„Výstava představuje průřez celou tvorbou včetně nejnovějších koláží na téma ‚Alenka v říši divů‘. Tak nejspíš Táboráci Marii M. Šechtlovou vůbec neznají a může to být pro ně milé překvapení,“ uvedla spoluautorka výstavy Lenka Zajícová.

Marie M. Šechtlová je známa mezi českými i zahraničními sběrateli a znalci grafiky především jako autorka půvabných a technicky dokonalých hlubotiskových novoročenek a knižních značek. Vedle těchto oblíbených leptů a mezzotint budou však na výstavě k vidění také cykly velkoformátových grafických listů, leptů, litografií i kompozičně inovativních soutisků a slepotisků.

Chybět nebude ani malířská tvorba umělkyně, ať jde o starší malby, parafrázující kompozice Mistra Theodorika, nebo novější obrazy z cyklu věnovaného stromům, jejich vznešenosti, anatomii a expresivní struktuře jejich kůry. Logickou součástí výstavy jsou i kresby, které v tvorbě Marie M. Šechtlové překračují význam pouhých přípravných studií ke grafickým listům a malbám.

V několika vitrínách se diváci seznámí také s knižní tvorbou Marie M. Šechtlové. Mezi pěti desítkami titulů, které vyšly z jejího ateliéru, jsou jak knihy pro děti, tak běžná užitková literatura, ale i sběrateli vyhledávané bibliofilské tisky s originálními grafickými přílohami. Několika exponáty připomeneme i pro Šechtlovou málo typickou keramickou tvorbu.

„K výstavě chystáme samozřejmě i doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit na dvě komentované prohlídky, z nichž jedna se uskuteční v den autorčiných narozenin,“ doplnila Lenka Zajícová.

Svůj talent formovala Marie Michaela Šechtlová nejprve v ateliéru profesora Václava Kytky na pražské Střední odborné škole výtvarné (Výtvarná škola Václava Hollara) a poté v ateliéru ilustrace a užité grafiky na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde pracovala pod vedením profesora Zdeňka Sklenáře a jeho asistenta, grafika Jiřího Anderleho. Tato skvělá umělecká průprava spolu s vitalitou a pracovitostí jí vlastní dala vzniknout rozsáhlému dílu, které bude pro mnohé svojí různorodostí, zjitřenou citovostí a současně technologickým novátorstvím překvapením.

„Výstava, kterou připravilo Husitské muzeum v Táboře k životnímu jubileu Marie Michaely Šechtlové, chce představit její umělecký přínos nejen městu, s nímž spojila svůj život, ale celé české výtvarné kultuře posledních desetiletí. Na výstavu naváže autorčina monografie obsahující výběr jejího celoživotního díla,“ dodal kurátor výstavy Ivo Binder.

Galerie Stará radnice, Žižkovo náměstí 1, 16. 2. - 8. 5. 2022

Vernisáž: 15. 2. 2022 v 17 hodin, gotický sál

Komentované prohlídky: 17. 3. a 12. 4. 2022 od 16 hodin