Unikátní parní stříkačku R. A. Smékal taženou koňmi z roku 1892 mají ve své garáži již dva roky táborští dobrovolní hasiči. Teprve v úterý do ní ale vjel život. Jak říkají, poprvé se rozjela, tedy zatopili v ní uhlím a dřevem a parovka začala stříkat vodu. Houkat ji slyšeli již během minulého týdne.

„Stroj pomáhal hasičům při požárech v roce 1892 a od sedmdesátých let minulého století si ji prohlíželi návštěvníci Hasičského muzea v Bechyni," nastínil historii osmé fungující parní stříkačky v republice velitel dobrovolného sboru Zdeněk Kubále, který se nemohl dívat, jak chátrá.

Poznamenal, že poslední zprávy o jejím spuštění pochází z roku 1968, kdy se představila při stoletém výročí táborských hasičů, kteří jsou teď jejími majiteli.

Spustili ji hasiči i modeláři

Na spuštění parní stříkačky pracovali nejen dobrovolní hasiči, ale i trojice modelářů
– parníkářů. A jak říká Zdeněk Kubále, všichni si k sobě sedli jako pára na hrnec.

Aby stříkačka mohla opět sloužit, tedy alespoň při významných akcích, musela se na ní udělat řada úprav. „Nová kola, lakování, musel se opravit kotel," vyjmenoval velitel nejdůležitější práce, které jí vdechly nový život.

Hodiny volného času na ní nechali parníkáři Zdeněk Kolářík, Ladislav Šedivý a Jindřich Bubeník. Stříkačka bude sloužit k výstavním účelům a hasiči s ní 17. srpna oslaví i 145. výročí založení.

„Nejhorší bylo stříkačku rozhýbat a poznat, které kolečko na co slouží," usmíval se pomocník Zdeněk Kolářík.

Dobrovolní hasiči však v garáži ukrývají i další unikát. Jde o historický vůz Henschel, což je letištní cisterna. „Pochází z roku 1942 a v České republice se dochovaly maximálně dva kusy," vyzdvihl Zdeněk Kubále s tím, že veterána ukazují na hasičských slavnostech. V sobotu s ním pojedou na svatbu kolegy.