Nepřehledná zatáčka v městské zástavbě. Přímo na ní chodci kličkují mezi projíždějícími auty. To je nebezpečná hra, při níž si krátí cestu. Pěší riskují svůj život a do nezáviděníhodné situace staví i řidiče. Zvláště v noci je dění u bývalé restaurace Na Rohlíku nepřehledné. Přitom jen o pár metrů dál je přechod.
K silnici totiž ústí pěší zkratka přes koleje z Chýnovské ulice, kam chodí lidé za prací nebo nákupy. Zkracují si tak cestu především na zastávku MHD, k níž jinak vede zdlouhavá cesta. Zjistili jsme, že zhruba každou minutu přeběhnou přes ulici dva lidé.


Chodci si dovolují
„Přecházelo se tudy vždy, ale v poslední době je lidí opravdu hodně. A hodně si dovolí. Vlezou klidně před rozjeté auto, což je v této zatáčce nebezpečné. Při dopravní zácpě se doslova prodírají mezi auty,“ stěžoval si řidič Antonín Šelepa z Tábora a dodal, že za šera siluety lidí splývají s okolní zelení a řidič je mnohdy zaregistruje až na poslední chvíli.
Jeho mínění potvrdil i místostarosta Martin Jirovský, který má dopravu v Táboře na starosti. „Zvýšení počtu chodců v tomto místě je poměrně novým problémem, který z části způsobil i Interspar,“ uvedl a dodal, že před několika lety se plánoval pěší podchod pod tratí v místě dnešního kruhového objezdu.
„Povrchové křížení v tomto místě bylo nereálné a investice příliš nákladná,“ odůvodnil Jirovský, proč se tak nestalo. Upozornil, že přecházení kolejí je zakázané a doporučil bezpečnou variantu pod Černými mosty.
Odbor dopravy zde nový přechod pro chodce neplánuje. „Naším cílem jsou osvětlené a bezpečné přechody, což by zde bylo nereálné. Další přechod je asi o sto metrů dál,“ poradil chodcům Vladimír Kofroň z odboru dopravy.


Čeká se na studii
Táborská radnice ale nenechává stále tíživější dopravní situaci ve městě ležet ladem a již nyní se zpracovává studie Maredova vrchu.
„Dopravní studie bude řešit Maredův vrch a Soběslavskou ulici. Je možné, že bude řešit i nový problém s chodci; má totiž přinést celkové zklidnění dopravy,“ upřesnil Jirovský.
Radnice se tak připravuje na asimilaci 170 nových bytů na Maredově vrchu, které jsou zatím ve výstavbě. „Také jsme uvažovali o propojení Trocnovské ulice se Soběslavskou, ale narazili jsme na nesouhlas místních občanů,“ upřesnil Jirovský. Podle něj obdrží táborská radnice výsledky studie během tří týdnů a poté svolá veřejnou besedu s občany Maredova vrchu.
Důchodkyně Jindřiška Doležalová bude zakázanou cestu přes koleje využívat i nadále. „Dříve jsem pracovala na čerpací stanici a to jsem tu chodila každý den. Dnes tudy jdu někdy do Intersparu, a i když bych neměla, budu tudy chodit stále. Bez této zkratky bych ztratila mnoho času a sil,“ komentovala poté, co s vypětím sil přeběhla ulici.
Na otázku, proč nepoužila nedaleký přechod pro chodce, s úsměvem odpověděla: „Vždyť je na druhou stranu, než kam jdu já, a musela bych tak přejít ještě další ulici navíc.“ Poté důchodkyně pokračovala v cestě přes koleje.