Pavolovi Vaňkovi je už čtyřiadevadesát let, ale válku má stále živě před očima, jako by skončila právě včera. Patří k nejstarším druhoválečným žijícím veteránům. Do bojů se nechal najmout, když mu ještě nebylo ani sedmnáct let a ze svých zážitků již sepsal tři knihy. Pavol Vaněk z Bechyně je každým rokem hostem a ozdobou pietního aktu ke Dni veteránů. Je hrdý, že se k nim může hlásit. „Počítal jsem, že mám jedno procento na to, abych se dožil osvobození republiky a vidíte, je mi čtyřiadevadesát," směje se pamětník a přímý účastník Slovenského národního povstání.

Bylo mu šestnáct a půl, když vláda vyhlásila akci Tisíc pilotů republice. Nezaváhal ani minutu. „Přihlásil jsem se, byl přijatý a já začal lítat. Hned na letišti jsem měl první štěstí, přežil jsem zásah proudu a podobné štěstí jsem pak měl několikrát."

Nad zraněním nohy dnes jen mávne rukou, jako přesvědčený vlastenec si dal „závazek", že všechno musí vydržet. Slib si splnil, a každý rok se tak může setkat s příslušníky zdejšího 15. ženijního pluku u pomníku padlých. Dne veteránů se váže ke konci první světové války, kdy bylo 11. listopadu roku 1918 v 11 hodin podepsáno příměří mezi německou delegací, vedenou Matthiasem Erzbegrerem a vrchním velitelem armád spojeneckých sil, maršálem Ferdinandem Fochem.

Symbol máku

Za rok se datum ve Francii stává symbolem Dne příměří nebo padlých. Brzy se rozšířil po Evropě, do Severní Ameriky i Kanady jako Den vzpomínek nebo Den veteránů. V České republice si oběti válečných konfliktů připomínáme od roku 2001.

Symbolem se stal květ vlčího máku, který se objevil v básni, kterou v roce 1915 napsal kanadský chirurg John McCrae, jenž sloužil na západní frontě. Svoji bolest z hrůz války mírnil psaním básní. Když si smrt našla jeho velkého přítele a bývalého žáka, poručíka Alexise Helmera, „toho rána, kdy vál jemný východní vítr, se vlčí máky mezi hroby jakoby vlnily."

John McCrae svou bolest ze smrti blízkého člověka svěřil veršům, ale papírek s nimi zahodil. Kolemjdoucí důstojník jej však zvedl, poslal do Anglie a báseň byla vyšla v časopise. V roce 1921 zvolil bývalý velitel britských expedičních sil polní maršál sir Douglas Haig, předseda Nadace veteránů, vlčí mák za symbol pro sbírku na pomoc válečným veteránům a invalidům.

Autor: Alena Šatrová