Už ve čtvrtek se vypne současné DVB-T vysílání programů skupiny Nova i Prima na většině území jižních Čech. Původní systém vysílání programů Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Cool a Barrandov TV, které jsou v dnešním multiplexu 2, skončí z vysílačů České Budějovice – Kleť a Vimperk – Mařský vrch. Přechod na DVB-T2 bude pokračovat do konce června 2020.

Postupné „zhasínání“ obrazovek bude pokračovat i v dalších dnech. Mluvčí Českých radiokomunikací Petra Miterová upřesnila, že minutu před půlnocí ve středu 19. února budou vypnuty zbývající kanály komerčních televizních stanic, které jsou nyní v multiplexu 3.

Českou televizi v původním formátu vysílání prozatím naladíte, ta na zmíněných dvou vysílačích vypne až 19. března. Diváci, kteří dosud přechod na nový standard televizního vysílání neřešili, budou potřebovat modernější televizor, nebo set top box, který umí toto vysílání přijmout. Jejich seznam najdou na webu www.dvbt2overeno.cz, kde jsou i veškeré další informace. „Set top boxy pro příjem DVB-T2 vysílání se nyní dají pořídit i za méně než 500 korun,“ doplnila Petra Miterová.

Na přechod musí být připraveny společné televizní antény na domech, které upraví odborná servisní firma.

Přechod na DVB-T2 pokračuje podle schváleného harmonogramu. Poslední DVB-T vysílače budou vypnuty do konce června 2020, kdy bude televizní pásmo 700 MHz uvolněno pro nové mobilní sítě 5G.Harmonogram přechodu na DVB-T2

Platformu pozemního vysílání využívá pro příjem televize v Česku šedesát procent domácností.

Pozemní televizní vysílání pokrývá svým signálem více než 99 procent domácností v Česku a pozemní televize je pro diváky jedinou bezplatnou platformou. „Přechodem na DVB-T2 si domácnosti zajistí pokračování bezplatného příjmu všech nejsledovanějších televizních programů. Kmitočty pro pozemní televizní vysílání v DVB-T2 jsou státem garantovány nejméně do roku 2030,“ doplnila mluvčí.