Přestože jim je už okolo osmdesáti let, chtějí vědět, co se ve městě děje, kdy začne rekonstrukce Křižíkova náměstí a jak se prostor změní.
Práce mají zpoždění

Rekonstrukce křižovatky Františka Křižíka měla začít už letos v dubnu. Výběrové řízení vyhrála firma K – Building CB, na třetím místě skončil Swietelsky stavební. Právě poražená firma zpochybnila výběr zhotovitele na modernizaci náměstí a s námitkou se obrátila na zadavatele.

Jedním ze sporných bodů byla podle Swietelského dodávka živičné směsi na vozovky. Město od uchazečů požadovalo závazný příslib, že bude v odpovídající kvalitě, kterou budou garantovat. Podle starosty Jiřího Fišera však tento bod nebyl hlavním kritériem pro výběr vítěze, ale roli hrála i cena, za níž práce stavaři provedou. Radní poté námitku poražené firmy neuznali, a ta se tedy obrátila na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten svou odpověď městu ještě nezaslal. Proto takové zpoždění. Jak řekl starosta Fišer, letos se s pracemi již nezačne.

Po rekonstrukci čekají velké změny na řidiče. V Palackého ulici se totiž po dokončení díla začne jezdit opačným směrem. Znamená to, že například z ulice Na Parkánech odbočíte vlevo k ČSOB a pojedete nahoru Palackého až k divadlu. Kromě toho bude upraven provoz i na Školním náměstí. Při cestě z parkán bude možné použít místo ulice Divadelní ulici Kostnickou. Změní se však i prostor před bankou. Sice zde ubudou parkovací místa, zato tu ale vznikne odpočinkové posezení a zeleň. Navíc zde vyroste umělecké dílo – Brána času a cesta. Celá akce, na níž se podílí kromě města i kraj a Vodárenská společnost Táborsko, vyjde kolem 50 milionů.

Tento týden jsme navštívili Milenu Bejblovou, která bydlí v rodinném domě na okraji Slap. „Deník odebíráme už dlouho. Přesně si to nepamatuji, počítám, že předplaceno máme přes dvacet let," říká předplatitelka. S obsahem novin je stále spokojená. Přestože je už několik let v důchodu, je často pracovně vytížená. „S manželem máme dopravní firmu, a tak jsem denně na počítači a dělám takovou sekretářku, prostě holku pro všechno. Sháním, objednávám," shrnula každodenní pracovní náplň.

Často čte při jídle

Na čtení novin si i přes zaneprázdněnost čas vždycky najde. „Je pravda, že je občas jen prolistuji. Stává se mi však, že čtu hodně při jídle, například při snídani. To si noviny akorát vyzvedávám ze schránky. Zajímám se o to, co se děje v Táboře a v okolních obcích. Ráda čtu vzpomínání seniorů, které vychází v pondělí a také různé rady a nápady, ty jsou zase v magazínu," říká dále.

Přestože se o politiku téměř nezajímá, v minulém týdnu ji na stránkách Táborského deníku zaujala anketa s dětmi, kterých jsme před školou ptali, jestli vědí, kdo je hejtman. Paní Bejblovou překvapilo, že to nevěděly ani žačky osmé třídy. Její vnučka, která se v minulém školním roce zapojila do „deníkovské" soutěže o nanuky, správnou odpověď znala. Jak později prozradila, zasvětila ji babička.

Jelikož se Milena Bejblová pohybuje v dopravě, ráda by věděla, jak to vypadá s komunikací, která by měla propojit Slapy až k Tescu. Kdy se konečně začne stavět a v čem by měla městu ulehčit.

Lucie Janečková