V Táboře na Žižkově náměstí letos bude návštěvníkům dělat radost vánoční strom od rodiny Mandelíkových z Hodušína u Opařan. Jak informovala vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Radka Šimková město jej dostane darem a půjde o smrk ztepilý. Slavnostní rozsvícení se uskuteční už v pátek 1. prosince v podvečer.

Termíny Tábor:

1. 12. v 17 hodin na Žižkově náměstí - Slavnostní rozsvícení vánočního stromu

1.–23. 12. Adventní stánky na nám. T. G. Masaryka

5. 12. od 17 hodin na Žižkově náměstí - Čertoviny

9.–10. 12. Staročeský vánoční trh

Táboráci se mohou těšit na obvyklý a oblíbený adventní program. „Žádné velké změny či nové akce neplánujeme. Stejně jako každý rok jednáme s rodinou Czernínů, aby Táborské Vánoce byly opět pod patronací projektu Náš Ježíšek, tedy projektu, který dodržuje zásady tradičních českých Vánoc,“ vysvětlila Šimková.

Jedinou velkou změnou podle ní budou úplné uzavírky Žižkova náměstí během slavnostního rozsvícení vánočního stromu, Čertovin a Staročeského vánočního trhu. „Náměstí bude v době uzavírky nepřístupné pro automobily a MHD. Rozhodli jsme se pro toto řešení s ohledem na velkou návštěvnost těchto programů a kvůli zajištění bezpečnosti našich návštěvníků,“ naznačila.

Rozsvícení vánočních stromů na Táborsku

Chýnov 1. 12. od 16 hodin

Sezimovo Ústí 1. 12. od 15 do 18 hodin

Jistebnice 2. 12. od 17 hodin

Veselí nad Lužnicí 2. 12. od 14 do 17 hodin

Planá nad Lužnicí 2. 12. od 15 hodin

Mladá Vožice 3. 12. od 16 hodin

Soběslav 3. 12. od 10:30 do 18 hodin

Bechyně 3. 12. od 13 do 17 hodin

Další města v okrese plánují rozsvítit vánoční symbol o prvním adventním víkendu. „Na první adventní neděli určitě chystáme rozsvícení vánočních stromů na Žižkově náměstí. Jinak připravíme již tradiční akce – posezení s osamělými seniory, čertovské rojení, ve spolupráci se školou se budou konat nepochybně další vánoční akce,“ shrnul starosta Mladé Vožice Jaroslav Větrovský.

Chýnov má na každou neděli program

Chcete ostatním čtenářům zprostředkovat zajímavou akci ve vánočním období? Pošlete pozvánku na mail: jihoceske.vanoce@denik.cz

I Chýnovští se mohou těšit na společensky bohaté Vánoce. Jak informoval místostarosta Evžen Zadražil, už v pátek 1. prosince se odpoledne před základní školou uskuteční adventní jarmark. „Tam budou žáci základní a mateřské školy prodávat své výrobky a vše bude spojené s vystoupením dětí pod vánočním stromem, po zpívání následuje rozsvícení vánočního stromu,“ naznačil.

O první adventní neděli se v Chýnově pak koná v čase od 14 do 18 hodin tradiční adventní trh ve dvoře u Svobodů na Předměstí. „O druhé adventní neděli (10. prosince) se uskuteční vytrubování s Muzikanty z jižních Čech na dvorku Církve československé husitské na Gabrielově náměstí, současně s tím bude asi 30 minut před a 30 minut po vytrubování otevřena městská knihovna k možnému prohlédnutí výstavy betlémů,“ dodal místostarosta Zadražil.

Po kraji se chystají oslavy svatého Martina.
Trhy, husa, víno i průvody. Tipy na víkend ve znamení oslav svatého Martina

Třetí adventní neděle (17. prosince) se ponese ve znamení spolupráce města, mateřské školy a ochotných přátel Petry Kapplerové a samozřejmě nebude chybět místní kapela Klávesy Band. „Šikovné maminky zhotoví lahodné vánoční pochutiny, lidé si je budou moci zakoupit a výtěžek z prodeje poputuje na potřebné,“ naznačil s tím, že i o této neděli bude možné vidět betlémy v chýnovské knihovně. „Rádi bychom, kdyby mohl být otevřen i kostel k možné prohlídce či tichému rozjímání,“ zmínil.

Čtvrtá adventní neděle vychází na Štědrý den, a o ten se již tradičně v Chýnově stará římskokatolická církev. „Kolem 14. hodiny budou děti zdobit stromeček a pro dospělé bude připraven punč před kostelem, o který se postarají chýnovští hasiči,“ shrnul Evžen Zadražil.

Pohádky, dílničky i živý betlém v Sezimově Ústí

Ředitelka Městského střediska kultury a sportu (Měxus) Sezimovo Ústí Zuzana Bláhová uvedla, že Vánoce na Sezimáku začínají už 29. listopadu v galerii Spektrum. „To vernisáží v 17 hodin zahájíme vánoční výstavu dekorací místních výtvarníků, která bude k vidění do konce roku,“ popsala.

Vystaveny budou andělské obrazy malíře Aleše Slavíka a tvorba dětí z místních základních a mateřských škol. V pátek 1. prosince se na náměstí Tomáše Bati uskuteční slavnostní nasvícení města spojené s vánočním trhem. „Děti potěší andělé na chůdách a Ježíškova kancelář. Hudební doprovod obstará uskupení Sezimák zpívá gospel, pěvecký sbor Fénix ze ZUŠ Sezimovo Ústí, Zlatým hřebem večera bude koncert Janka Ledeckého,“ uvedla s tím, že vstupné se nevybírá.

Čertovské rejdění se koná 5. prosince od 16 do 19 hodin na témže místě. „To se uskuteční ve spolupráci s Housovým mlýnem Tábor a pro děti budou připraveny soutěže a odměny od hodných čertů,“ přiblížila Bláhová. Na úterý 12. prosince od 15 do 17 hodin se chystá vánoční dílnička pro děti a rodiče ve Spektru, ve středy 13. a 20. prosince vždy od 16.30 hodin pak odehraje Divadýlko na schodech loutkovou pohádku O sněhulácích.

„Ve středu 13. prosince dopoledne od 8 do 12 hodin se také koná v parku před Spektrem tradiční akce pro děti z místních základních a mateřských škol, které ozdobí stromečky vlastnoručně vyrobenými ozdobami. Několik stromků bude připraveno i pro veřejnost,“ prozradila ředitelka Měxus. Na sobotu 16. prosince místní také organizují výlet do adventních Drážďan.

Nové stánky jsou letos připravené pro vánoční městečko v Českých Budějovicích. Na náměstí Přemysla Otakara II. už je dělníci montují.
Pro vánoční městečko už v Českých Budějovicích stavějí stánky

V neděli 17. prosince od 15 hodin Divadlo Pohádka hraje O králi, kterému bylo stále zima a pohádku s písničkami Půjdem spolu do Betléma. Ve čtvrtek 21. prosince od 17 do 18 hodin Základní škola 9. května sehraje příběh o Ježíškově narození v parku před Spektrem, tzv. živý betlém. „Na Štědrý den zazpívá koledy táborský Swingband, a to od 16 hodin u stromečku v Sezimově Ústí I a od 15 hodin u stromečku v Sezimově Ústí II, připravené je i vánoční vytrubování,“ uvedla Zuzana Bláhová.

Trhy, žehnání věnců i pochod

V Jistebnici podle místostarosty Václava Máchy spojí rozsvícení vánočního stromu s vánočním jarmarkem. „Občané si budou moci zakoupit výrobky žáků ZŠ Jistebnice v sobotu 2. prosince od 15 hodin v chodbě radnice, strom by se měl rozsvítit následně v 17 hodin. Při nasvícení by měl mít úvodní slovo prezident spolku SEKS (Spolek emancipovaných kluků sympaťáků) Luboš Kunovský, dále farář Pavel Němec a starosta Jiří Popelka. Dále by měl vystoupit pěvecký sbor ZŠ Jistebnice,“ upřesnil.

V neděli 3. prosince se v jistebnickém kostele uskuteční také mše svatá spojená s žehnáním adventním věncům od 9.30 hodin a v pátek 29. prosince se koná tradiční Pochod tří veteránů.

Nová postava do betléma i dobročinný podtext

I Veselí nad Lužnicí se ponoří do vánočního času naplno. Jak informovala referentka informačního centra Mariana Havelková, rozsvícení veselského symbolu Vánoc má na starosti spolek VeSpolek veselí. „Uskuteční se na náměstí T. G. Masaryka a je připraven bohatý program.

K oslavě tak důležitého času připravuje spolek VeSpolek veselí z. s. ve spolupráci s městem kulturně-charitativní pódiový program, v němž vystoupí především děti z místních škol a tanečních souborů. „Hosty oslavného odpoledne jsou tradičně i děti z Dětského domova Radenín, již 14 let. Také již známější folková kapela Jen tak tak. A mediálně známý zpěvák Michal Horák vystoupí se svým kolegou Adamem Černíkem s houslemi,“ zmínila. Prodejem perníčků letos podpoří Svaz postižených civilizačními chorobami místní seniory.

Vánoce, Vánoce přicházejíZdroj: Deník/ Redakce

Do betlémské salaše na náměstí přibude také další nová socha, hlava vola. „V pořadí dvanáctá od řezbáře Jana Ambrože.

Večer graduje samotným rozsvícením stromu, který odpočítá starosta města podpořený hlasem davu. Ve tmě se pak rozsvítí Andělská pošta, jedoucí na ozdobeném povozu. A v pozadí náměstí pak stará radnice uvítá návštěvníky Adventní galerie, kde svoje díla vystaví místní tvůrci,“ přiblížila Havelková celý program s tím, že celé odpoledne provází i veselský vánoční trh.

„VeSpolek veselí si naložil na svá bedra nelehký úkol. Aby se vše povedlo, pomáhají mnozí nadšenci i ostatní spolky,“ zmínila.

Další akce ve Veselí nad Lužnicí ve vánočním čase

• Veselská farnost pořádá Večer chval 17. 11.

• Dům dětí a mládeže pořádá adventní výstavu rukodělných výrobků ve velkém sále kulturního domu od 26. do 28. 11., při vernisáži se uskuteční divadelní vystoupení dětí

• Housle jako malované 27.11. – 25. 1. výstava v kulturním domě

• Popletení čertíci - Míša Růžičková 3. 12. od 10 hodin písničková show pro děti s následnou autogramiádou a focením

• Předvánoční podvečerní akord 16. 12. od 18 hodin – Cihelna a spol. již podeváté uvede vánoční i nevánoční písně a své hosty ve velkém sále kulturního domu

V Plané nad Lužnicí se uskuteční nasvícení města společně s adventními trhy v sobotu 2. prosince od 15 hodin před kostelem. V Malém plánském muzeu na Faře ale už 24. listopadu v 18 hodin zahájí vernisáží výstavu pod názvem Andělské Vánoce, ta potrvá do 5. ledna.

Zvonkový průvod, Česko zpívá koledy i živý betlém

Soběslav na advent a Vánoce opět připravila bohatý program, jak sdělila Michaela Pimperová z městského infocentra, vše již schválila komise kultury a cestovního ruchu. „Město Soběslav ve spolupráci s Diakonií Rolnička a kulturním domem připravilo několik akcí, které obohatí předvánoční atmosféru ve městě. Každé nedělní odpoledne až do Štědrého dne se tak místní i návštěvníci mohou těšit na vánoční trhy, koncerty a program pro děti, který se uskuteční na náměstí Republiky nebo ve Staré radnici,“ popsala.

Adventní čas zahájí rozsvícením vánočního stromu, které bude součástí celodenní akce v neděli 3. 12. od 10.30 do 18 hodin. „Součástí adventního programu jsou i akce jako Zvonkový průvod, který připravujeme ve spolupráci s domem dětí a mládeže a Soběslavskou chasou mladou, dále Česko zpívá koledy, kdy si budeme moci zazpívat několik koled se sborem Novita, nebo Živý betlém, jehož putování nás zavede za svatou rodinou. Po vánočních svátcích si můžeme užít koncert Ondry Kříže a jeho kapely a věříme, že se společně setkáme prvního ledna na novoročním ohňostroji, při kterém se zahřejeme teplými nápoji,“ vyjmenovala Pimperová.

V Bechyni je podle pracovnice informačního centra Mariky Kupské první sváteční akcí divadelní představení Zvěstování v Zámecké jízdárně v sobotu 2. prosince od 16 hodin. Následuje v neděli I. adventní zastavení na náměstí T. G. Masaryka, kde se konají adventní trhy, tvořivé dílničky pro děti, či koncert dětského pěveckého sboru ZUŠ Tábor. Vše završí rozsvícení stromečku v 17 hodin. 

Další program v Bechyni

8. 12. Vystoupení pěveckého sboru Aleluja z Týna nad Vltavou, klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, od 19 hodin

10. 12 II. Adventní zastavení – ZUŠ V. Pichla Bechyně, představení všech oborů, od 17 hodin

14. 12. Vánoční trhy DPS Bechyně u domova pro seniory, od 9 do 19 hodin

17. 12. III. Adventní zastavení – Troubení z věže na náměstí TGM v podání Swing Band Tábor, od 17 hodin

17. 12. Adventní koncert pěveckého sboru domino v kostele sv. Michaela, od 18 hodin

20. 12. Vánoční koncert Vituosi di Praga ve velkém sále kulturního domu, od 19 hodin