Mladá samice, která se narodila minulý měsíc, prospívá dobře. Stále však čeká na své jméno, což je příležitost pro všechny příznivce táborské zahrady. Na jejích facebookových stránkách mohou až do 18. prosince navrhovat vhodné jméno.

Zubr evropský je největším zvířetem, které kdy žilo na našem území, pokud neuvažujeme vyhynulého mamuta. Zubr je o něco menším příbuzným severoamerického bizona a býval po staletí přirozeným vládcem lesů na území českých zemí, dokud ho v raném novověku člověk nevyhubil. Jen díky systematické mezinárodní spolupráci soukromých chovatelů a zoologických zahrad se podařilo největší suchozemské obratlovce Evropy zachránit. Na přítomnost zubrů na našem území dodnes upomínají i místní názvy některých českých obcí i erby šlechtických rodů.

„Tipy na jméno naší krásné zubřice přivítáme na našem facebookovém profilu. Jméno může navrhnout opravdu každý, ale máme jednu zásadní podmínku. Jméno zubřice musí začínat na slabiku TA a nesmí se jmenovat stejně, jako některá z dříve narozených samic, tedy Tara, Taura, Tatranka, Tamara nebo Táňa. Právě tuhle počáteční slabiku máme na počest našeho domovského města vyhrazenu v evropské plemenné knize,“ vysvětlil mluvčí zoo Filip Sušanka.

Jedno z 25 zachráněných kůzlat.
Táborská zoo zachránila 25 zdravých kůzlat. Hrozila jim smrt

„Program zpětného návratu zubra evropského do české přírody je klíčovým programem táborské zoologické zahrady, jejímž hlavním posláním je ochrana ohrožených druhů zvířat. Chceme u nás pravidelně odchovávat mláďata, která budou vypouštěna do přírodních rezervací, jak u nás v Česku, tak i v Evropě. K dnešnímu dni jsme už odchovali celkem deset mláďat,“ zdůraznil ředitel zoo Evžen Korec.

Táborská zoo se o návrat zubra do volné přírody snaží už od roku 2016, kdy v květnu přivezla čtyři samice takzvané nížinné linie zubra evropského. Na konci roku 2016 je doplnil chovný samec Poczekaj, který 22. listopadu přicestoval z polských Niepolomic.

Auto mu srazilo mámu. O mládě muflona se postará táborská zoo.
Auto mu srazilo mámu. O Mufa, mládě muflona, se teď postará táborská zoo