Lidl už o pozemky u veselského kulturního domu nestojí. Odstoupil od záměru koupit je od města za účelem výstavby supermarketu. Zastupitelé tak neměli ve středu v této záležitosti o čem hlasovat.

„Zájem ze strany Lidlu zanikl, to znamená, že jen bereme na vědomí výsledky referenda,“ shrnul starosta Jaromír Novák.

Jeho výsledky potvrdily, že většina občanů s výstavbou takzvaného obchodně kulturního centra mezi veselskými řekami nesouhlasí.

V listopadu přišlo k hlasování jen 1789 voličů. Z tohoto počtu se dvě třetiny vyslovily proti plánované stavbě. Vzhledem k nízké účasti se ale referendum stalo pro zastupitele nezávazným.

Místo hotelu?

„Je to jedině dobře, že Lidl odstoupil. V Mezimostí by se stavět vůbec nemělo. Myslím si ale, že to budou zkoušet naproti v hotelu Lucie. Do centra ale tento typ stavby nepatří,“ míní Eva Šašková z Veselí nad Lužnicí.

Majitel hotelu Milan Vacek tuto možnost nevylučuje. Lidl s ním navíc už zhruba před třemi léty jednal.

„Chtěli ale budovu zbourat a postavit supermarket. S tím jsem nesouhlasil. Chtěl jsem za každou cenu ubytovací službu ve městě zachovat,“ reagoval Vacek.

To, že chce objekt prodat, ale není žádným tajemstvím. I nyní by opět dával přednost kupci, který zachová ve městě hotel, ale přesto si podle svých slov nechává všechny možnosti otevřené.

Navíc Vacek trvá na změně územního plánu.

„Objekt jsem koupil jako občanskou vybavenost. Nový územní plán mě ale omezil jen na hotelové služby. Chci pouze docílit navrácení původního stavu. Nemohu být pořád takto omezován,“ zdůvodnil majitel hotelu.

Změny územního plánu chce dosáhnout i petiční výbor, a to u kulturního domu z občanské vybavenosti zpět na veřejnou zeleň. Chce tak zabránit tomu, aby se v budoucnosti opakovala podobná situace jako s obchodním řetězcem.

Proč Lidl od záměru ustoupil, odmítli jeho zástupci komentovat. Výhledově ale řetězec nevylučuje, že se bude ucházet ve Veselí o jinou lokalitu. „Nemohu k tomu poskytnout žádné konkrétnější komentáře. Do budoucna bychom se ale ve Veselí chtěli etablovat,“ naznačil akvizitor Lidlu Jiří Duchoň.