Po více než šedesáti letech mohou stále ještě i dnes zabíjet zbraně z druhé či první světové války.
„Každoročně lidé nalézají v zemi nebo při dalších činnostech granáty a střelivo,“ vysvětluje policejní mluvčí jihočeské Policie ČR Jana Kameníková.
„Nalezená militárie patří státu, takže pokud nález neohlásíte, můžete se dopouštět trestného činu nedovoleného ozbrojování, zatajení věcí nebo obecného ohrožení,“ dodává Kameníková.
„Loni se mezi nálezy na jihu Čech objevilo například 76 kusů dělostřeleckých granátů, stovka ručních granátů, letecká bomba nebo více než sto kilogramů pěchotního střeliva,“ pokračuje krajský pyrotechnik Ladislav Zábiga.


Italská smrt
Unikátní vzácností bylo například nalezení šestadvaceti italských ručních granátů.
„Před několika dny přinesl dokonce jeden nálezce střelivo přímo na policejní služebnu,“ pokračuje Ladislav Zágiba.
„Pokud ale v přírodě nebo doma na půdě naleznete munici, v žádném případě se jí nedotýkejte,“ varuje dál pyrotechnik.
Utržené prsty nebo dokonce i horní končetiny jsou pádným důkazem, že manipulace s výbušninami se nevyplácí. Podle pyrotechnika ale nálezci bohužel nedbají varování odborníků a nalezenou munici odnášejí třeba přímo na policejní služebny.
„Munice však musí zůstat na místě nálezu,“ pokračuje ladislav Zágiba. „Člověk, který ji najde, ji nesmí prozkoumávat ani s ní manipulovat.“ Riziko smrti je příliš veliké a přineslo již mnoho lidských obětí. „Pokud někde v přírodě, například při procházce nebo i doma na půdě nějakou munici naleznete, nedotýkejte se jí, ale hned informujte policejní odborníky.“
Počátkem února například nalezl muž v lese na Českobudějovicku sovětské protitankové a obranné ruční granáty.
„Místo nálezu řádně označil a zavolal policisty,“ pokračuje mluvčí Jana Kameníková. „Přivolaný krajský pyrotechnik pak po odborném zkoumání označil nález jako velice nebezpečný.“
Jinými slovy – při neodborné manipulaci hrozilo nálezci těžké ublížení na zdraví nebo dokonce i smrt.
„Ačkoliv bývá plášť munice zkorodovaný, uvnitř je stav munice stále funkční,“ dodává varovně policejní pyrotechnik Ladislav Zágiba.