Zítra začíná další ročník Veselských slavností. Podle čeho jste letošní program sestavovali?
Program jsme dávali dohromady na základě požadavků návštěvníků uplynulých ročníků. Jsme rádi, když nám průběžně lidé sdělují své tipy a přání ohledně kulturního programu. Pokud to nejsou přání vyloženě nereálná, snažíme se je vyplnit.

V minulém roce se slavnosti vázaly k 70. výročí spojení měst Veselí a Mezimostí a ochotníci si připravili také historické vystoupení, které se neslo celými slavnostmi. Máte něco podobného připraveného i pro letošní ročník?
Teď naše město neslaví žádné výročí, takže slavnosti nejsou nijak tematicky zaměřené. Jednu novinku ale přesto máme. Je to sobotní program oddílu kopané TJ Lokomotiva Veselí, jehož diváckým tahákem je utkání Staré gardy Loko Veselí s pražským klubem Amfora se spoustou známých tváří.

METAŘ. Na snímku je místní metař, postava ze scénky, při níž bylo vyhlášeno spojení Veselí a Mezimostí.

Co z programu by si lidé neměli nechat ujít a proč?
Program je jako každý rok žánrově pestrý, takže návštěvníci si vyberou podle svého vkusu. Páteční program je víceméně folkrockový. Na 17. hodinu je připraven koncert kapely Nezmaři, po jejich vystoupení budeme soutěžit v jízdě z kopce na čemkoliv za bubenického doprovodu Wild sticks. Hlavní „vysílací čas" patří letos koncertu Anny K. s její kapelou, kterou pak vystřídají americká písničkářka Janet Robin a Eric Clapton Revival. V sobotu si na své přijdou milovníci písniček Michala Davida. Návštěvníci si poslechnou písně z muzikálu Děti ráje v podání Petra Poláčka, Bořka Slezáčka a Míši Noskové. Po plavbě netradičních plavidel v podvečer pak nabídneme Ivana Mládka s Banjo bandem. To jsou jen některé vybrané pořady z programu hlavní scény na náměstí T. G. Masaryka. Další body programu se odehrají nejen za kulturním domem. Myslím, že náplň slavností je opravu bohatá.

JÍZDA. Ani letos nebude chybět jízda na čemkoliv. Fantazii se meze nekladou a účastníci to dokládají. Mezi tradiční disciplíny patří soutěžní jízda z kopce na čemkoliv a plavba netradičních plavidel. Kde se pojede a poplave a jaké stroje si lidé mohli prohlédnout v minulém roce?
Pojede se v pátek od 18.30 hodin po silnici, která prochází náměstím T. G. Masaryka. Loni jsme v této soutěži mohli vidět jezdidla nazvaná jako Ufo, Ping-pong z kopce do kopce, Gondola a další. Vítězství si tehdy odnesl malý, dvouletý, traktorista, ale mně osobně se vždy vybaví Akvabely z Arabely a vodník Fanouš. Šlo o jezdidlo, které předloni zhotovili místní členové sboru dobrovolných hasičů a předvedli s ním i krátký program v plavkách. Chtěla bych poděkovat našim veselským hasičům za to, že nejen v průběhu slavností zastřešují naši požární bezpečnost, ale vždy ještě dokážou sestavit vozidla k pobavení nás ostatních. Plavba netradičních plavidel se uskuteční v sobotu od 18 hodin na řece Lužnici. Pojede se od parku U Zastávky ke kulturnímu domu.


Získají jezdci nějakou odměnu za to, že se aktivně zapojí?
Zhotovitele plavidel a jezdidel čeká splavné a startovné naruby, což je finanční odměna za projetí určitým bodem trasy. Vítězná plavidla a vehikly ještě obdrží věcné ceny od našich sponzorů. Podmínky soutěže je možné najít na webových stránkách kulturního domu www.kd-veseli.cz. Vítěze určí porota, která letos poprvé bude hodnotit veřejně, podobně jako při tanečních soutěžích.

Vyžádají si slavnosti také nějaké dopravní omezení? Kde a kdy se mají řidiči připravit na případné komplikace?
Dopravní omezení vlastně už začala na počátku tohoto týdne, kdy docházelo k částečným uzavírkám náměstí T. G. Masaryka z důvodu čištění a úprav náměstí. Přípravy budou pokračovat dnešní stavbou pódia a velkého stanu pro návštěvníky, což si vyžádá také částečná omezení. K úplné uzavírce náměstí T. G. Masaryka dojde až v pátek od 15 hodin, přičemž objížďka řízená semafory bude trvat až do časných nedělních ranních hodin.

Jak náročná je příprava Veselských slavností a jak dlouho je vlastně připravujete?
Letošní přípravy trvaly zhruba od února, kdy se uskutečnila první schůzka realizačního týmu, ale některé koncerty jsou nasmlouvány již rok i více dopředu.

Během slavností se bude také losovat o roční předplatné Táborského deníku. Kdo ho může vyhrát? Můžete více prozradit, co by měl člověk udělat, aby se dostal do slosování?
Roční předplatné Táborského deníku bude jednou z prvních cen v soutěžích, takže jej získá výherce jízdy z kopce na čemkoliv nebo autor nejkurióznějšího plavidla po Lužnici.

Program

V pátek:

Náměstí T. G. Masaryka
15.30 – Zahájení slavností
15.35 – Taneční orchestr ZUŠ Veselí nad Lužnicí a vystoupení Veselských mažoretek
16.00 a v 17.00 – Prohlídka školního minipivovaru Střední odborné školy ekologické a potravinářské Veselí n/L.
16.30 a 17.30 – Prohlídka školního terária Střední odborné školy ekologické a potravinářské Veselí n/L.
17.00 – Nezmaři – Stopy bláznů, folkový koncert
18.30 – Jízda z kopce na čemkoliv + bubenický soubor Wild sticks
19.30 – Anna K & band
21.00 – Janet Robin, americká rocková písničkářka
22.30 – Eric Clapton revival, rockový koncert

Bufet u Hokejky
22.00 – 2.00 – Diskotéka
s DJ Dobiášem

V sobotu:

Náměstí T. G. Masaryka
13.00 – Veseláci – heligonky
14.00 – 16.30 – tvořivá dílna pro děti – DDM Veselí
14.00, 15.00, 16.00 a 17.00 – prohlídka školního minipivovaru odborné ekologické a potravinářské školy, spojená s ochutnávkou školního piva
14.30, 15.30, 16.30 a 17.30 – prohlídka školního terária Střední odborné školy ekologické a potravinářské Veselí n/L.
15.30 – Veselá pouť – pohádkové vyprávění s maxiloutkami – loutkoherecká skupina Loudadlo Praha
16.45 – Děti ráje – melodie z muzikálu Michala Davida v podání Petra Poláčka, Bořka Slezáčka a Míši Noskové
19.00 – Banjo band Ivana Mládka
21.0024.00 – Wohryzek band, rockový koncert
21.30 – Ropes skipping Veselí – pódiové vystoupení se švihadly, Let´s flying Veselí – letečtí modeláři
22.15 – ohňová show – skupina historického šermu Berit
22.30 – ohňostroj

Řeka Lužnice od parku 
ke kulturnímu domu
18.00 – plavba kuriózních 
plavidel

Kulturní dům, malý sál
10.30 – Pohádka naruby – pohádka o tom, jak Honza ke štěstí přišel v podání divadelního souboru Žádný hwjezdy SOŠEP

Park za kulturním domem
10.00 – 17.00 – husitské
ležení Společenství veselských bojovníků, historický šerm, kejklíř Šebestián, orientální tanečnice z TŠ Intessar, country tance dětské skupiny Zlatá lilie, chůze po laně, historická hudba, ukázky řemesel, hry pro děti i dospělé. Začátky programových vstupů 
v 10.00, 12.00, 14.00 a 16.00 hodin.
10.00 – 16.00 – místní skupina ČČK – soutěže a testy první pomoci pro děti a dospělé, ukázka první pomoci při záchraně tonoucího v 11.30, 13.00 a 15.00, prohlídka sanitky a oblíbené malování na obličej.
15.00 – 17.00 – kočárové jízdy
19.00 – 24.00 – ČD band – koncert folk a country

Doprovodný program

Areál TJ Lokomotiva
9.00 – 18.45 – fotbalová sobota – den plný fotbalových utkání a dalších vystoupení
10.30 – fotbalové utkání
Amfora klub Praha a Stará garda Veselí nad Lužnicí

Vstupné do areálu TJ Lokomotiva v předprodeji 70 Kč, na místě 85 korun.