Letošní ročník Táborské hasičské ligy je odstartovaný. V sobotu se konal první závod ze čtrnáctidílného seriálu ligy, která tím vstoupila do svého devátého dějství. Zatímco premiéra se odehrála ve Dvorcích u Tučap, derniéra připadne na Zhoř u Tábora, a to 19. září.

„My jsme v Dvorcích pořádali soutěž o pohár obce, na kterou se nám sjíždělo dvacet až třicet družstev, a proto jsme si řekli, že z toho uděláme soutěž podobnou jako mají ve fotbale, tedy která se bude započítávat do tabulky. Systém je v podstatě stejný jako u každé jiné ligy," říká zakladatel soutěže a starosta obce Pavel Novák s tím, že pro vesnici se 130 trvale hlášenými obyvateli jde jednoznačně o největší událost v roce.

V sobotu se na louce za vesnicí utkalo rekordních 60 družstev mužů a žen z celé republiky. Soutěž dětí ale pořadatel letos nezorganizoval.
„Když se nám nahlásilo tolik družstev, už bychom to s dětskými závody organizačně nezvládli. Děti proto přesuneme do jiného termínu," ujistil Pavel Novák.

Do toho

Přiběhnout k čerpadlu, smontovat trubky, nasát vodu a pustit ji do hadic, se kterými už ti nejrychlejší běží k terčům. Pak už jenom proudem vody terč zasáhnout. Jednoduché. Tedy pro laického diváka určitě. Jenže přímo na startovní poli hraje roli nejen zručnost a zkušenost, ale také štěstí. Nejen muži z ústrašického béčka ho na své straně neměli a závod nedokončili.

„Pravý proudař nezapojil spojku. Máme první soutěž v ročníku, takže to mohla být nervozita, ale taky smůla," hodnotí závod člen týmu Martin Brt.
Každý, komu se nedařilo ve Dvorcích bude mít dost příležitostí svou reputaci během celého seriálu napravit. V sobotu se navíc ve Dvorcích setkala velká konkurence. Na startovní listě bylo přihlášeno rekordních 60 družstev mužů a žen z celé republiky. Mužských bylo přes čtyřicet a ženských šestnáct.