Jak říká Petr Šťovíček z Blatského muzea, ta je ve Veselí velmi populární.

„Tuhle knížku, kterou v roce 1954 autor vydal v docela malém nákladu v Liberci, má doma skoro každá druhá rodina,“ říká o knize, v níž autor nezachytil jen skutečné reálie prostředí dnešního Malého náměstí, ale především skutečné postavy. Osoby, které tady žily, měly svoje zvyklosti a příběhy. Příběh je postavený na partě kluků, kteří prožívají různá dobrodružství. Dodnes se dochovala ve známosti. „Chodili například v zimě na Kočkovou louži. Ještě než úplně zamrzla. Chytli se za ruce a chodili po tom měkkém ledu. Tomu se říkalo kádrování a bylo to velmi populární,“ přibližuje Petr Šťovíček, čím se v té době lidé bavili. Kde kdo na Malém náměstí bydlel, kde byl jaký obchod a kdo jej provozoval, co kde stálo a už dnes není. S tím vším přijdou na vlastivědnou výpravu místní pamětníci. Petr Šťovíček například očekává, že přijde řeč na ratejnu, v níž žili ti nejchudší čeledníci a později byla zbourána.

Autor knihy Hoši z ratejny se skutečné postavy snažil utajit přezdívkami, podle Petra Šťovíčka ne vždy úspěšně. Také Mezimostí už dávno neodpovídá jeho popisu. Stavba hlavní silnice si z náměstí se kapličkou sv. Floriana kus odřízla, takže dnes už má úplně jiný tvar.

Mezimostí nad Nežárkou pak v době druhé světové války Hitler připojil přímo k Veselí a byť po válce byly snahy o odpojení, již se nenaplnily. Dlouho se ale Mezimostí stalo součástí oficiálního názvu celého města. Ještě spoustu dalších informací mají připravené Petr Šťovíček s kronikářem Václavem Jelínkem. Na Malém náměstí exkurze začne v sobotu v devět hodin ráno.