Pokud občané Zadní Stříteže, nejmenší samosprávné obce na Táborsku, nechtějí ztratit samostatnost, mají naspěch. Již 31. ledna by si tu totiž konečně měli zvolit zastupitele. Pro řádné říjnové volby občané nesestavili ani jednu kandidátku. „Všichni bychom chtěli, aby to tady u nás fungovalo. Jen se bohužel nedá domluvit," naznačil šestapadesátiletý Vladimír Sviták, bývalý zastupitel obce. Aby se naplnila jeho slova, musí si do příští středy, tedy do 26. listopadu 16 hodin, zaregistrovat alespoň jednu kandidátní listinu.

V pátek večer při společném setkání to místním oznámila pověřená správkyně obce Miroslava Vondráčková, která lidi vyzvala, aby o vhodných kandidátech popřemýšleli. Zájemci mohou sestavit společnou kandidátku nezávislých kandidátů, nebo se o místo ve vedení obce mohou ucházet i jednotlivci. Bývalý starosta Ladislav Mimráček mezi nimi nebude. „Úřaduji už šestnáct let, to stačí. Zabere to spoustu času, a tak to chci přenechat někomu jinému," vysvětlil Táborskému deníku už v srpnu. Ostatní jeho kolegové jsou kandidovat ochotní. „V tom problém není, jen starostu nechce nikdo dělat," říká Vladimír Sviták s tím, že ani on na takovou funkci nemá čas.

Místním by se ve starostenském křesle líbil například dobrovolný hasič Radim Kubálek. „Je mladý, průbojný, iniciativní, podle mého má veškeré předpoklady," míní Jana Ivasčenková a i Vladimír Sviták je názoru, že starostu si musejí najít. Nechce vládu nad obcí svěřit do cizích rukou.

Východiskem ze současné situace by mohlo být připojení nebo sloučení s jinou obcí. Pro oba způsoby je ale nutné, aby Zadní Střítež měla zvolené alespoň zastupitelstvo. Bývá také zvykem, že se k tomuto rozhodnutí občané vyjadřují v referendu. Pokud se sousední obce slučují, obě zaniknou a právním nástupcem je obec nová. Při připojení zanikne jen připojovaná ves.

Podle pátečních ohlasů v sále se místním nelíbí ani jedna varianta. „Přeci nám nebude rozhodovat někdo z okolní vesnice, když ani neví, co potřebujeme. Dohadovat se s někým cizím o plotu před chalupou? To rozhodně ne," ozývalo se mezi přítomnými.

Jenže prosazovaný Radim Kubálek se do starostování také nehrne. „Z mojí iniciativy to rozhodně není. Odstěhoval jsem se z Prahy, abych se hektického života zbavil. Místní mi ale hodně věří," je proto zatím nerozhodnutý.
Z reakcí lidí je zřejmé, že mají vůli zastupitelstvo sestavit. Ovšem za předpokladu, že právě Radim Kubálek kývne na to, stát se starostou. „Ano, je to možnost. Zastupitele si zvolíme, ale Radim musí kývnout na možnost stát se naším starostou," shodují se bývalí zastupitelé. Zatímco oni věří v řešení, Ladislav Mimráček takovým optimismem nehýří. „Podle mého bude u nás bezvládí panovat ještě dalších sto let."

Přesný scénář

Jestliže se po lednových volbách pět nových zastupitelů na jménu starosty nedohodne, přijde další bod scénáře. Třicítka místních občanů půjde k urnám za tři měsíce znovu. Jaké komplikace může bezvládí způsobit, naznačil lidem Adam Furek z Ministerstva vnitra.

Jako modelový příklad použil obec v podobném postavení, jíž přestalo fungovat veřejné osvětlení. Obyvatelé ale museli čekat další tři měsíce na nové volby. K rozhodnutí o opravě osvětlení obce totiž pověřený ministerský správce nemá kompetence. O investování mohou rozhodovat jen zastupitelé. Až do voleb povede Zadní Střítež v rámci úředních hodin a dle potřeby i nadále Miroslava Vondráčková, která na závěr upozornila, že osud své obce mají v ruce pouze její obyvatelé. Jen na nich záleží, jakou cestou se Zadní Střítež vydá. Lakmusovým papírkem bude listopadový termín k registraci kandidátek.

Autor: Kamila Bílá