Vernisáž zahájily koledami děti z houslové třídy Hany Sedláčkové a kytarové třídy Zuzany Hájíčkové ze Základní uměleckého školy (ZUŠ) Oskara Nedbala v Táboře. Exponáty potom detailněji představily galeristky Markéta Brynychová a Žaneta Salusová společně s vedoucí oddělení kultury Janou Lorencovou. „Letošní výstavu jsme věnovaly betlémům různých velikostí a materiálů, ale všechny vypráví nádherný příběh o narození Ježíška,“ řekla Lorencová s tím, že doufá, že pro návštěvníky bude výstava inspirací.

Betlémy od lidí i z muzea

Celkem je v prostorách galerie vystaveno na 55 děl ze soukromých i muzejních sbírek. „Výstava by nevznikla bez Olgy Šedivé, která zapůjčila většinu betlémů ze své sbírky. Dřevěné betlémy Vladimíra Müllera pochází z Prácheňského muzea v Písku a úžasný rodinný betlém z roku 1959 od malířky Marie Fischerové-Kvěchové zapůjčili manželé Fořtovi,“ popsala galeristka Markéta Brynychová.

Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Text k historii betlémů připravila pro výstavu etnografka Zuzana Čermáková. Expozici doplňují vánoční pohlednice, dekorace a adventní věnce. „Největší dřevěný betlém vytvořily s vychovatelkami Marcelou Slabou a Martinou Kudibalovou děti z Dětského domova Radenín,“ zmínila galeristka Žaneta Salusová.

Strom přání

Strom přání představila vedoucí odboru sociální péče Lucie Manková, shrnula, že letos akci pořádá město již poosmé a obsahuje celkem 30 přání pro děti ze sociálně slabých rodin ve věku od 6 měsíců do 16 let. „Jsou tam skromná i náročnější přání, jde o děti z našich agend napříč odborem nebo ty, co navštěvují naši klubovnu v Čelkovicích. Některá přání jsou malovaná ostatní psaná,“ přiblížila.

Konkrétní přání lze vybrat a rezervovat na místě, jejich seznam by se měl objevit také na webu www.taborcz.eu v sekci Nepřehlédněte. Příjem nakoupených dárků od Ježíška se pak koná nejpozději do neděle 17. prosince.

Vánoce na Táborsku. Ilustrační foto.
Vánoce na Táborsku budou bohaté na zážitky. Města chystají pestré programy

V rámci výstavy se v galerii v Koželužské ulici uskuteční také v sobotu 9. prosince od 10 do 16 hodin malý jarmark výrobků neziskových organizací. Další vánoční výstavu na Táborsku zahájí v galerii Fara Malé plánské muzeum v Plané nad Lužnicí už tento pátek 24. listopadu v 18 hodin. Jmenuje se Andělské Vánoce a bude k vidění do 5. ledna příštího roku. V neděli 26. listopadu od 16 hodin se koná v Kulturním domě ve Veselí nad Lužnicí také vernisáž vánoční výstavy, půjde o prodejné obrazy Jany Divišové pod názvem Housle jako malované. Ta bude přístupná veřejnosti až do 25. ledna. 

Vánoce, Vánoce přicházejíZdroj: Deník/ Redakce

Chystáte také adventní program? Dejte nám vědět, pište, posílejte fotky i videa na adresu jihoceske.vanoce@denik.cz