VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vystřihovací panenky nosila i do školy. Ráda si hrála

Tábor, Zárybničná Lhota – Valentina Flídrová: Sběratelka holčičích hraček, vystřihovacích panenek, knoflíků a náprstků

10.3.2010
SDÍLEJ:

Jako dítě si Valentina Flídrová ráda hrála. Nejraději měla vystřihovací panenky. Slabost pro hračky jí vydržela až do dospělosti. Sbírá holčičí hračky a na panenky si dodnes šije a háčkuje.Foto: Deník/ Kateřina Nimrichtrová

Ke sběratelství se Valentina Flídrová dostala přes manžela. Žít koneckonců vedle takového sběratele jako je Zdeněk Flídr není bez společné vášně ani možné. Některé sbírky mají společné, jiné jsou v této rodině výhradně ženskou záležitostí. Holčičí hračky, knoflíky, náprstky a bižuterie.

Takže vás ke sběratelství strhnul váš muž?
Určitě. Samotnou by mě to asi nenapadlo. Patřím sice k válečným dětem, takže nevyhazuji věci. Hromadím, ale budovat sbírku, to je něco jiného. To jsem se naučila až se Zdeňkem.

Proč vás uchvátily zrovna hračky?
Začali jsme je vlastně sbírat pro naše děti. Pak nám jich ale bylo líto, že by je rozbily, tak jsme jim je nikdy nedali a staly se součástí sbírky. Měla jsem do začátku několik svých panenek, které jsem měla hodně ráda. Byly velmi zachovalé. Takže základ tvořily moje hračky z dětství, k nim se přidaly ty, které jsme chtěli původně dát dětem a pak už jsme nakupovali,co jsme potkali, občas nám někdo něco přinesl, věnoval. K některým věcem jsme se dostali úplnou náhodou. Prostě jsme měli štěstí.

Jako například?
To Zdeněk točil s režisérem Kachyňou Pavlínku. V Radčicích. A najednou si všiml, že si tam místní děti hrají se skleněnými kroužky. Když se jich zeptal, odkud je vzaly, ukázaly na nedaleký střepák. Nebudete věřit, ale odjížděli jsme odtud, naše tehdy pětiletá dcera Málka jela po hlavičku zarovnaná v polském Fiatu, kterým jsme tehdy jezdili, těmi všemi věcmi, co jsme tehdy z toho smetiště vytáhli. Auto úplně zadělané. Rušili tam nějaký sklad.

Jaké věci jste si odtud vyhrabali?
Knoflíky. Ale hlavně bengle. To byly takové kroužky, náramky. Vyvážely se tehdy hlavně do Indie. Byly zhotovené na úzké ruce a Indky je házely do Gangu jako obětiny. Byly různě tvarované, kroucené všelijak. A to tam všechno leželo. Také česká bižuterie ještě na platech. Ke spoustě knoflíků jsme přišli také z jedné stodoly, na kterou nás upozornili. V Litoměřicích jsme se dostali k tomu, že vyhazovali rekvizity a kostýmy z divadla. V roce 1973. A my jsme si z nich vzali knoflíky. Dnes litujeme, že jsme si toho nevzali víc. Ty kostýmy byly úžasné. Ale to jsme tehdy neměli ještě ani auto. Co jsme si odnesli, to se muselo vejít do tašek.

To byly vaše první knoflíky?
To ne. Ještě jsem měla nějaké po babičce.

Jaké máte nejzajímavější knoflíky?
Třeba s kytičkami. A taky máme takovou knoflíkovou koňskou příhodu. Jsou to čtyři mosazné knoflíky. Na prvním je hřebec, na druhém kobylka. Na třetím jsou už spolu a na tom čtvrtému je s nimi hříbě. Také mám pár filigránských cikánských knoflíků.

Kolik jich máte dohromady?
Okolo pěti tisíc.

V krabičkách?
Něco v krabičkách, něco na platech.

Užijete někdy nějaký knoflík na oblečení?
Užiju, ale zásadně beru ty nejhorší, abych svoji sbírku neochudila. Je mi líto je odrbat. Některé knoflíky jsem ale nosila i jako brož.

Máte chvilky, kdy se chcete vrátit do dětství a pohrát si s vašimi panenkami, kočárky, pokojíčky…?
To mám. Já dokonce dodnes háčkuji na panenky šatičky. Konkrétně na vánoční výstavu jsem je všechny oblékla do nového. Naháčkovala jsem jim nějaké modely.

Dají se ještě nějaké oblečky na ty vaše panenky koupit?
V Gmudu byla dokonce prodejna specializovaná na panenky. Sehnali jsme tam jednou i repliky starých botiček, které přesně padly těm mým panenkám. Bohužel už krachli, protože i v Rakousku se už dnes lidé honí za jinými věcmi. Ale často nakupuji na své panenky po second handech. Tam se dají objevit skvosty.

Ve sbírkách máte oba strašnou spoustu drobných předmětů. Jak se to udržuje?
Jednou za rok z toho utřu prach. To by ani jinak nešlo.

Smějí si vnoučata hrát s vaší sbírkou?
Vůbec ne. Oni jsou zvyklí na plastové hračky. A tak se k nim i chovají. Samozřejmě se na ty věci rádi dívají. Ale do ruky jim je půjčím, až budou starší. Ani to jinak nejde. Ty hračky byly dříve pro lidi obrovský majetek a děti k nim měly vazbu. Dnes k nim mají všeobecně úplně jiný vztah. Topí se v hračkách, zdaleka si jich tolik neváží.

Jaká byla v dětství vaše nejmilejší panenka?
Byla jsem asi už ve třetí třídě a moc jsem si přála spící panenku. Kamarádka už ji měla a o to víc jsem po ní toužila. Nakonec mi ji sehnala tetička v Ústí nad Labem a nejspíš to byla panna, kterou pašovali lodníci z Německa. Protože v Čechách se v padesátých letech takové panenky vůbec nedaly sehnat. Hrozně jsem ji milovala, dodnes ji mám vystavenou, šila jsem na ni, kupovala jsem jí oblečky.

Jako dítě jsem si strašně ráda hrávala s pokojíčky pro panenky. Měla jsem jeden po mamince a dodneška mě uchvacuje. Na výstavě hraček v Jelenním přikopu jsem od různých obýváčků, kuchyněk, koupelniček nemohla odtrhnout oči. Také máte nějaké pokojíčky?
Tři. První jsme koupili dceři. S tím si hrála. Vyrobila jsem jí do něj záclony, koberečky, ubrusy. Pak se nám naskytla ještě příležitost pořídit si další dva. Kuchyňku a koupelnu. Ty jsme také Málce nechali v užívání.

Váš muž sbírá klučičí hračky, vy holčičí. Rozdělili jste si své role dobrovolně?
My to nemáme tak úplně striktně oddělené. Stejně sháníme ty věci dohromady. Když se nám narodila Márinka, Zdeněk koupil ve starožitnictví takovou malinkou porcelánovou panenku. Jako na počest jejího narození. Ještě jsme jí ji nedali, ale jednou ji dostane (smích). Já moc ráda procházím bazary, bleší trhy a když na něco narazím pro manžela, taky mu to koupím. Jednou jsem v nějakém bazaru narazila i na „angličáka“ Matchbox.

Co všechno je tedy součástí sbírky zvané Holčičí hračky?
Panenky, pokojíčky, košatinky, kočárky, do těch šiju peřinky a polštářky, a hlavně mám samostatnou sbírku vystřihovacích panenek.

To je docela rarita. Jak to začalo?
Jako malá jsem je milovala. Kupovala jsem si je a nosila jsem si je i do školy. Daly se snadno složit do obálky, zasunout do učebnice a propašovat ve školní tašce. Já jsem si hrozně ráda hrála. Dokonce jsem si na ně sama malovala oblečení. Ty starší kousky mám zařazené v albu. Nejstarší je z přelomu devatenáctého a dvacátého století. Občas na nějaké narazíme i v antikvariátě. Ty nejnovější mám třeba z levných knih. Tam se dají sehnat úžasné panenky. Vždycky je koupíme našim vnučkám, ale pak si je stejně necháme. Oni by si s nimi ale stejně nehrály.

Dalším artiklem, který jste se rozhodla sbírat jsou náprstky. Kolik jich máte?
Okolo šedesáti. Jsou tu kovové, mosazné i porcelánové, různě zdobené.

Umíte je používat? Šijete s nimi?
Vůbec. Naše babička bez nich neušije nic, ale já to neumím.

Jaký kousek z Vaší sbírky byste za nic na světě nedala z ruky?
Samozřejmě, že hračky, které mám z dětství. Modrý kočárek a tři panenky - tu od tety, plaváka a malého plaváčka, na kterého mi ušila šaty maminka.

Musí mít sběratel pro svého koníčka nějaké předpoklady?
Myslím, že ne, ale musí mít rád to, co sbírá, a nesbírat to jen pro kšeft.

Hraničí někdy vaše vášeň s bažením? Je nějaká věc, po které ještě strašně toužíte?
Teď už jen po zdraví. A hlavně, aby i děti byly zdravé, a abych měla ty panenky komu předat.

Valentina Flídrová

Narodila se 28. září 1942 v Táboře.

Vystudovala Střední pedagogickou školu v Českých Budějovicích

Celý život učila na prvním stupni základní školy.

Nyní je v důchodu a užívá si vnoučat i svých koníčků.

S manželem Zdeňkem má dceru Máriu a syna Zdeňka.

Autor: Kateřina Nimrichtrová

10.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Lidské zdroje - Lidské zdroje Personalista 17 000 Kč

Personální referenti Koordinátor/ka personální agentury. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, - tvorba pracovně právní dokumentace, - vyplácení záloh na mzdu zaměstnancům, - starost o svěřené zakázky, - starost o zaměstnance společnosti, - spolupráce s ostatníémi odděleními společnosti, - reporting, Požadujeme:, - dobrý zdravotní stav, - asertivní chování, - znalost práce s PC, - znalost práce v MS Office, - řidičský průkaz sk.B, - znalost v oblasti HR, - časová a prostorová flexibilita, - znalost automobilového průmyslu výhodou, Zaměstnanecké výhody: možnost ubytování, osobní ohodnocení, firemní automobil k osobním účelům, notebook, mobilní telefon, stravenky plně hrazené zaměstnavatelem., Kontakt: emailem, telefonicky (8-15:30).. Pracoviště: Kšx - delta, s.r.o. - pracoviště, Vožická, č.p. 2068, 390 02 Tábor 2. Informace: Simona Bernardi, +420 602 589 465.

Výroba - Výroba Ruční balič 17 000 Kč

Ruční baliči Pracovník/pracovnice na zpracování a balení hub. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Měsíční zaškolení v hodinové mzdě. Úkolová mzda dle výkonu 17000,- až 24000,- Kč. Měsíční bonusový kupón v hodnotě 1000,- Kč. Náborový příplatek 15000,-Kč. Zájemci se mohou hlásit na tel. 778 727 709 a domluvit si osobní schůzku. Požadujeme pečlivost, spolehlivost, pracovitost, nástup možný ihned. Výhody: příspěvek na stravné. Práce v SO a v NE ob víkend. Pracoviště: České houby a.s., Nová, č.p. 538, 392 01 Soběslav. Informace: Helena Staňková, +420 778 727 709.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 7 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů, taxikáři řidič/ka osobního vozidla. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 7000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: URČENO POUZE pro osoby s částečným invalidním důchodem !!!, převoz lidí do zdravotnických zařízení dle jejich požadavků - pož.: ŘP-B,, nástup možný ihned, zkrácený pracovní úvazek - dle dohody. Pracoviště: Sdružení pro osobní asistenci a nezávislý život zdravotně postižených lidí o.s., Bydlinského, č.p. 2474, 390 02 Tábor 2. Informace: Dana Lišková, +420 723 037 964.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 19 000 Kč

Mechanici a opraváři ostatních strojů a zařízení (kromě přesných strojů) Seřizovač. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Vhodné pro absolventy., Seřizování vstřikovacích lisů pro výrobky z plastů., Zaměstnanecké výhody: závodní stravování, týden dovolené navíc, příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na dopravu a další benefity., Kontakt: telefonicky, emailem, osobně (Mladá Vožice).. Pracoviště: Koh-i-noor mladá vožice a.s., 391 43 Mladá Vožice. Informace: Růžena Kalinová, +420 381 401 303.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Běh jihočeských nadějí v Českých Budějovicích.
62

Vyběhali přes čtvrt milionu korun

Z průběhu akademie jistebnické ZŠ.

Školní akademie ukázala plnému sálu, že Jistebnicko má talent

Tým Acrobatic Cheerleaders Tábor těžil další mistrovské kovy

Tábor - Pražská hala Královka se stala dějištěm mistrovství České republiky ve sportovním cheerleadingu.

Jak vypadá Šumava 11 let po orkánu Kyrill a následné kůrovcové gradaci

Šumava - Orkán Kyrill, který na Šumavě v lednu roku 2007 způsobil polomy v objemu bezmála jednoho milionu metrů krychlových dříví, zásadně změnil tvář Šumavy.

AKTUALIZOVÁNO

OBRAZEM: Běh Jihočeských nadějí pokračuje skvělým programem

České Budějovice – Na první ročník Běhu Jihočeských nadějí dorazilo v sobotu dopoledne více závodníků, než organizátoři čekali.

Akce ZUŠ Open se v Táboře líbila, přestože ji občas potrápil déšť

Tábor - Ve čtvrtek ovládla čtyři stovky míst po celé České republice jedinečná atmosféra akce ZUŠ Open.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT