Marie Pavlíková žije ve Svrabově dvacet let. „Pocházím z úplné samoty, takže můj muž mi vždycky z legrace říkal, že mě vzal do velkoměsta,“ směje se. Ve Svrabově, kde žije kolem padesáti lidí, je spokojená. Chválí si klid i soudržnost místních. Pokud by si mohla nějaké zlepšení přát, bylo by to prý více mladých lidí. „To mi tady chybí, víc mladých v našem věku, “ říká.

Ji i její rodinu to táhne spíše do Dražic. „Máme tam příbuzné, moje dcera i manžel milují fotbal, takže jezdí do Dražic za fotbalem, já tam zase hraju volejbal,“ vypráví.

Do Svrabova se provdala i současná starostka Jitka Mrázková. Ta funkci převzala po svém manželovi. „Měl toho hodně, práci, úřad a ještě hospodu,“ uvádí. Hospoda je už ale rok zavřená. „Dost lidí ubylo, byly doby, kdy tam bylo plno. Hlavně když byly žně. V současné době už ten provoz není ekonomicky únosný,“ líčí starostka.

Pavlíkové se hospoda líbila a mrzí ji, že je zavřená. Podle svých slov se ale už těší na novou společenskou místnost, kterou Svrabov chystá.
Obec totiž zakoupila chalupu na návsi a příští rok začne přestavba. Chtějí zřídit hlavně společenskou místnost, která bude sloužit jako zasedací a zároveň se v ní budou konat různé akce včetně voleb. Ve zbylé části zřídí kancelář obecního úřadu a sociální zázemí. „Obecní úřad totiž nemá důstojné prostory pro svůj provoz, když se konají například volby, nemá k dispozici ani sociální zázemí. Na realizaci budeme zkoušet žádat o dotaci,“ říká starostka.

Zatím se připravuje jen rozpočet a povolení na přestavbu. Příští rok chtějí ve Svrabově určitě začít. Do práce se zapojí i místní. „Já si vezmu na starost zahradu, na to se těším. Do budoucna by tam kromě zeleně a parčíku mělo být i dětské hřiště,“ přiblížila Pavlíková.

Linka MHD
Výhodou obce je vzdálenost od Tábora. „Do města je to kousek. Není tady třeba žádný krám. V pondělí ráno jezdí akorát pojízdná prodejna, tu využívají hlavně důchodci. Ostatní si nakoupí ve městě, kam jezdí za prací,“ říká Mrázková.

Od července se lidé kromě vlastních aut mohou spolehnout i na linku MHD. Zastávku postavili v části obce na Hejlově letos, autobus tam staví od července. Obec zároveň spolufinancovala i výstavbu nájezdu na točnu v Náchodě, protože se musela rozšířit.

„Je to vlastně prodloužená linka číslo jednadvacet, která končila v Radimovicích u Tábora. Uvidíme, jak ji budou lidé využívat, třeba by se pak daly nějaké spoje přidat,“ uvedla starostka s tím, že akci vyprovokovali v Nasavrkách, kde vyrostlo satelitní městečko a přibylo lidí.
Dosud projížděl Svrabovem linkový autobus do Tábora jen v pět a v sedm hodin ráno, zpět z Tábora pouze ve tři hodiny odpoledne, takže toto posílení dopravy místní lidé uvítali.

Z letiště Všechov až do Náchoda vede Svrabovem také nová silnice. Využívají ji hlavně kromě cyklistů také bruslaři. „Nechají si auto na letišti a jedou na točnu a zase zpátky,“ říká Mrázková, která už byla svědkem několika karambolů. V obci přímo u jejího domu je totiž zrádná zatáčka.
„Ze začátku, než si na ni lidé zvykli, tak tady bylo pádů. Osobně jsem viděla hrozivý pád jedné holčiny na bruslích a pak taky pána na kolečkových lyžích, který zůstal viset na křoví,“ směje se dnes.
V části obce působí Farma Hejlov. Kromě zemědělských prací se zabývá i agroturistikou, nabízí ubytování včetně sportovního vyžití, koupání a rybolovu v místních rybnících.

Kulturní komise
V obci dobře funguje Sbor dobrovolných hasičů, který se zúčastňuje každý rok okrskové hasičské soutěže. V případě potřeby členové tohoto sboru pomáhají starostce při údržbě zeleně a veřejných prostranství v obci.

O společenské dění v obci se stará kulturní výbor, který zajišťuje veškeré společenské akce v obci, jako je například pouť, oslavy Svátku matek, nasvěcení vánočního stromku případně gratulace občanům – jubilantům.

„Pouť už je takový rituál. Přijedou příbuzní, dopoledne se vaří a peče a připravuje a v poledne se jde ke kapličce na mši, sejde se tady celá vesnice,“ přibližuje akci Pavlíková.

Na Svátek matek pořádají pravidelně setkání žen. Dělá se prý hlavně kvůli tomu, aby se ženy z jednoho konce obce sešly s těmi z druhého. Nechybí ani nejstarší občanka, které je 92 let. Při většině kulturních akcí k tanci i poslechu hraje místní duo harmonikář a bubeník.
Letos se bude znovu opakovat loňské premiérové slavnostní nasvěcení vánočního stromku.

„Akce se uskuteční první adventní neděli, bude se podávat punč, plánujeme zpívání koled, většinou každý přinese ochutnat vánoční cukroví, je to příjemné setkání lidí, kteří si vzájemně popřejí hezké prožití vánočních svátků,“ přibližuje akci starostka.

Místní doufají, že společenský život v obci díky novým prostorám bude živější a občané k sobě budou mít blíž.

Ve Svrabově žilo ke konci minulého roku 54 obyvatel. Obec leží 3,5 km vzdušnou čarou severozápadně od středu Tábora; 2,6 km od odbočky ze silnice na severním okraji místní části Tábor-Náchod; 1 km severně od letiště Všechov.
První písemná zmínka pochází z roku 1318. Jméno obce vzniklo pravděpodobně odvozením od nakažlivé kožní choroby svrab. Dvůr – nazývaný někdy také Srabov patřil v 18. století Jenšíkům z Ježova; na přelomu 18.-19.století zde vznikl nevelký jednopatrový zámeček jako sídlo aristokrata-barona Václava Werniwera (zde pobýval také jako host J. V. Kamarýt). Budova po roce 1950 - jako součást JZD celá desetiletí chátrala, po vrácení v restituci a dalším prodeji v současnosti (2008) sice ještě částečně slouží novému majiteli, ale je už prakticky neopravitelná k obývání nebo k provozu. Zpustlý je také kdysi rozsáhlý park.
V obci je kaplička zasvěcená Panně Marii – nechal ji postavit po roce 1918 zdejší zámecký pán z vděku za návrat svého syna živégho a zdravého z bojů první světové války. Kaplička byla okolo roku 2000 opravena.