Cizrna. Fuj, řekne si asi většina dětí při vyslovení názvu nejen této luštěniny. Přitom je tak zdravá. Jak změnit stravovací návyky u školních dětí? Tým firmy Extrudo Bečice nabízí řešení.  S ukázkami, jak lze vařit zdravě a přitom chutně a ne příliš nákladně, objíždí školní kuchyně na Táborsku i mimo něj.
„U nás se luštěniny i zelenina dostává do jídelníčku běžně. Vždycky jedno ze tří jídel je zeleninové. Také cizrnovou mouku se snažíme přidávat do pokrmů. Raději ale skrytě. Některé děti vědomě jedí zdravou výživu, ale většina je stále zvyklá na klasiku,“ podělila se se svými zkušenostmi vedoucí školní jídelny na učňovském areálu na Maredově Vrchu Hana Křížová.

Problém je podle ní i v ceně. Kilo obyčejné mouky stojí deset korun, tak cizrnová je o 80 korun dražší.
„Když musíte uvařit hlavní jídlo i s polévkou a zajištěním pitného režimu za šestadvacet korun, tedy jak říká v televizi Zdeněk Pohlreich za cenu konzervy pro psy, není to úplně jednoduché,“ dodává Hana Křížová.

Podle poradkyně pro zdravou výživu bečické firmy Ilony Frouzové to ale jde.
Většina jídel, které na prezentacích předvádíme, se dá uvařit tak, abychom se vešli do norem školních kuchyní. Jde to – vejít se do nákladů a přitom vařit zdravě a chutně,“ přesvědčuje Ilona Frouzová.
Její pomocník a hlavní osoba na předváděcích akcích, šéfkuchař českobudějovické restaucace Symbióza Lukáš Andrlík, jde na to přes moderní kuchyni. „Snažíme se dělat světovou moderní kuchyni. Není to klasický guláš se šesti, ale něco jiného, co i dobře vypadá na talíři, a to samo o sobě může být pro strávníky atraktivní.“

Tým už tento týden propagoval zdravou výživu na plánské základní škole, včera zavítal na SOŠ obchodu, služeb a řemesel. Zatímco v pondělí si děti ze základky na tresce obalované v kukuřičné strouhance pochutnávaly, těstovinový salát mezi středoškolskou mládeží už tolik nebodoval.
„Já dávám přednost bůčku. Chutná mi klasická kuchyně. A zdravá výživa? Všeho s mírou,“ míní student třetího ročníku oboru kuchař Filip Jansa. Přesto dělal týmu z Bečic průvodce a pomocníka.

A jak si s tím poradí vedoucí školní kuchyně Hana Křížová? „Klidně mohu zařadit cizrnu do jídelníčku každý den. Pokaždé trochu jinak, ale aby to při tom chutnalo. Ale hlavně: Slovo cizrna se nesmí v názvu pokrmu objevit.“