VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Válku vyhrál, ale nad nemocí už nezvítězil

Soběslav – Dědečka sice Marta Kloboučníková nezažila, ale rodinná historie se u nich vypráví po mnoho let. Na legionáře Františka Vondrušku jsou všichni patřičně hrdí.

26.10.2014
SDÍLEJ:

František Vondruška se dostal na Sibiř jako zajatec. Na snímku první zprava.Foto: Archiv Marty Kloboučníkové

„Ti všichni v ruských legiích, byli soběslavští legionáři," začíná vyprávět pro nás již neuvěřitelný příběh osmasedmdesátiletá dáma. „Takovou kuriozitou je, že dědeček měl mladšího bratra Jana, který byl také ruským legionářem, ale úplně na jiném místě. Snad to byl osud, že se tam spolu sešli," odkrývá první zajímavosti paní Marta.

Zápisky z deníku

V rodině se dochoval válečný deník. „Byla jsem z něj úplně pryč, když jsem viděla, jak nádherně ti lidé dovedli psát. Podívejte se na to, a to byl kovář, těžká ruka," ukazuje nám útlou knížku vnučka Františka Vondrušky. „Říjen 1915: Byl jsem vezen do nemocnice, ale tam mi bylo vše ukradeno, i Panna Maria, co mně poslala moje malá hodná Božka. Takže jsem dostal svého pouze levou botu, vestu a kalhoty. To byly smutné Vánoce," zapsal si.

„Deník i album dávala dohromady babička a později 
i tatínkova sestra. Vážily si všeho, co dědeček legionář tenkrát dovezl. Dokonce se dochovala i jeho šavle, která se stala rodinným dědictvím," dodává paní Marta.

Cesta domů byla nekonečná. Trvala více než rok. Lodí jménem Grook se František plavil přes Singapur, Suezem a v Terstu pak přesedl na vlak. „Babička i můj tatínek vyprávěli, že vlak projížděl přes Tábor a tam čekal prezident Masaryk. Všichni, co na nádraží stáli, mávali, protože věděli, že někde v tom vlaku jim jede táta, který byl tolik let pryč. Ale nemohli nic víc dělat, ten vlak pouze projížděl. Až když legionáři přijeli do Prahy 
a proběhly všechny oficiality, mohli domů k rodinám."

Kladivo za pušku

František Vondruška, mistr kovářský a podkovářský ze Soběslavi se narodil 19. října 1879 v Hlavatcích. Byl nejstarší ze čtyř synů a dvou dcer. Jeho otec Matěj byl obecním kovářem a od něho se poté František učil.

Ani ne šestnáctiletý ho vyslali do světa na zkušenou. „Šel smutně, říkal, že s pár haléři, ale odvážně přes hranice Čech a hledal práci a živobytí. Osud ho zavál do Soběslavi, kde koupil kovárnu a oženil se. Řídil se podle pořekadla: „pracuj, a bůh ti požehná." Kovárna byla jeho radostí, práce ideálem.

Devět let žil klidně a spokojeně a jeho rodina netušila, že již brzy bude muset vyměnit kladivo za pušku. S těžkým srdcem opouštěl domov i svou kovárnu, aby nastoupil vojenskou službu. Jeho 29. pluk byl jeden z prvních, který vyjel z Českých Budějovic na ruské bojiště.„Tam se zúčastnil několika tažení. Jakmile vyklíčila myšlenka odboje a osvobození českého národa, byl mezi prvními, kdo vstoupili pod prapory legií," obdivuje Marta odhodlanost svého dědečka.


Šest dlouhých let toužil po návratu. Naštěstí se dočkal 
a se slzami v očích mohl políbit své drahé. Hned se vrhl do práce. Nešťastnou náhodou utrpěl zranění a přišel o oko. „Pamatuji si, že babička mu to skleněné oko schovala mezi knoflíky a já jako holka jsem ho v nich našla. Vždycky jsem se ho hrozně bála," vybavuje si s úsměvem Marta Kloboučníková zážitek z dětství.

Osud jejímu dědečkovi Františkovi uštědřil ale další krutou ránu. Nemoci, která 
u něho propukla již na cestách, doma vzdorovat už nedokázal. Psal se rok 1922. „Jeho pohřeb byl událostí. Tolik lidí, co se sešlo, aby mu dali poslední sbohem. Všichni si ho moc vážili," končí vzpomínání jeho vnučka Marta.

Autor: Sabina Čápová

Autor: Redakce

26.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

O autisty se v Táboře stará Apla.

Festivalem o autismu oslaví kulaté výročí

Tábor podruhé hledá stavitele lávky

Tábor – Táborští radní schválili zveřejnění v pořadí druhého výběrového řízení na stavbu lávky pro pěší a cyklisty.

Když se vám narodí trojčata

Táborsko - Ač je to s podivem, Táborsko je na výskyt trojčat vcelku bohaté.

V hledání pomohly sociální sítě

Tábor - Poctivý nálezce v pátek odpoledne odevzdal funkční tablet, který našel v Jordánské ulici. Strážníkům, kterým tablet předal na služebně, se pomocí sociální sítě podařilo kontaktovat kamarády jeho majitele. Ti mu zprávu předali, takže se tablet opět dostal do správných rukou.

Nemocní mohou poslouchat knihy z CD

Tábor - Již poněkud starší myšlenka a nápad nezapadly a dočkaly se realizace. Knihovna do nemocnice věnuje čtivo, které vyřazuje ze svého fondu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení