Ochutnávka pokrmu zvaného kosmatice, povídání o exponátech, které jsou za normálních okolností uzavřeny v depozitáři či ukázky soubojů a obléhání Tábora. To vše a ještě mnohem víc mají na svém programu muzea na Táborsku, která se zapojila do devátého ročníku Festivalu muzejních nocí.

Přestože festival začíná již dnes, muzea akce naplánovala až na příští týden. Návštěvníci ale ani tento víkend nebudou ochuzeni. Blatské muzeum v Soběslavi, Husitské muzeum v Táboře i Městské muzeum v Bechyni přivítá zájemce o prohlídku památky zdarma. Ve dvou muzeích ale bude chybět speciální program. Ten nachystali jen v Táboře, kdy se ve 14 hodin před radnicí tradičně sejdou Sobotníci, aby se dozvěděli zajímavosti o muzeu.

Již příští pátek, tedy 24. května, mohou zájemci zajít na muzejní noc do bechyňského muzea. „Připravili jsme komornější program, který se celý bude odehrávat od 17.30 do zhruba 21 hodin na muzejním dvoře. Tam plánujeme posezení pro všechny návštěvníky. Ti nejmenší se zde mohu hravou formou seznámit s bylinkami, které rostou v našem okolí. Kromě toho zájemci mohou upéct i ochutnat žitné placky a tradiční pokrm z bezových květů nazvaný kosmatice," nastínila páteční akci správkyně muzea Jana Šichová. V minulém roce na akci zavítalo kolem padesáti lidí, nejčastěji zastoupenou skupinou byli rodiče s dětmi.
Vpád Pasovských

O den později, v sobotu 25. května, se otevře Husitské muzeum v Táboře. To návštěvníky zavede k událostem, které se ve městě děly kolem roku 1611 a později.

„Chtěli bychom představit město v jeho novověké historii. Například v roce 1611 došlo k vpádu pasovských vojsk, která od hranic táhla na Prahu. Jejich velitel Leopold Pasovský, bratranec Rudolfa II. chtěl, aby jim české stavy vyplatily žold. Situaci nakonec zachránil až Petr Vok," uvedl stručně k historii Josef Makoč z Husitského muzea.

Poznamenal, že výjimečně bude otevřen také klášter bosých augustiniánů na náměstí Mikuláše z Husi a Rajská zahrada. „Lidé se seznámí s tím, jak vypadala polní kuchyně ve třicetileté válce, jak fungovala a co vlastně vojáci jedli," popsal s tím, že na celé akci očekávají kolem pěti set do tisíce návštěvníků.

Prázdno nebude ani ve věži Kotnova. Ta je spojena s činností stráže. Děti zde budou hledat vzkaz a také pojmenovávat dominanty, které odtud uvidí. Ve věži své umění ukáže i dobový felčar.
V Blatském muzeu 31. května připomenou postupně obnovovanou národopisnou expozici a současnou živou lidovou kulturu soběslavsko-veselských Blat.

Program muzeí

Husitské muzeum v Táboře
program od 18 do 23 hodin
•Stará radnice – ukázka dobové vojenské výstroje a výzbroje, ukázka dobového tance, scénka osvětlující problematiku vpádu Pasovských vojsk do Čech
•Kotnov – léčení vojenským felčarem, příchod císařských mušketýrů, promluva generála Marradase k obráncům Tábora před Bechyňskou bránou
Klášter bosých augustiniánů – ležení švédské armády, polní kuchyně, přednáška k historii kláštera bosých augustiniánů
Blatské muzeum Soběslav
17. hodin otevření
•18.30 – povídání s Danielem Abazidem o plánech ve Smrčkově domě v Soběslavi
•19.00 – povídání s etnografkou muzea o exponátech, které jsou uložené v depozitáři
Městské muzeum v Bechyni
•od 17.30 do 21 hodin – posezení na dvorku muzea, kde se budou péct žitné placky, kosmatice a poznávat bylinky