Na šesti místech jsou umístěné velké infotabule a zbývající místa jsou onačena QR kódem, který si zájemci naskenují mobilní telefonem a dozví se více informací. Zkrácený okruh o délce 4,5 kilometru je navíc kompletně bezbariérový, takže je vhodný i pro maminky s kočárky či vozíčkáře.

Pomáhal zkušený turista

Cílem naučné stezky je poskytnout návštěvníkům, ale i občanům města propojení jednotlivých památek a přírodních zajímavostí města. Prvotní námět na vytvoření stezky vzešel před pár lety od spolku Přátelé historie Veselí nad Lužnicí a okolí. Členové vedení města a pracovnice infocentra se po čase návrhu chopili, projednali v komisi kultury a cestovního ruchu, zařadili do rozpočtu a projekt realizovali za pomoci zkušeného turisty Václava Průchy. Ten je mimochodem autorem dvou vyznačených cyklotras, jdoucích podél řek Lužnice a Nežárky.

Delší trasa provede zájemce po intravilánu města a jeho blízkém okolí. Zkrácená verze v severozápadní části města poskytne poučení a procházku i pro návštěvníky vyžadující bezbariérovost. Na stezce je celkem 18 zastavení a je značena směrovkami s logem stezky. Mimo to může poutník využít i průvodce v mobilním telefonu.

Fotografie Plané nad Lužnicí pochází z táborského atelieru Šechtl a Voseček. Zveřejňujeme je s laskavým svolením Marie Šechtlové.
OBRAZEM: Nahlédněte do historie Plané nad Lužnicí na archivních snímcích

Zavede ke tvrzi i místu natáčení

Jedním z moderních prvků jsou QR kódy na označnících, jejichž naskenováním mobilním telefonem se návštěvník dozví kompletní popis památky či zajímavosti. Na nejzajímavějších místech stezky jsou klasické velké infotabule. Touto výsadou se pyšní například Tvrziště Talíř, kde je datována první zmínka o městě Veselí z roku 1259, anebo třeba soutok Bechyňského potoka a Lužnice, kde se natáčel film Rozmarné léto v hlavní roli s Rudolfem Hrušínským.

„Ze zastavení na místě natáčení filmu Rozmarné léto, mám obzvláště radost. Film patří mezi mé nejoblíbenější. Díky laskavosti asistentky režiséra Jiřího Menzela Míly Řádové jsme získali fotografie přímo z natáčení a poděkování patří i Lubošovi Dvořákovi za poskytnutí textu. Jsem zvědavá na první ohlasy turistů, ale myslím, že i Veseláci se na stezce dozví mnoho zajímavých a nových informací. Navíc pro pozorné návštěvníky se soutěživým duchem jsme na infocentru připravili kvíz o ceny s tematickými otázkami,“ sdělila vedoucí městského infocentra Lenka Horejsková.

Kvíz mohou návštěvníci vyplnit elektronicky nebo si ho v papírové podobě vyzvednou na infocentru, kde ho vyplněný odevzdají. Pro každého soutěžícího je připravena malá pozornost a po ukončení sezóny budou dotazníky slosovány o tři věcné ceny.

Pivní stezka Toulavy
Pivní stezka Toulavy opět nabízí originální dárky

Plánují další podobné

Popisy jednotlivých zastavení jsou přeloženy také do anglického jazyka, takže ani turista ze zahraničí nemusí být zcela ztracen. Jak sdělil starosta města Vít Rada, jedná se o první počin tohoto typu ve městě. "Rádi bychom pokračovali prodloužením a modernizací naučné stezky kolem veselských pískoven a dále pak znovu zpřístupnili Weisovu stezku, která původně vedla z Veselí nad Lužnicí až do Bechyně," popsal své plány.

Kompletní popis stezky, který návštěvník získá QR kódem je k dispozici na stránkách veselského Infocentra zde: https://bit.ly/3NoJlCR.