Až bude chtít Anna Nečasová z Veselí nad Lužnicí poukázat na nějaký nešvar, zeptat se, jak daleko je stavba protipovodňových opatření či proč nesvítí pouliční osvětlení třeba v Blatské ulici, bude moci stejně jako všichni ostatní veselští občané využít den starosty. V letošním roce ho vedení města po téměř dvaceti letech opět obnovilo.
„Je to dobrý nápad. Občas chce člověk s vedením města třeba probrat otázky zásobování, dopravy a podobně a je dobré vědět, že když nás bude něco trápit, můžeme za starostou přijít. Určitě toho využijeme. I s manželem,“ připustila Anna Nečasová.
Tradici dnů starosty zavedl na počátku devadesátých let starosta František Nestával. Pro nezájem občanů se ale asi po roce fungování zase zrušil.
„Příležitostí pro setkávání s veřejností není tolik, takže se mi zdálo důležité vyčlenit alespoň jeden den v měsící, kdy by mohli lidé přijít, popovídat si, postěžovat si, upozornit na to, co je trápí,“ míní starosta Jaromír Novák.
Den starosty už se uskutečnil v únoru a v březnu. Příležitosti popovídat si s vedením města využilo pokaždé deset až dvanáct občanů. O podvečerní veřejné setkání v kulturním domě, které mělo na „úřední“ hodiny starosty navazovat, však občané zájem nejevili. „Poprvé přišli dva lidé, podruhé nikdo. Proto jsme ho na duben zrušili. V květnu bychom ale chtěli pokračovat a připravit vždy nějaké konkrétní zajímavé téma, jako třeba protipovodňová opatření či rekonstrukce kulturáku. Poté by byl samozřejmě prostor pro projednání i jiných věcí,“ líčí Novák.
Občané by měli dostat také možnost seznámit se se záměry radnice. Občas je třeba i někomu vysvětlit, že všechno není v silách radních zařídit. Den starosty by měl vystavět most mezi občany a veselským vedením radnice a dát prostor k diskuzi.
„Lidé ale mají samozřejmě možnost přijít za mnou kdykoli. Když mě tedy na radnici zastihnou. Vědí, že je nevyhodím,“ dodává starosta Jaromír Novák.
Mladovožická radnice o zavedení podobného dne neuvažuje. Podle starosty Jaroslava Větrovského mají ve Vožici den starosty sedm dní v týdnu, čtyřiadvacet hodin denně.
„Potkávají mne na rynku a dávají se se mnou do řeči o různých věcech, které je trápí. Navíc všichni vědí, kde bydlím a zvykli si občas zajít i ke mně domů. Jsem prostě veřejně činná osoba, takže to tak beru,“ říká Větrovský.
Na táborské radnici mají k setkání s občany vyhrazenou středu. Každý týden od 15 hodin odpovídá na dotazy, podněty nebo stížnosti jeden z uvolněných radních. Hovory s občany mají v Táboře už letitou historii.
„Když si ale dojednají schůzku přes sekretářku, můžeme se sejít i mimo tento stanový den. Nikdy jsem nikoho nevyhodil, pokud se ale téma týká oblasti, která mi k rozhodování nepřísluší, postoupím ho příslušnému místostarostovi,“ naznačil starosta Jiří Fišer. Táborskou novinkou je den otevřených dveří radnice, jehož premiéra se odehrála na sklonku února a vzbudila mezi občany velký zájem. Fišer předpokládá, že se bude konat jednou ročně.