pár metrů od břehu," píše na webu policie. A také radí, že rodiče by neměly nikdy a za žádných okolností nechávat děti 
u vody samotné. Platí to nejen pro rybníky a koupaliště, ale i pro bazény u rodinných domů.

„V obci na Litomyšlsku došlo k tragické události, kdy se utopilo malé dítě 
v bazénu," informovala 
v polovině července policejní mluvčí Hana Kaizarová. Jednalo se o 14měsíční holčičku, rodiče ji hledali půl hodiny. Až pak ji našli pod plachtou bazénu. Odborníci proto radí používat uzamykatelné zastřešení. Pravděpodobnost náhodných pádů dětí nebo domácích zvířat do vody je tím značně omezena.

Mnoho se toho už napsalo i o tom, že je životu nebezpečné skákat do vody na neznámých místech. Naposledy na svou nerozvážnost doplatil zhruba 25letý muž. Na přehradě Hracholusky za Plzní zemřel po skoku do vody. Nepomohl ani zásah vrtulníku, hasičů i vodních záchranářů. „Skočil špatně na skálu a utrpěl vážné poranění hlavy neslučitelné se životem," uvedla mluvčí plzeňské krajské záchranky Lenka Ptáčková. „Není-li voda dostatečně hluboká, skok končí buď smrtí, protože dotyčný si zlomí vaz, anebo ochrnutím v důsledku poškození páteře. Takové události řešíme bohužel zpravidla každé léto," poznamenává tisková mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová.

Výčet situací, při kterých dochází v létě k nehodám, by nebyl úplný bez zmínění nešvarů vodáků. „Alkohol patří k výbavě mnoha z nich o to více, že na turisticky vyhledávaných řekách jsou bufety umístěné přímo u vody," říká Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany. „Následky plavby 
v podroušeném stavu bývají tragické, protože pozornost klesá a sebevědomí roste, 
i když se loď blíží k nebezpečnému jezu."
Na toto nebezpečí se už stále více zaměřuje i policie, která na vodních tocích postupně zavádí praxi podobných kontrol, jak je znají řidiči motorových vozidel ze silničního provozu. A pokuta není malá, za porušení zákazu plavby pod vlivem alkoholu nebo omamných látek hrozí takzvanému „vůdci plavidla" pokuta do výše až 100 000 korun.

Na Táborsku se snaží alespoň část rizikových situací eliminovat a to tím, že na mnoha místech fungují plavčíci. Nad bezpečím koupajících bdí denně v bazénech a placených koupalištích desítky odborně vyškolených plavčíků. "V areálu jsou vždy přítomni podle počtu lidí dva až tři zaměstnanci. Ti se střídají v pokladně a v dohlížení na bazén a přilehlé okolí. Všichni musí mít akreditaci na záchranářské minimum, aby mohli zachránit tonoucího nebo poskytnout první pomoc. Jinak je podmínkou už pouze dosažení 18 let a fyzická kondice," shrnuje správce areálu Aleš Přikryl.

Podobný počet plavčíků doplněný brigádníky se stará o návštěvníky táborského aquaparku. „Zaměstnáváme tři stálé plavčíky a přes sezonu okolo deseti brigádníků. Osvědčení na práci plavčíka však mají i další zaměstnanci, kteří mohou v případě potřeby pomoci," dodává vedoucí sportovních zařízení Jiří Kříž.

Akreditaci na záchranářskou činnost u bazénu ale už musí zájemce o sezonní práci plavčíka vlastnit, přičemž cena za několikadenní kurz se pohybuje v řádu několika tisíců korun. Platnost osvědčení je pak dva roky a po jejich uplynutí je nutné nové přezkoušení.

Naplněnost koupaliště určuje počet plavčíků i u bazénu v Soběslavi. „U nás na lidi dohlíží většinou tři až šest proškolených zaměstnanců. Někdo musí být na můstku u bazénu, někdo v hlavním sezení a další korzují po areálu a hlídají u atrakcí, například u divoké řeky," vyjmenovává správce koupaliště Luděk Smetana.

Dohled proškoleného personálu pro Terezu Krausovou z Tábora ale nehraje při koupání roli. „Mám raději soukromí a jsem celkem dobrý plavec, takže dohled plavčíka mi spíše než bezpečí evokuje placený areál a bazén narvaný lidmi. Pokud bych se však šla koupat například se skupinou dětí, určitě bych dohled uvítala. Nyní ale nejčastěji navštěvuji plovárnu u Jordánu," zamýšlí se Tereza Krausová.

Na Sokolskou plovárnu je vstup zdarma, bezpečí plavců tu nikdo nestráží. „Na pláži je tabule s upozorněním, že při koupání za sebe každý zodpovídá sám. Hodně let zpátky tady plavčík fungoval, ale nyní jeho pozici zavést neplánujeme," doplňuje Petr Šimák, který zodpovídá za jordánskou sluneční pláž.

Autor: Redakce

7.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Formíři a jádraři ve slévárnách Formíř ve slévárně 16 400 Kč

Formíři a jádraři ve slévárnách Formíř ve slévárně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Zaměstnanecké výhody: placené ubytování, příspěvek na stravování., Kontakt: telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: Petramont s.r.o., organizační složka, kovosvit mas a.s, náměstí Tomáše Bati, č.p. 419, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Jozef Fečanin, +420 004 219 480 028 31.

Gastronomie - Výrobci sýrů dělník/dělnice potravinářské výroby v 17 000 Kč

Výrobci sýrů dělník/dělnice potravinářské výroby v mlékárenství. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 14. Poznámka: Požadavky : SOU, ochota pracovat na směny, manuální zručnost, zkušenosti s obsluhou VZV výhodou, , spolehlivost, samostatnost a zodpovědný přístup k práci., Náplň práce : manipulace s výrobky, koncová výroba, sanitace střediska, Zaměstnanecké výhody: Práce na hlavní pracovní poměr, zázemí stabilní české společnosti s více než 110letou tradicí, měsíční a roční odměny, 5 týdnů dovolené, další zaměstnanecké výhody (závodní stravování, možnost nákupu zboží z produkce Madeta za výhodné ceny, zvýhodněné mobilní tarify atd.), Kontakt: telefonicky, emailem.. Pracoviště: Madeta a.s., závod planá nad lužnicí, Průmyslová, č.p. 575, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Martina Píbilová, +420 381 675 513.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci administrativní pracovníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce: zpracování analýz, komunikace s klienty, běžná administrativní činnost , Požadujeme: aktivní a zodpovědný přístup k práci, spolehlivost a flexibilitu, trestní bezúhonnost, znalost práce na PC, řidičský průkaz sk. B, Nabízíme: možnost realizace a karierního růstu, flexibilní pracovní dobu, odpovídající finanční ohodnocení, zázemí silné společnosti, po zapracování možnost práce z domova. Vhodné i pro absolventy či ženy na rodičovské dovolené. Kontakt mailem.. Pracoviště: Kateřina krejčová, prac., U Bechyňské dráhy, č.p. 790, 390 02 Tábor 2. Informace: Kateřina Krejčová, .

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební technik 30 000 Kč

Stavební technici projektanti, konstruktéři projekční technik - vodohospodář. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ČVUT - vodohospodářské stavby, Znalost ACAD nezbytná, krajinné plánování, Flexibilní prac. doba, karierní růst, home office. Pracoviště: Atelier m.a.a.t., s.r o., Převrátilská, č.p. 330, 390 01 Tábor 1. Informace: Martin Jirovský, +420 725 032 534.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

U Bernartic při nehodě vyhasl zbytečně další život

Účinkující. Zleva: Kateřina Martínková (maskérka), Petr Kužvart, Adámek Vodsloň, Jitka Ježková
2

EXKLUZIVNĚ V DENÍKU: Projekt Upíři ve škole nabádá k dárcovství

V Soběslavi zahájí atraktivní výstavy

Soběslav – Blatské muzeum připravilo dvě pozoruhodné výstavy, jejichž společná vernisáž se koná ve čtvrtek 16. 8. od 17 hodin v Rožmberském domě.

V táborských lesích hoří spory

Tábor – Do funkce nového jednatele táborské Správy lesů nastoupil v dubnu Daniel Černý. Jak se ukázalo na posledním zasedání zastupitelstva, změna jednatele přinesla nejen bouřlivou reakci nespokojených zaměstnanců Správy lesů, ale vyvolala otázky, jak se v lesích hospodařilo dříve.

Okolo jižních Čech - seriál Deníku, 2. díl hejtmanka kraje Ivana Stráská

České Budějovice – Okolo jižních Čech 2018 je populární a oblíbený mezinárodní cyklistický etapový závod, který se uskuteční od 5. do 9. září. Je zároveň součástí Světového poháru v silniční cyklistice.

Zloději peněženky stačil jen okamžik

Tábor – Policisté z táborského obvodního oddělení pátrají po zloději, který „úřadoval“ v jednom z obchodních domů na ulici Kpt. Jaroše v Táboře.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT