Z místa se za dobu jeho existence stala vyhlášená oáza příznivců nekomerční a alternativní muziky. Nyní se chystá prostory klubu rozšířit o další dům, jenž stojí naproti. „Byl bych rád, kdyby se z něj stalo takové kulturní komunitní centrum, kde by se lidé mohli scházet a společně si odpočinout od stresu venkovního světa,“ upřesnil Václav Koubek.

Co vás přivedlo to Chotěmic?

Kdysi jsem byl přistižen na hranicích při útěku, navíc u mě našli nějaké samizdaty. Takže jsem měl zakázanou Prahu. Odjel jsem proto do Jeseníku, kde jsem se stal pastevcem krav, abych se schoval před vyšetřováním. Bydlel jsem na opuštěném statku, první rok jsem tam jenom žil a pásl krávy, ale druhý rok už jsem na statek začal vozit různé undergroundové kapely. Říkal jsem si, že až tu jednou bude svoboda, tak koupím dům, který bude celý svobodný. A to se mi splnilo zde v jižních Čechách, kde jsem našel statek s uzavřeným dvorem, a je ideální pro to, aby se zde svobodně žilo. Jsem tady na Táborsku šťastný. V okolí Prahy by to nešlo, do třiceti kilometrů je spousta taxikářů, zbohatlíků, stresovaných lidí… Zato venkov dovoluje žít svobodně. Prostě jsem hrozně rád buran. Připadá mi to, že tady jsou lidé soudní, že tu funguje lidská dohoda a zdravý selský rozum. Lidé si dokáží vycházet vstříc a dohodnout se. Lidé jsou schopní udělat svět šťastným.


Podle čeho vybíráte kapely, které sem zvete?

Zvu sem především alternativní kapely, které mají co říct. Zkrátka kapely s obsahem, u kterých cítím svobodu výrazovou i postoje. Začal jsem Plastikama, Garáží a dalšími podobnými bigbeaty. Dnes ale zvu i různé ska, reggae nebo folkové kapely: zkrátka, aby se lidé bavili. Mám totiž pocit, že na světě je hrozně málo radosti. Cítím to jako své poslání, dávat lidem radost. Věřím, že radost a úsměv všechno vyřeší.

Je to udržitelné, nebo to musíte dotovat?

Samozřejmě to dotuji, provoz není ziskový. Je mi přes šedesát let a uvědomuji si, že bych měl něco dělat pro okolí. Proto to dotuji. Jednou na kapele vydělám, jednou prodělám, ale mám to jako koníček. Někdo sbírá známky, někdo stará auta. Já sbírám kapely, které dávají svému okolí pohodu.

Jakým způsobem funguje váš klub?

Jde o soukromý klub, protože nesplňujeme podmínky pro veřejný podnik. Lidé se mohou stát členy klubu například nějakou brigádou či jinou formou pomoci. Já jim pak svůj soukromý dům dávám k dispozici, aby se bavili. Mám taky velkou radost z toho, že sem nejezdí jedinci, ale rodiny. Vezmou si sem stany, děti tu do půlnoci běhají na zahradě nebo sedí u ohně. Rodiče je na víkend neodkládají k prarodičům, ale žijí spolu tady tenhle svět. Děti jsou s rodiči na bigbeatu společně. Je tu takhle běžně třeba dvacet, třicet dětí. A já si říkám, že přesně takhle jsem to chtěl. Stačí jen otevřít dům, a otevřeš duši. Dnes je členů klubu kolem sedmi tisíc, vědí, že tady mají svojí chalupu, kam můžou na víkend přijet, píchnout si tu stan, zkrátka mají tu svoje zázemí. Otevři vrata, otevři dům, a lidé si ten svět sami vytvoří. Pak jim otevřeš oči.

Kromě koncertů pořádáte i letní harmonikářskou školu…

Je to zase taková legrace… Chci, aby jejich dovolená byla s nadsázkou a uvolněním. Harmonikářské školy dělám letos už desátý ročník a zájemcům říkám: jestli hledáte práci, mám pro vás rekvalifikační kurz. Pokud vás nebaví sedět v kanceláři, za týden vás naučím na harmoniku a za čtrnáct dní vám dám uměleckou smlouvu U Fleků, nebo můžete hrát třeba v pražské tramvaji. Za týden umíte tři písničky, a pak už je to jen otázka času. Za měsíc jich umíte patnáct, a to už stačí na to, abyste se živili muzikou.Takže jestli někoho nebaví stav, tak ať se dá na harmoniku.


Koho se chystáte dál pozvat?

Dříve jsem pořádal koncerty na Červené Lhotě, ale majitel si tam už nepřál hluk. Naštěstí jsem našel tuhle boží obec. Možná jsem si je za ty léta i malinko vychoval, děti i některé dospělé. Proto mě tu tolerují. Jsou tu zkrátka výborné sousedské vztahy. Myslím, že i s tou kulturou se z této vesnice stalo místo k bytí. Například na divadlo, které dělám na Červené Lhotě, už chodí maminky, co chodily kdysi jako děti. Příští rok sem chci pozvat i Divadlo Járy Cimrmanna nebo Báry Hrzánové. Nechci se nějak omezovat v žánrech. Zvu ale výhradně české kapely, ne zahraniční. Většina se za třináct let fungování klubu stala známou. Nebráním se ani folklóru, pozval jsem Spirituál Kvintet, na který přijelo dvě stě seniorů. Jde mi zkrátka o to, abych vyplnil kulturní proluku. Když se s lidmi bavím, tak skoro každý má nějaký problém, nějakou smyčku, uzel. Proto si myslím, že je přínosné tady tu stodolu dělat, aby lidé zahodili stres.