Myslíte si, že znáte Židovu strouhu jako své boty? Abyste se nedivili. Kde se tu pod skálou vzal strašidelný mlýn plný pavučin? Filmaři ho postavili. A až se tu dotočí záběry k nové pohádce Zdeňka Trošky Čertova nevěsta, stejně rychle, jako se objevil, zase zmizí.

Štáb bude na místě pracovat ještě během dneška a zítřka. Poté se přesune na hrad Choustník.

Židova strouha přirostla rodáku z jihočeských Hoštic k srdci už dávno. „Kdysi jsem se dozvěděl, že právě v Židově strouze se natáčel můj oblíbený film Strakonický dudák. Jel jsem se tam podívat a od té doby sem jezdím velice často. Je to nádherné místo. Už jsem tu natáčel před pěti lety záběry do opery Antonína Dvořáka Rusalka, kterou jsem inscenoval ve Státní opeře v Praze.“

Zdeněk Troškaje náruživým cestovatelem, jeho oblíbený časopis se jmenuje Turista. Všechna zajímavá místa si zakládá a když se chystá natáčení, má z čeho vybírat.

Ve mlýně straší

„Židovu strouhu mám prochozenou křížem krážem. Vybral jsem si tuhle skálu vstupující do vody, kde naši architekti a stavbaři přilepili nádherný mlýn,“ dodává režisér.

A že ve mlýně straší, nemusím dodávat. Mladá královna, kterou ve filmu ztvárňuje Sabina Laurinová, tolik touží po dítěti, že o něj neváhá požádat ani samotného čerta. Když král pořád lítá někde po lese a svatá Kryšpína se k ničemu nemá…
Čert prosbě vyhoví. Má to ale háček. Jak jinak. Dcerka, která se královně zakrátko narodí, se má stát Luciferovou nevěstou.

„Tuhle pohádku jsme připravovali poprvé už před patnácti lety. To jsme ji psali jako Černou nevěstu. Pak se na ni zapomnělo a když jsem s k ní vrátil, od původního scénáře jsem úplně upustil – byl hororový. Vrátil jsem se k půdorysu předlohy Spravedlivý Bohumil od Boženy Němcové a scénář jsem si napsal sám spolu s Markem Kališem,“ řekl Deníku Zdeněk Troška.

A tak i v Čertově nevěstě, přestože nebude chybět napětí a tajemno, se určitě zasmějete. Režisér totiž morbidní pohádky točit nechce.

Čarodějka z Arabely

Hlavní role svěřil tvůrce trháků jako je Kameňák, Slunce, seno, jahody či Princezna ze Mlejna dvěma posluchačům pražské DAMU Evě Josefíkové a Václavu Šandovi. Kromě Sabiny Laurinové se v titulcích filmu objeví i další zvůčná jména: David Suchařípa coby král či Jana Andresíková, která si po zkušenostech z Arabely opět střihne roli čarodějnice.

„Autorem nádherných kostýmů je Josef Jelínek, se kterým jsem už spolupracoval na pohádce Z pekla štěstí či filmu Andělská tvář. Je to přehlídka úžasného umu, fantazie a kreativity. Masky jsou z dílny Boba Sobotky a hudbu dělal, stejně jako k několika mým předchozím filmům, Miloš Krkoška,“ prozradil režisér.

Na jednu z nejvýpravnějších českých pohádek za poslední dobu se mohou diváci těšit na přelomu února a března příštího roku, kdy by měla Čertova nevěsta přijít do kin. Na film se počítá s rozpočtem okolo 34 milionů korun.

V tuto chvíli mají filmaři včetně režiséra jediné přání. „Všichni se modlíme, aby nepršelo.

Atmosféra natáčení je přímo pohádková

Ještě poslední úpravy a může se jet na ostro. Student pražské DAMU Václav Šanda je připraven.

Hlavní mužskou roli svěřil režisér a scénárista Zdeněk Troška Václavu Šandovi – posluchači zatím druhého ročníku činoherního herectví na DAMU. Pro jednadvacetiletého herce původem z Krupky u Teplic je to první zkušenost před kamerou. O tom, že to bude hned napoprvé v hlavní roli, se mu prý ani nesnilo.

Máte rád pohádky?
Určitě. Hodně mě zajímá česká kinematografie a co se týče pohádek,mám velký přehled.

Chtěl jste být hercem už od dětství?
Podvědomě ano. Ale nic moc jsem pro to nedělal. Navštěvoval jsem sice dramatický kroužek, ale jinak jsem se nijak nepřipravoval. A když jsem si dával přihlášky na vysoké školy, napadla mě taky DAMU. A dostal jsem se na poprvé.

Když jste se jako dítě díval na pohádky, chtěl jste hrát prince?
Myslím, že jsem po tom toužil. Legrační je, že když jsem se na ty filmy díval dřív, myslel jsem si, že to bych úplně s přehledem zahrál. Dnes už si to nemyslím, ale naopak si říkám, tak tohle bych nezvládl.

Představoval jste si natáčení tak, jak probíhá?
V pondělí byl můj první natáčecí den. V neděli jsem se díval, když natáčela Sabina Laurinová s Davidem Suchařípou a probíhalo to podobně. Navíc u mě celý štáb počítá s tím, že mi to bude všechno trvat trochu déle, než se otrkám. Pan režisér má se mnou velkou trpělivost. Atmosféra na place je přímo pohádková.

Jste spokojen s výběrem vaší filmové partnerky? Znáte se?
Eva Josefíková chodí o ročník níž, ale známe se. Jasně že jsem spokojený. Navíc kromě Evičky hraje ve filmu moje spolužačka z ročníku Nina Horáková, a to roli víly.

Jak si vás režisér vybral?
Byl to klasický konkurs se spoustou lidí. Na základě našich výkonů a fotografií jsme pak byli osloveni a nakonec schváleni. Sám nevím, podle čeho pan Troška vybíral, ale byla to taková moc příjemná shoda náhod.

A jak to berou vaši spolužáci?
Ti to vzali moc hezky. Navíc jsou rádi, že v jednom filmu hrajeme hned dva. To se hned tak nepoštěstí. Takže naši spolužáci jsou nadšeni a těší se, až na nás půjdou na jaře do kina.

Až skončíte školu, čemu byste se raději věnoval? Filmu nebo divadlu?
Myslím, že hodně herců to má tak, že by obě činnosti rádi kombinovali. Myslím si, že k nim budu patřit. Bude samozřejmě záležet, jestli dostanu angažmá, kde ho dostanu a pak jestli budu dostávat nabídky do filmů.

Máte nějaký herecký vzor?
To určitě. Jsem velký obdivovatel českých herců. Pokud chcete jména, tak mezi ně patří určitě Jaromír Hanzlík, Viktor Preis, Hana Maciuchová či Simona Stašová…