Když vstoupím do kuchyně rodinného domku Příkopových, sedmiletá Nela už mne očekává. Podává mi ruku, ale s obyčejným stiskem se nespokojí. K seznámení si mne potřebuje osahat o něco víc.

Zkoumavým pohledem mi hledí do obličeje a rukama mi pročechrá vlasy. To už ji ale maminka Jiřina okřikne. Jako by to udělala u své mladší dcery Markétky nebo syna Filipa. Jenže Nela není stejná a fyzický kontakt s neznámou osobou zřejmě potřebuje.

Jsem u rodiny, které se prostřední dítě narodilo s postižením. Nelinka si do života přinesla těžkou srdeční vadu a postižení mozku. Vyřadilo ji sice z běžného pohybu, ale ve výřečnosti ji příliš neomezuje. Tedy jen do chvíle, než po ní chci na diktafon slyšet, jakou hračku má nejraději. To se zarazí a najednou oněmí. V tom je stejná jako jiné dítě.

S nápovědou maminky se dozvídám, že mezi oblíbené patří dlouhá žížala Julie a Nela pak přidá, že jejich velký pes na zahradě se jmenuje Nero.

Sedmiletá holčička se stala letošní tváří charitativní akce Velikonoce s Jesusem, která člověku s postižením pomůže letos již poosmé. Výtěžek ze sbírky rodina využije na pořízení speciálního chodítka.

„Nejdřív jsem to přijímala s rozpaky, ale pochopitelně mě to hodně potěšilo. Na chodítko, které Nele pomůže udržet rovná záda, musíme doplatit přes dvacet tisíc, takže za pomoc s financováním moc děkujeme a jsem všem moc vděčná,“ říká maminka k nenadálé pomoci, která přišla od organizátora akce, táborského sdružení Fest 2004, a zároveň i od bezejmenných dárců, kteří Nele přispějí do sbírky.

Jen pár dnů po narození musela holčička na operační stůl, aby jí lékaři napravili nemocné srdíčko, na němž má čtyři vady. O několik měsíců později se ale přišlo i na poškození mozku.

„Přišli jí na atrofii mozku, což způsobilo, že v roce ho měla stejný jako při narození. Zjistili to po jedné kardiologické operaci, kdy Nela kolabovala a nemohlo se přijít na to proč. Až CT našlo odpověď. Odsáli jí tekutinu a mozek sice dorostl, ale je znát časový posun. Všechno, co se byla Nela schopná dosud naučit, si musela hodně vydřít a pomaloučku se pořád zlepšuje,“ líčí maminka příběh, který si musela celá rodina protrpět.

Se smířením a zvládnutím nelehké situace pomohlo o dva roky později narození Markétky, která Nelu motivuje k lepším výkonům. Aby holčičky mohly spolu i ven, musí se Nela postavit na vlastní nohy. K tomu ale potřebuje chodítko, které jí v tom pomůže.

Jak přispět Nele na chodítko 

1. Hotovostí do zapečetěných pokladniček: v Táboře v OD Dvořák a restauraci Café No. 18, v plánské knihovně, v cukrárně U Josefa v Sezimově Ústí, v Bechyni v 1. Bechyňské koláčovně.

2. Převodem na účet u Fio banky č. 2900212569/2010

3. Zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS NELA na číslo 87 777.

4. Účastí na koncertu Velikonoce s Jesusem, který se bude konat v táborském Mileniu na Boží hod, tedy osmého dubna.

Sbírka potrvá do 20. května.