„Jaký bude adventní a vánoční program v místním Špejcharu?," ptala se v minulém týdnu předplatitelka Jarmila Ťoupalová ze Želče. Jednaosmdesátiletá seniorka akce v opravené sýpce navštěvuje často i se svými kamarádkami, a tak byla zvědavá, co na příští dny připravili.

S jejím dotazem jsme se tedy obrátili na majitele Martina Nováka. „V sobotu v 15 hodin k nám zavítá dětský folklórní soubor Dubáček ze Sezimova Ústí a dudácký soubor Jitra ze Soběslavi," upřesnil nejbližší program s tím, že nebude chybět ani povídání o Vánocích a adventu.
Další akce se bude konat až příští rok. „Půjde o tříkrálový koncert pěveckého sboru Harmonie. Návštěvníky zveme na 4. ledna,"doplnil k chystanému programu Martin Novák.

Výtisk Táborského deníku nechybí každý den ani na stole u pětasedmdesátiletého Vratislava Malíka z Tábora. „Jsem na noviny tak zvyklý, že když je nedostanu brzy ráno do schránky, bývám lehce nervozní. Stalo se mi jen párkrát, že přišly později. Myslím, že to bylo někdy v zimě, což je pochopitelné," řekl Vratislav Malík, který , než šel do důchodu, pracoval jako řidič z povolání.

„Nejdříve jsem rozvážel pečivo a potom smíšené zboží do malých obchůdků na vsích, takže okolí Tábora znám jako své boty," vysvětluje s tím, že se obvykle snaží přečíst celé noviny. „Když nemám zrovna nic jiného na práci, čas mi nad články rychle uteče," poznamenává Vratislav Malík.

V novinách sleduje hlavně aktuality z Tábora. Jak říká, každý člověk by měl mít alespoň základní přehled o městě či obci, kde žije. V poslední době ho zaujal článek o dálnici, jejíž jedna část bude zpoplatněna, a příjemně ho potěšilo, že se nikde nebudou zdražovat odpady.

Rozpočet se napíná

„Člověk v důchodu už obrací každou korunu a zvlášť před Vánoci, kdy chcete přilepšit vnoučatům nějakým penízem, se rozpočet napíná. Naštěstí s manželkou žijeme v bytě, který máme v osobním vlastnictví, takže vycházíme dobře," doplňuje muž, který volný čas tráví zahradničením a procházkami s pětiletým buldokem Alexem.

„Dělá nám společnost. Občas je tvrdohlavý a neposlouchá, až se na něj musím zlobit," stěžuje si jen na oko na svého mazlíčka, kterého s manželkou dostali k Vánocům pod stromeček coby překvapení.

Příští týden by se chtěl dozvědět, jaká je v současnosti aktuální nezaměstnanost v celé republice v porovnání s Táborem.